| Octavian199 a întrebat:

'La ce se refera Biblia prin "ceruri"? La plural.

Aceiasi scriitori au scris si "cer" si "ceruri".

4 răspunsuri:
| Octavian199 explică:

Intrebare pusa de 6684464 aka steregoi si raspunde steregoi. 'La ingeri si la universul material. Noaptea pe bolta cereasca vedem universul material. Cu toate acestea nu se vedea nimic in prima zi de creatie pentru ca doar in a patra zi a creat stelele. Deci Dumnezeu a creat mai intai planetele, asteroizii sau corpurile solide si gazoase din univers desi acelea nu emiteau lumina. In prima zi Soarele si stelele erau doar nori de gaz ce nu emiteau lumina. In prima zi lumina era de la insusi Dumnezeu si nu de la Soare. In a patra zi Dumnezeu a delegat Soarele si restul stelelor sa produca acea lumina.'. Deci. Dumnezeu a creat prima data planetele, dar din ce le-a creat rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Na, uitai de asteroizi rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Ingerii sunt vizibili, mai degraba exista? rolling on the floor

| DamarisS91 a răspuns:

Pluralul pentru cer este ceruri
Chiar daca forma la plural e ceruri si teoretic noi ii spunem cer... in semna de respect si veneratie le numim ceruri.

La mai multe cuvinte din romana folosim pluralul pentru a amplifica efectul.
Vezi de exemplu cu se foloseste: vanturi sau altele.

Vezi din dinctionar:
https://www.qdictionar.com/la-plural/cer.php
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/cer.php