| 6684464 a întrebat:

La ce se refera Biblia prin "ceruri"? La plural.
Aceiasi scriitori au scris si "cer" si "ceruri".

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

La ingeri si la universul material. Noaptea pe bolta cereasca vedem universul material. Cu toate acestea nu se vedea nimic in prima zi de creatie pentru ca doar in a patra zi a creat stelele. Deci Dumnezeu a creat mai intai planetele, asteroizii sau corpurile solide si gazoase din univers desi acelea nu emiteau lumina. In prima zi Soarele si stelele erau doar nori de gaz ce nu emiteau lumina. In prima zi lumina era de la insusi Dumnezeu si nu de la Soare. In a patra zi Dumnezeu a delegat Soarele si restul stelelor sa produca acea lumina.

| Mclaren12 a răspuns:

Discutabil. S-ar zice ca se refera la Univers, de asta sunt unele versete in biblie (si coran) din care unii autori au dedus ca ar avea legatura cu interventia unor extraterestrii cu tehnologia lor pe pamant. Un exemplu de lucrare care a descris asta este "Programul Terra" de Toni Victor Moldovan