| gfmb7em a întrebat:

Iubeste Dumnezeu ingerii mai mult decat pe noi, oamenii?

Adam si Eva au gresit, n-au ascultat cuvantul lui Dumnezeu si au fost pedepsiti, IMPREUNA cu toata rasa umana.

Lucifer, a gresit, a fost izgnoit din rai si pedepsit, dar... ceilalti ingeri nu au patit nimic.

De ce cand Adam si Eva au gresit a fost pedepsita intreaga rasa umana si nu doar ei doi?
De ce cand Lucifer a gresit a fost pedepsit doar el si nu au fost pedepsiti toti ingerii?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biblia este o carte de povesti scrisa de oameni cu inerentele greseli omenesti. Atentie! Nu spun ca nu exista Dumnezeu! Lucifer provine din limba latina si inseamna a aduce lumina si era numele dat de romani "stelei diminetii", Venus. Ulterior a fost numele dat unui tiran al Babilonlui si pentru ca era rau de aici s-au inspirat si crestinii numindu-l pe diavol "Lucifer". In Biblia originala, insa, nu se scrie acest nume nicaieri. Este scris Satan, diavol, adversar, inamic, acuzator, marele balaur, sarpele cel batran, Beelzebub, Belial dar nici o data "Lucifer".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai tu ai zis asta, judecand dupa creierul si perceptia ta asupra vietii. Cum sa zicem ca "am accepta" aceste idei ca idei adevarate, unde chiar asa s-a intamplat, acceptam si faptul ca Dumnezeu stie tot, deci acceptam si faptul ca exista o "gandire" mult mai aprofundata si dezvoltata decat am putea noi intelege, deci acceptam si faptul ca nu intelegem noi de ce si nici nu o sa intelegem prea curand.

Cand te legi de un lucru, plecand de la acel lucru, mergi pe toate lucrurile ce tin de el si o sa iti pui alte intrebari.

Dar, daca nu am accepta ideea cum ca chiar asa s-a intamplat, si exista niste invataturi mai bine zis, despre aceste lucruri, atunci poate nu ne mai intrebam asta. Si problema rezolvata.

| anonimg a răspuns:

O treime (adică un sfert) din îngerii sfinți au trecut de partea lui Lucifer, și toți aceștia fost izgoniți din cer.
Prin căderea în păcat, natura umană a căzut în mâinile lui Lucifer.
Citește cartea"Patriarhi și profeți" ca să înțelegi cum au fost lucrurile:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| Celcestietot a răspuns:

A fost pedepsit decât cine a participat la acțiune, logic.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu are planuri diferite pentru îngeri și pentru oameni. Sper sa nu zic o prostie dar parerea mea e ca Dumnezeu iubește mai mult oamenii pentru ca pana la urma noi suntem cei care avem posibilitatea de îndumnezeire (Theosis), îngerii neavand aceasta posibilitate

| Ineys a răspuns:

Lucifer si-a luat vacanta in Los Angeles...

| Digikey a răspuns:

Ce ai fumat?

| Digikey a răspuns:

Biblia a fost scrisa de niste oameni acum cateva mii de ani dupa cunostintele lor de atunci.
Daca zeul lor era de avansat de ce nu le-a zis nimic de vaccinuri,de penicilina, aspirina, paracetamol, sterilizarea pansamenteleor, ar fi salvat miliarde de vieti.

| Irinel15123532 a răspuns:

''Adam si Eva au gresit, n-au ascultat cuvantul lui Dumnezeu si au fost pedepsiti''
Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L‑a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Prin ''lumea'' nu se refera la pietre si la iarba, ci la tine, si la mine.
Dumnezeu si-a dat singurul fiu pentru rascumparare, ca rasa umana sa nu moara.
Lucifer nu are acest drept, el va muri pentru eternitate.
Noi am gresit si ni s-a oferit iertare, lui Lucifer nu.
Pentru ca el nu a facut-o dintr-o greseala, el este inger si a stiut ce face, el a ales sa plece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonii nu sunt îngeri căzuți, acei îngeri care s-au împreunat cu fetele oamenilor, din păcatul cărora au rezultat uriașii? Și ei au parte de pedeapsă.

Ce pedeapsă este mai grea decât a fi veșnic departe de Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bartolomeu Anania, în introducerea la Biblia ortodoxă din 2001, zice că e minciună că BOR a păstrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusă după Nestle-Aland (Noul Testament). E un adevăr pe care mai-marii BOR îl proclamă cu surle și trâmbițe dar ortodocșii fanatici habar n-au de el. BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament. Despre bigoții care afirmă că există „originalul Noului Testament": cu cât mai inculți, cu atât mai vocali. Ăștia care vorbesc despre „originalul Bibliei" ca și cum ar exista în mod real nu sunt decât niște bizoni stupizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a mințit?
Lucifer a fost izgonit din Împărăția lui Dumnezeu împreună cu toți adepții săi(O TREIME DIN CER!).
Sunt lucruri pe care nu le știm din Biblie, nu ni se spun pentru că sunt independente de mântuirea noastră. Dar îți poți da seama cât de gravă și complexă este situația având în vedere că Dumnezeu nu l-a izgonit pe Lucifer și doar pe el de la primul indiciu de răutate și având în vedere că Judecata începe în Cer mai întâi, nu pe Pământ.

Nu că au greșit doar Adam și Eva, ci a greșit însăși fiul lui Dumnezeu. Întreaga funcțiune de fiu de Dumnezeu a fost distrusă în acel moment și Domnul Isus a trebuit să vină să o îndrepte.
Fiecare om nou, fiecare bebeluș este independent (d.p.d.v. al mentalității) de ce au făcut părinții însă asta nu-l oprește să facă la fel, alt rău, sau mai rău. Nici un om nu a este drept, nici unul măcar. Domnul Isus a venit pe Pământ să ne arate cum să ne reeducăm astfel încât să ajungem drepți în fața Tatălui. Desigur că reeducarea de unii singuri ar fi imposibilă așa că i-a cerut Tatălui să ni-L trimită pe Duhul Sfânt.

Primul Adam a ales plăcerea materială(pe Eva) în detrimentul slavei lui Dumnezeu, al doilea Adam(Domnul Isus) a ales și impus slava lui Dumnezeu în detrimentul plăcerii materiale, trupești.

Răspuns utilizator avertizat