| OctavianDanielMaria a întrebat:

La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.Deci 2 lucruri deodata.Acum sa o luam altfel. Daca Dumnezeu a facut prima data cerul si pamantul, atunci cand a creat celelalte planete si stele, care sunt mai vechi decat pamantul?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca urmareai rubrica religie ai fi aflat dintr-un scurt documentar ce si cum dar pentru tine putem si scrie cateva cuvinte. "La inceput" aici Dumnezeu creiaza timpul caci fara acesta materia si spatiul nu pot exista.
"Dumnezeu a facut cerul" adica spatiul unde poate fi creiata materia.
"si pamantul" adica materia caci nici acum multi pamanteni nu ar intelege altfel substantele chimice din care este facuta materia.
Sa vedem daca tu ai inteles ceva din ce am scris.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eram sigur de nivelul intelegerii tale dar trebuia verificat.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza a fost scrisa de Moise acum cca 3500 de ani, bag mana in foc ca TU nu vei putea intelege un text scris acum cca 150 de ani darmite ai vrea ca textul scris acum 3500 de ani sa fie exact pe intelegerea ta. Esti tare...neamule.
Uite un fragment dintr-o propozitie scrisa intr-o carte de istorie generala : " Poporulu arteficii oppideloru, teranii din campie cari sufferiau de jugulu feudale..." Tradu in "actualitate" ce scrie mai sus.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iar interpretezi aiurea biblia
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Bravo ai reusit sa citezi cateva capitole din Geneza, dar ceea ce spun eu este o realitate. Dumnezeu a facu TIMPUL, SPATIUL si MATERIA din univers.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Danut, cu scuzele de rigoare dar timpul reprezinta pentru om ceea de a 4 dimeniune pe langa cele 3, omul traieste intr-un spatiu tridimenional, inaltime-latime si adancime, si pe langa aceste 3 dimensiuni, mai exista si a 4 dimeniune, timpul, pe care il percepem noi, dumnezeu nu cred, el este in afara timpului si spatiului material, pentru dumnezeu nu cred ca acum este ora 22 trebuie sa ma odihnesc, Maine la ora 6 trebuie sa ma trezesc sa muncesc, te pomeni ca si zeul yehova o fi imbatranit, oare cat timp are? sa aiba 10 miliarde de ani, sau 10 trilioane de ani? pentru dumnezeu nu exista timp, si-o fi propus el ia sa fac eu lumea asta in 6 zile si a 7 ma odihnesc, hm, noi insa da il percepem, trece vreme, pentru dumnezeu nu, cum spunea unii filozofi timpul este o conventie sociala, omul si-a dat seama ca nu prea are la dispozitie vreme(timp) prea mult.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Vad ca acolo scrie cu totul altceva, si anume ca Dumnezeu a creat o cupola uriasa, deasupra pamantului, deasupra careia exista o mare masa de apa, separata de cea care curge pe pamant. Apoi a creat soarele, luna si stelele, ca surse de lumina. De universul giantic, de galaxii, de sistemele solare, de gravitatia care le tine pe toate nu scrie nimic. Stelele, nenumarate galaxii de stele, sunt facute de abia in ziua a patra, iar pamantulin prima zi. Asta pentru ca autorul uman al textului credea ca stelele sunt un simplu ornament care da putina lumina.

| danut a răspuns (pentru heracles):

Timpul are el trei dimensiuni, cum poti sa amesteci, timpul cu materia si spatiul?
Timpul are trei dimensiuni: trecut, prezent si viitor.
Materia are trei stari: solid, lichid si gazos
Spatiul are trei dimensiuni: lungime, latime si inaltime.
Dumnezeu nu putea creia aceste stari fiind in interiorul lor ci numai din afara lor asa ca Dumnezeu ESTE in afara spatiului, timpului si al materiei dar poate interactiona cu ele.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Nu vreau sa-ti "excit" imaginatia caci vad o lipsa totala a acesteia. Cupola uriasa pe care o vezi tu este atmosfera din jurul pamanului. Soarele, Luna si stelele se pot vedea asa cum le vedem noi numai datorita atmosferei sau tu nu ai facut scoala primara? Autorul care a scris Geneza a vazut cu mult inainte sa-ti imaginezi tu, TOT Universul, sigur stie cu mult mai mult decat vei ajunge tu sa stii vreodata.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Stelele facute dupa Pamant? Pamantul sta intr-un echilibru in care il tine gravitatia lui si a celorlalte corpuri ceresti, asa ca Pamantul nu poate fi facut in prima zi, iar Universul, expediatin derizoriu ca ''luminatori de noapte'', tocmai in a patra.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu tot construia pe pamant, zi dupa zi, fara ca sa existe stele, de fapt fara ca sa existe Univers, caci acesta s-ar fi vazut ca stele. Este aberant.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar galaxia aia nu exista, si pe Pamant se tot construia.

| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Potrivit Bibliei, nu existau, au fost facute in a patra zi, cu rolul modest de a da putina lumina noaptea.

