| PreaDistinsul a întrebat:

Isus sustinea ca a fost trimis. Deci nu a venit de buna voie sau din proprie initiativa, corect?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca o tii tot asa ajungi ca Horatiu Malaele: http://www.youtube.com/watch?v=59pxfeCy5UQ

| Irinel15123532 a răspuns:

Ba da. Isus a venit din dragoste pentru noi, dar da, tatal L-a trimis. Dumnezeu tatal, Dumnezeu fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, cele trei persoane ale Sfintei Treimi au cazut de acord ca este nevoie ca Dumnezeu sa vina in trup si sa ia asupra sa pacatele noastre. Isus spune ''am venit sa imi dau viata ca rascumparare pentru multi, nu mi-o ia nimeni cu sila, nu m aobliga nimeni sa o dau, o dau de buna voie, am putere sa o dau si am putere sa o iau iarasi'' Isus a venit din propria voie pentru ca ne-a iubit.

| PreaDistinsul explică (pentru Irinel15123532):

Daca au cazut de acord de ce a spus ca a fost trimis?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Pentru ca El este numit 'trimisul'', ''Mesia'', ''Mielul Lui Dumnezeu'', Dumnezeu tatal L-a trimis pe Isus in lume, dar nu inseamna ca Isus a fost trimis cu sila, ci ca Sfanta Treime a decis sa trimita o jertfa de rascumparare, Isus a venit si ca mesager, a venit sa ne descopere pe Tatal si sa ne dea Duhul Sfant.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Astia trei, adica dumnezeu, fiul si duhul au venit cu rata? Au facut autostopul?
Cand s-au hotarat extraterestrii sa-i trimita?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci a fost trimis pentru ca este "trimisul", nu? Este destul de logic? Va invata asta la scoala de duminica sau ai inventat pe cont propriu acest raspuns stralucit de logic?
Cand au luat astia autobuzul spre Pamant, de ce s-au hotarat? De ce nu putea opri in statie la Baneasa? Sau in Pantelimon? De ce in au tras pe dreapta tocmai la dracu in praznic in Israel in timpul ocupatiei romane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......nitiativa/
Daca vrei sa faci ceva maret, o faci pentru cineva din locul in care te aflii. Acela te trimite sa te bagi cu sustinere externa.
Dar adevarata intrebare este ca de ce sunt oamenii atat de obsedati de ideea ca ar adevarat ce scrie in biblie? Intotdeauna conteaza, ce iti pune parintele pe masa. In absenta parintelui, iti bati capul cu ce ai primit de la el, cautandu-l.

| wpetterssone a răspuns:

Isus este Fiul spiritual al lui Dumnezeu. Acesta a fost trinis de către Dumnezeu pentru că El ne iubește. El vrea ca noi să trăim din nou în armonie și să fie pace. Isus nu a venit pe pământ pentru a aduce pace, ci pentru a aduce Cuvântul lui Dumnezeu, un set de reguli pe care oamenii trebuie să îl cunoască pentru a intra în lumea nouă. Toate aceste legi sunt scrise în Noul Testament.

| PreaDistinsul explică (pentru wpetterssone):

Vrea sa traim in armonie si pace dar nu a venit sa aduca pace ci sabie.