| OctavianDanielMaria a întrebat:

La ce ii trebuiau lui Dumnezeu jertfele?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca material didactic.jertfele pentru vină aveau rolul de a conștinetiza oamenii că încaălcarea poruncilor Lui e o chestiune gravă, pentru care cineva trebuie să plătească până va veni pe pământ Iisus Hristos, jertfa perfectă care va plăti El pentru greșelile tuturor.Jertfele de mulțumire aveau rolul de a-i învăța pe oameni să fie recunoscători pentru hrana pe care a creaat=o Creatorul pentru ei. Ca și atunci când copilul îți cupără un cadou din banii tăi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca asa era frumos big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Logic! Ofrandele primite erau, ca in majoritatea cazurilor, jucarii sexuale. Numai ca barbosul le folosea "sufletele" si nu corpurile... sau poate si corpurile, iar asta fiind treaba inferiorilor porumbei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu lui Dumnezeu ii trebuiau jertfele. Ci omului. Dumnezeu le-a instituit la căderea in păcat a lui Eva si Adam. Din dorință de a ierta pe păcătos a recurs la aceasta modalitate, pana la jertfa suprema a Fiului lui Dumnezeu, Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De crezi ca un zeu are nevoie de jertfe ca sa te ierte, nu este asta o tampenie? din lipsa de iubire fata de creatie?, cum ar fi sa cerem jertfe aproapelui ca sa-l iertam, suna bine?

| SingleForOne a răspuns:

In Leviticul si Numeri explica clar rolul acestora. In mare parte, pentru ca omul sa-si curete sufletul de avutie si alte mizerii, la fel si cand i-a poruncit lui Abraham sa-si sacrifice fiul pe care tot El i l-a promis si dat, dar l-a oprit pentru ca i-a vazut adavarata credinta in Dumnezeu, increzandu-se in binele Lui pe care el le-a creat, si pentru a trai in jurul divinitatii lui Dumnezeu -referire la inceputul Genezei.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu autocunoaștere sau fără, omul tot timpul este tentat sa aleagă sa trăiască greșit, să facă lucruri după cum vrea el, și ca fiecare în parte să-și țină lucrurile lângă pentru el însuși, să fie el dumnezeu după legea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La fel cum l-a pus la incercare pe Adam. Stia ca va lua marul, iar omenirea se va inrautati; in acelasi timp stia ca nu-l va lua, avand incredere in el, dar Adam a facut dupa placul lui. Este un exemplu de incercare care se tot repeta in toata povestea bibliei, la fel si-n viata noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru SingleForOne):

Ba in Antichitate era foarte simplu: daca nu sacrificai animale, nu mancai carne.

| SingleForOne a răspuns (pentru doctorandus):

Și ce vrea să însemne asta?

| doctorandus a răspuns (pentru SingleForOne):

Adica ei nu aveau macelari laici, ci aveau preoti. Azi carnea de la macelarie nu este sacrificata vreunui zeu, animalele sunt pur si simplu taiate.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa era obiceiul: daca nu sacrifici animale mananci doar ierburi, fructe si legume. D-aia o secta de crestini evrei care refuzau sacrificiile de animale erau siliti sa fie vegetarieni (ca nu mancau nici carnea jertfita idolilor).

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns:

Da ciudat, culmea ca si satana cere jertfe chiar si in prezent, de ce oare? mai ales ca cica Dumnezeu este o fiinta a iubirii si a binelui fata de creatia sa. Eu oricum nu mai halesc tot ceea ce scrie in Blibie si nici ceea ce spun religiile in sine, nu cred ca un creator si-ar distruge creatia doar pentru niste pofte cretine pe care le are.