| AnoAnonima0 a întrebat:

Iti este frica de moarte?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Nu e prima intrebare de genul de pe TPU, si raspund si la cea pusa de tine cu placere.

Depinde motivul mortii si viata traita inainte. Imi e frica de o moarte din prostie, gen punandu-mi constient viata in pericol asumandu-mi riscuri (conducand imprudent masina, fumand sau drogandu-ma), dar si sa mor inainte sa nu fi implinit anumite lucruri in viata, si sa mor fara sa fi atins tinta. In rest, nu am treaba cu moartea, si as infrunta-o curajos. Nu stiu care ar fi raspunsul meu la intrebarea asta cand voi fi pus in fata ei chiar si daca am indeplinit „cerintele" de mai sus, acum e usor sa fiu pozitiv, dar mereu am apreciat persoanele care s-au sacrificat pentru ceilalti, gen un tip care a murit in Colectiv dupa ce i-a scos pe cativa afara, salvandu-i, sau persoanele care au murit pentru dreptate, gen Wiliam Tyndale, Galileo Galilei si alti martiri din timpul inchizitiei, din Germania nazista etc. Consider ca au murit intr-un mod nobil, moartea lor nefiind in zadar, avand foloase pentru multi si de durata, si chiar ii consider exemple de urmat.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca omul când moare nu mai stie nimic.

| RAY a răspuns:

Da, normal ca da, e singura viata care o sa o am vreodata

| T0T a răspuns:

Da, în momentul ăsta îmi e frică. Cred că majoritatea care zic că nu habar nu au despre ce vorbesc. De exemplu dacă să zicem că ai traversa strada și ar veni un nebun cu mașina, ai face efortul să sari ca să te ferești? Dacă da, fii sigur că aia e din frică. Frica ca să nu pățești ceva. E și asta o frică de moarte. Oricine apreciază viața măcar puțin nu cred că are cum să nu îi fie frică de moarte. E ca atunci când ai un examen, vrei să faci bine ca să ajungi de exemplu la o facultate pe măsură, ca să ai un trai mai bun. În cazul meu vrei să nu mori ca să ai un trai mai bun(un trai are o valoare 1 iar dacă ești lipsit de viață ăla are valoarea 0, folosind o logică binară-1 ăla înseamnă ceva și e mai mare ca 0 deci e și mai bun). Ca în cazul ăsta și ca în cazul examenului, ești într-o situație limită și vei simți frică.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Nu am de ce să-mi fie frică.

| oprescudorin11 a răspuns:

Moartea este un fenomen natural, la fel ca si Viata! Ti-e frica de viata? Daca ti-e frica de viata, sigur iti va fi frica si de moarte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| YellowAngel a răspuns:

In general nu. Dar uneori am momente, in functie de conjuctura, parca o simt, si e o senzatie foarte naspa.

| gabriela2201 a răspuns:

Nu,doar de viata netraita.

| MrJoker30 a răspuns:

Nu.