| Meme10Memu a întrebat:

La cine se refera prin aceste cuvinte din Apocalipsa 20:5:"Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani."?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu nu am gasit NICAIERI textul citat de tine, in NICI o Biblie in schimb am am citit:
Apocalips 20, 5. Ceilalti morti n-au înviat pânã nu s-au sfârsit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
Unu, ca NU SUNT miile de ani ci DOAR O MIE.
Doi, prima INVIERE se refera la TOTI cei ce vot TRAII cu Hristos in vesnicii in Univers si pe NOUL Pamant.
Trei, cei care vor invia peste o mie de ani dupa PRIMA INVIERE sunt cei ce vor ARDE odata CU ACEST Pamant la Judecata Finala. Toti care NU AU FACUT ce a spus Hristos.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu degeaba am intrebat. Adam era in carne si oase de la starea de perfectiune pierduta pana a murit a trait. Ceilalti vor invia inainte de sfarsitul miei de ani. La sfarsitul miei de ani vor invia in sensul ca vor atinge perfectiunea. Asa cum Adam nu a murit imediat ce a pacatuit la fel cei care vor invia vor trai pana vor invia sau vor atinge perfectiunea.

| Celcestietot a răspuns:

La cei nedrepti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil se referă la cei nelegiuiţi, adică cei răi care nu au fost încă judecaţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ceilalti morti" se refera la cei care nu au înviat odata cu martirii la prima înviere.Aceasta este întâia înviere.Da, o înviere a martirilor, caci zice: "Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântulului Dumnezeu". Ap.20:4

Alte detalii semnificative:
Mileniu=1 000 de ani
Împărățit.Imp. Cerurilor, pe care o mostenesc mucenicii amintiti, este numita si "Imparatia lui Dumnezeu", si "Rai​" in inteles inalt, si fericita "viata vesnica".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atatea religii atatea interpretari.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu siguranta, da.

| alex598 a răspuns:

Toți morții care nu au murit în timpul necazului cel mare.

| Celcestietot a răspuns (pentru alex598):

Imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se pare ca nu au mai inceput laughing