| mentholinks a întrebat:

La cum a spus Dumnezeu ca a facut toate cele in 7 zile mi se pare mai mult ca s-a folosit de magie si nu de inteligenta si pricepere. Si ce sunt apele acelea care erau fiindca spune ca a facut cerurile si pamantul dar nu spune nimic de adancul acela de ape deasupra caruia se misca cum a aparut. E posibil sa mai existe si ceva in afara lui Dumnezeu? Poate ceva mai maret decat Dumnezeu dar de care nici macar Dumnezeu sa nu fie constient?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum sa fie doar el cand mereu este trecut la plural, haideti sa facem

| RAY a răspuns:

Geneza a aparut mai tarziu, nu era asa de importanta, plus ca erau mai variante de geneza, de fapt in 6 zile ca in saptea sa odihnit, astea sunt povesti atat, reflectia celor care traiau atunci, mult mai complex este hindusul https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitul_crea%C8%9Biei#Mitologia_hindus%C4%83

| NGheorghe a răspuns:

Vorbești de "apele primordiale"? - ele au fost materia primă (in multe legende ale creației). Deci n-a fost niciun hocus-pocus, n-a fost nicio dictare sau vreun vorbit cu nimeni. De exemplu: Aurel Vlaicu a zis: Vreau să zbor! si a zburat! 8 ani mai târziu, după ce si-a făcut avion.

| RaulAlmășan a răspuns:

Dumnezeu a existat din totdeauna.
El este singurul atotputernic.
El este cel ce a creat totul.
Nimeni nu poate fi mai puternic decât cel Atotputernic.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Si adancul acela de ape ce era? De unde a aparut? Ca nu scrie ca l-ar fi creat Dumnezeu. Eu vreau sa imi raspunzi ce stii nu ce crezi.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

El nu stie nimic,ce sa stie, crede orbeste in basme care i-au fost spuse cand era minc, fanatici ca el au facut atentatele in sri lanka, sunt ignoranti, inchisi la minte, ar ucide in numele religiei lor, de fapt asta au si facut timp de 1000 de ani iar chiar si intre ei

| Dani6421 a răspuns:

Daca nici Dumnezeu nu e constient de existenta altcuiva iti garantez eu ca nimeni de pe pamant nu este, asa ce o intrebare prea grea si imposibila dar din punctul meu de vedere, "toti isi au nasul" prin urmare exista mereu ceva mai mare, sunt multe galaxii nu e doar 1.