| anonim_4396 a întrebat:

Iudaismul face parte dintre religiile pagane?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.

| Werrich a răspuns:

Nu, iudaismul este una dintre cele 3 mari religii monoteiste alaturi de islam si crestinism.

| Meme10Memu a răspuns:

Da. Iudaismul nu e religia mozaica in care se aduceau jertfe regulate la templu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iudaismul e o religie pagana alta decat mozaismul. S-ar mai putea spune o secta a mozaismului dar fiindca difera foarte mult de mozaism e o religie pagana.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Numai preotii din Romania compara evreii cu diavolul(steaua cu 6 colturi fiind simbolu satanei) si spun ca mai sunt si pagani.
Adevarul este ca evreii au inventat cartea numita biblie. Care cu timpul a mai fost modificata.
Religiile pagane sunt aceleasi cu hinduismul antic (dharma). Pentru cineva care cunoaste cuvinte hinduse, aceste religii abrahamice par o gluma de copil.
Evreii nu sunt pagani, ei au facut adevarata biblie.
Inteleg ca dureaza timp pana va intra la cap si apoi sa pricepeti, eu am cercetat multe domentii de 15 ani, nu vorbesc aiurea, si da e suparator, dar eu accept.
Israel nu exista inainte de primul razboi mondial, si din cauza lor se continua razboaiele acolo, pentru ca nu s-a incheiat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Adevarul este ca evreii au inventat cartea numita biblie. Care cu timpul a mai fost modificata." - evreii nu au Biblia ci Tora adica primele 5 carti scrise de Moise si nici pe acelea nu le respecta. Evrei nu aduc jertfele de animale cerute in cartile scrise de Moise.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu asa credeam candva, caci vazusem pe o lista de religii pagane. Dar poate era vreo secta ceva.