| anonim_4396 a întrebat:

Iubitii pe criminali, caci ei ucid cu iubire! Spune gandhi. Are el dreptate?

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Iar ai inteles altceva. Nu, nu cere nimanui sa ucida ca apoi sa-l iubeasca lumea. Gandhi zice si "hate the sin, love the sinner", asa ca indeamna sa iubesti oamenii, chiar daca fac rau, pentru ca acel rau il fac din iubire pentru ceva sau cineva, o iubire puternica, dar bolnava. silly

| danay72 a răspuns:

Nu poti iubi pe cineva care ucide, dar Dumnezeu ii iarta pe cei care se caiesc cu adevarat si demonstreaza acest lucru prin modul de viata.De fapt cei care ucid Biblia spune ca Dumnezei ii va omora pentru totdeauna. Apocalipsa21:8

| tudorviorel a răspuns:

Nu cred ca are dreptate, dar un criminal in momentul cind face o crima are un moment de ratacire.probabil Gandhi se referea la alt tip de criminal.acestia care ne conduc pe noi astazi si multi oameni se sinucid ca au fost concediati altii sint ucisi de medici prin spitale ca nu au sa dea spaga.altii mor prin inchisori desi nu sint vinovati.acstia care teimping la astfel de gesturi sint tot niste criminali

| Hombre a răspuns:

Si somitatile spun idiotenii.

| neaivan a răspuns:

Invatatura ortodoxa ne invata sa ne iubim aproapele( indiferent ce este acesta, gay, criminal,pedofil,necrofil,Homofob,xenofob, ungur, tigan,maghiar, dusmani, hoti, violatori, si lista poate continua) sunt aproapele nostru.

| Salahadin73 a răspuns (pentru neaivan):

La maghiari sunt in dubii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles.te rog frumos imi permiti sa bag un cutit in tine? din dragoste si respect il voi si rasuci putin, vei da ochii peste cap de placere, te vei indrepta la orizontala si vei intepeni in nirvana facand un salt mare spre adancurile de sus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da are, trebuie oare spanzurati din dragoste?

| pozeanimate a răspuns:

Nimeni nu ucide din dragoste sau cu iubire
pe criminali nu trebuie sai uram dar sa ne rugam pentru ei