| anonim_4396 a întrebat:

La Geneza scrie că Dumnezeu a zis "să facem om după chipul nostru, după asemănarea noastră...". N-ar fi trebuit "să fac om după chipul meu, după asemănarea mea"?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbea cu Isus, deoarece a participat și el la crearea lucrurilor. Coloseni1:15-17

| ania a răspuns:

Noi suntem creați în asemănarea Treimii, nu doar în asemănare cu Dumnezeu-Tatăl.

| RAY a răspuns:

Nu esti evreu de asta nu poti

| minrest a răspuns:

E vorba de pluralul majestatii. Un rege intodeauna isi spune ''Noi'', nu ''eu''. Si pe buna dreptate. Sensul este: ''Eu si toti supusii mei''.

| SG1995 a răspuns:

Pe scurt ideea trinitara e un concept crestin, prin care crestini pre-catolico-ortodocsi (astea doua miscari fiind una) incercau sa le raspunda unor altor secte pe niste teme teologie precum natura divina a lui Iisus, sau legatura sa divina cu Yahewh, iar ca sa se evite acuzatiile de politeism s-a ajuns la concluzia ca Dumnezeu e unul in trei persoane ipostatice, Tatal, Fiul, Sfantul Duh. E deprisos sa mentionez ca evrei nu au astfel de credinte, trinitatea fiind un concept specific secolului III e.n., totusi Torah, din care e preluat Vechiul Testament e cu mult msi veche. Dateaza dinaintea crestinismului si a trinitati, cu toate astea apare forma plurala, de ce? Raspunsul e simplu, evreii nu au fost tot timpul monoteisti, au fost politeisti si apoi monolatri, treptat s-a trecut la monoteism, dar scripi nu au reusit sa editeze textele de tip poli-teo. Asa se face ca Dumnezeu vorbeste la plural cu sine, si in incipent in limba originala originala textul ebrai foloseste pluralul "eloim", deci in loc de Dumnezeu, ar fi zeii. "La inceput zeii au facut ceruriile si pamantul". Faptul ca evrei au fost poli-teo e demonstrat de contradictiile biblice in unele locuri se admite existenta alor zei, in altele ba.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova era atat de gras ca s-a referit la el la plural.
Ori erau mai multi Yehovi. Nu stiu cum l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa daca el era omnipotent si omniprezent in intreg Universul. Este o contradictie.

| cristi202 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu stiu cum poti tu crea o poza dupa asemanarea ta. Intr-adevar, e o contradictie serioasa aici. happy

| NGheorghe a răspuns:

In primul caz ii clar ca nu a fost singur.
In al doilea caz, in care era singur, nu mai zicea nimic deoarece nu avea cui. Dacă vorbea singur înseamnă ca avea ceva probleme la mansarda.
In cazul al treilea, care se poate deduce de aici, este acela in care El ar sta pe scena si ar face treaba singur si ceilalți s-ar uita la el ca la spectacol. Iar cum se pare... acest caz este eliminat si nici motive nu sunt prezentate.
De remarcat faptul ca ceva tot nu-i bine... deși specia umană este făcut după "chipul" Lui tu nu vei gasi doua chipuri identice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi fost o singura Persoana, ar fi vorbit de unul singur sau cu cine altcineva s-ar fi sfatuit? Este clar ca sfatul a fost intre mai multe Persoane cu aceeasi demnitate, caci S-au sfatuit sa faca om dupa chipul si asemanarea Lor, si nu numai a uneia dintre Persoane.
Editia sinodala a Bibliei de la 1914 e foarte revelatoare pentru faptul ca Dumnezeu este in mai multe Persoane:

Facerea, capitolul 1, versetul 1: "La inceput au facut Dumnezeu cerul si pamantul."

La versetul al treilea: "Si au zis Dumnezeu: sa se faca lumina si s-a facut lumina".

Revelatia lui Dumnezeu care este Sfanta Treime a adus-o Mantuitorul Iisus Hristos. La botezul Lui in apa Iordanului, cerurile s-au deschis, iar Dumnezeu-Tatal Il marturiseste pe Iisus Hristos ca fiind Fiul Sau Cel iubit intru Care a binevoit (Matei 3, 17), iar Duhul Sfant s-a pogorat ca un porumbel si a venit peste Iisus Hristos.