| fllu07 a întrebat:

La ce se refera expresia "zilele din urmă" sau "ultimele zile "?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Cunoscuta expresie de natura religioasa,, vremurile de pe urma'', sinonima cu expresiile,, zilele din urmă'' si,, ultimele zile'', se refera la perioada de timp in care omenirea este la finalul cursei sfarsitului, o perioada in care o buna parte din aceasta il imbratiseaza pe Diavol mai mult ca in orice perioada care a existat pana in momentul respectiv. Imoralitatea devine ceva obisnuit, iar moralitatea o boala a creierului (din punctul de vedere al oamenilor lui Satana) Cum ne dam seama care sunt semnele acestei perioade? Pai ne uitam in Biblie sa vedem ce scrie, si incercam sa nu ne luam dupa profetiile altor profeti care nu apar si nu au aparut in aceasta carte. Acum, haide sa aruncam o privire in Biblie :

,, 1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar TAGADUIND puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia.'' (2 Timotei 3)

Parca traim ceea ce regasim in aceste versete, nu-i asa happy?

Iti voi recomanda sa citesti din cartea lui Matei, capitolul 24 si 25 (daca vei dori sa citesti acele capitole si nu vei stii de unde, iti voi lasa un link la sfarsitul acestui comentariu), caci acolo ne povesteste Iisus tot ce trebuie sa stim cu privire la aceste vremuri finale. Aruncand o privire peste aceste versete, dar si capitole, vom ramane putin surprinsi, mai ales daca le vedem prima data, este si normalwinking.

https://biblia.resursecrestine.ro/matei/24
https://biblia.resursecrestine.ro/matei/25

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Aceste vorbe se refera la perioada de sfrsit a omenirii in actuala forma, adica la ZILELE pe care le traim acum care pot fi saptamani, luni sau chiar catva ani dar nu prea multi, asta NUMAI Dumnezeu o stie (cat mai dureaza dar aici suntem, la sfarsit).

| Cosmin86 a răspuns (pentru danut):

Serios? "dar nu prea multi"? deja il conditionezi pe Dumnezeu... daca pentru El "nu prea multi" = 18 miliarde de ani? (miliarde, nu milioane)?

| danut a răspuns (pentru Cosmin86):

Care miliarde, de unde le-ai scos? Nimeni nu-L conditioneaza pe Dumnezeu, asta a spus EL ca ESTE vremea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru danut):

Am zis o estimare, pentru care evident ca sari in sus ca ti se pare "prea mult". Pentru tine "nimeni nu stie", dar "sa nu fie o cifra prea mare", adica deja pui conditii ("nu stiu, dar STIU ca nu e asa").

Prin urmare, acea perioada poate fi de 18 miliarde de ani, ca exemplu. Poate chiar mai mult.

| danut a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci de ce nu faci o estimare de genul, 6 luni?
Si inca ceva, asta este ultima generatie, chiar oamenii de stiinta o numesc generatia Z. Dupa voi (nu potopul ci), FOCUL.

| Meme10Memu a răspuns:

Ultimele zile ale acesui sistem guvernat de Satan - dumnezeul acestui veac sau sistem.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Vremurile care vor veni cu privire la Apocalipsa

| Florin62738 a răspuns:

Vremurile astea, cu cat se intampla mai multe lucruri ce sunt vazute in Apocalipsa cu atunci suntem mai apropae, multi consideram ca aceasta este ultima generatie

| Digikey a răspuns (pentru Florin62738):

De cand s-a scris prostia aia de Apocalipsa zilele din urma au tot fost promise.

| Florin62738 a răspuns (pentru Digikey):

Pai cam acum sunt descrise perfect, Apocalipsa nu a fost scrisa ieri ci acum
cateva mii de ani, iar acum cam 90% a venit

| Digikey a răspuns (pentru Florin62738):

Cel mai probabil a fost scrisa acum 1925 de ani.De atunci s-a prezis sfarsitul lumii de fiecare daca cand crestinii au dat cu fundul de greu.Au fost razboaie, au fost pandemii, a fost foamete si suferinta.Ce se intampla acum o gluma in comparatie cu ce s-a intamplat deja.

| fllu07 explică (pentru Digikey):

 3 Căci înainte de toate știți că în zilele din urmă+ vor veni batjocoritori+ cu batjocurile lor, care vor umbla după dorințele lor+ 4 și care vor zice:+ „Unde este promisa lui prezență?+ De fapt, din ziua în care strămoșii noștri au adormit în moarte, toate lucrurile continuă exact ca de la începutul creației"!+

Vezi. tocmai de'aia trebuie să stăm treji, sa veghem. pentru ca nu știm când se vor întâmpla lucrurile prezise de Isus Cristos, după ceea ce vedem în prezent.

| Digikey a răspuns (pentru fllu07):

De venit o sa vina si sfarsitul, asta este clar, rasa umana se va autodistruge. Unii o sa-l astepte pe Iisus sa vina sa-i ia de mana, altii pe Allah pe Hades, Thanatos etc.
Abia atunci o sa aflam cine a pierdut timpul alergand dupa cai verzi pe pereti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin62738):

"multi consideram ca aceasta este ultima generatie", asta pentru ca multi sunteti retardati.