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns (pentru danut):

Corect,dar nu este nici o greseala daca amesteci, timpul cu spatiul.

| danut a răspuns (pentru heracles):

Eu doar am incercat sa explic ceva intr-un mod destul de simplist, in rest fiecare cu opinile lui. Si nevasta-mea cand face ciorba amesteca tot felul de legume dar produsul final se numeste...ciorba.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Luminatorii noaptea se pot vedea pe firmament datorita atmosferei din jurul planetei asa ca este posibil ca autorul sa nu fi facut distinctie clara intre creare si vedere. Cred ca viitorul va aduce lamuriri in domeniu asa cum noile decoperiri ale stintei arata ca...materia nu este ceea ce credem noi ci se dovedeste inca o data ca Biblia este cea mai tare in domeniu. Dumnezeu a SPUS si a luat fiinta...

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, exista lipsa luminii.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru danut):

Duhul Sfant a facut confuzie intre ''creare'' si ''vedere''? Asta este blasfemie, danut. Si, oricum, nu e literalism. Nu mai e de mult literalism.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Nu este vorba de Duhul Sfant ci de intelegerea autorului iar crearea atmosferei duce la aparitia luminatotilor, altfel nu vezi decat niste picaturi pe cer. iar ceea ce scrie acolo este strict literar.

| danut a răspuns:

Asemenea TUTUROR cartilor din scoli, facultati intitutii de cercetare samd. Normal ca oamenii au scris si Biblia dar inspiratia a fost Divina. Daca toate cartile din lume sunt povesti atunci nu stiu ce cauti la scoala?

| danut a răspuns:

Daca tu nu crezi ca exista Dumnezeu, nimeni nu te obliga dar inspiratia Divina vine de la Creatorul Universului, Acesta nu minte si nici nu relateaza vise ci numai realitatea. Moise nu avea de unde sa stie de existenta cetatii UR dar a relatat si scris despre ea iar acum cativa ani a fost descoperita, oare o fi visat?

| danut a răspuns:

Exact si s-au gasit tablite cu numele lui Avram.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Daca se gaseste un dosar penal pe numele Danut, inseamna ca iti este dresat tie, nu? Ca doar si tablitele unde apare numele Avram se refera la personajul biblic.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Da scria de Avram dar scria si de Lot, fratele lui ca altfel nu ar fi stiut ca e vorba de Avram.

| minrest a răspuns (pentru danut):

Da-mi referinta, ai nimerit persoana potrivita sa o verifice. Tablita aceea exista fizic, intr-un muzeu, colectie, sit arheologic, etc; este editata intr-o carte de surse primare; este interpretata in diferite lucrari stiintifice. Imi trebuie titlul cartii, autorul, anul, pagina e mai putin importanta, ca poate verific in alta editie, dar da-mi capitolul. Eu cred ca v-ati mintit intre voi, ca sa va indoctrinati reciproc, dar tu arata-mi ca gresesc, dandu-mi referinta in asa fel incat sa ajung la tablita editata.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Informatia a fost prezentata pe net acum cativa ani aratand si tablita cu inscrisurile, nu cunosc daca exista si un studiu aprofundat. Fiind o descoperire recenta este posibil ca sa nu existe inca o lucrare stiintifica in domeniu mai ales ca cetatea Ur ar fi fost distrusa de curand de cei din Siria.

| danut a răspuns:

Daca nu citesti Biblia nu ai de unde afla ceva. Nu pica nimic in somn.

| heracles a răspuns:

Biblia nu este o carte de stiinta, deci cei care au scris biblia au scris si ei cum s-au priceput,stiinta iti explica cat de cat, cum a aparut pamantul, acolo zice ca un zeu a creat prima data cerul si pamantul, adica un zeu a creat prima data materia si aceasta incet, incet, a inceput sa ia diferite forme, soarele(stelele)-planetele-apa-algele-viata a aparut prima data in apa, pomii animalele-omul.Stephan Hawkins a spus ca, universul nu a avut nevoie de nici o interventie divina,caci poate functiona si fara vreo interventie divina, altii spun din contra, pentru ca universul(materia)sa evolueze ar fi fost nevoie de interventia unei inteligente, probabil universul asta are inteligenta lui, nu vom stii nici odata adevarul absolut