| chuckmanson a întrebat:

La întrebarea aceasta vreau să îmi răspundă numai cei care credeți în dumnezeu. De ce credeți că este greșit să omori oameni? Este greșit pentru că este pur și simplu, sau pentru că dumnezeu zice așa? Pentru că dacă crima este greșită indiferent dacă un anumit zeu există și spune asta, atunci moralitatea nu necesită niciun zeu, dar dacă necesită un zeu, înseamnă că moralitatea este subiectivă. Putem spune că Dumnezeu este bun și prin urmare omorul este împotriva naturii lui, dar atunci ne putem gândi cine a decis ca el să fie bun? Să nu mai vorbim că mulți zei au omorât o mulțime de oameni. Numai cel biblic se aproximează că a omorât vreo 25 de milioane de oameni.https://dwindlinginunbelief.blogspot.com/......bible.htm l Ceea ce îl face pe YHWH nu doar un criminal dar și un ipocrit. Dacă ne luăm după biblie putem decide că a omora necredincioșii și orice alt grup de oameni vinovați de o infracțiune biblică nu ar fi nimic greșit. Pană și Iisus spunea că va veni și va omora oameni. Putem lua posibilitatea că Dumnezeu ne-a făcut și prin urmare el are dreptul să ne omoare. Asta este justificare instantă pentru crimă. Dacă Dumnezeu știe totul și totul se întâmplă după voia lui, cum susțin mulți credincioși, atunci cel care comite o crimă a comis-o după voia lui Dumnezeu. Dar tot criminalul e de vină? Nu are logică. Dacă Dumnezeu există atunci nu este nimic rău în a omora oameni, pentru că el a vrut asta. Plus că omul omorât va petrece o eternitate cu Dumnezeu, iar criminalul se va putea pocăi și va putea și el ajunge în Rai. Deci dacă Dumnezeu există, omorul nu numai că nu este greșit, dar este complet justificabil și fără consecințe. Pe de altă parte, dacă Dumnezeu nu există, omorul este ceva complet nescuzabil, condamnabil și plin de consecințe serioase. Dacă Dumnezeu nu există, cel mai probabil nu există nici viața de apoi. Ceea ce înseamnă că dacă eu omor o persoană îmi voi distruge singura viață petrecând-o în închisoare, iar persoanei pe care o omor îi iau toate amintirile, toate experiențele trecute și viitoare, toate relațiile și toate realizările, tot ce ar fi putut vreodată face este distrus pentru totdeauna. Crima supremă.
Cum comentați?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este Cel care da viata deci doar El are dreptul sa o ia, dupa capul tau cred ca si moartea de batranete ai fi in stare sa o numesti crima, dar nu e.

deci esti doar un sclav,o marioneta de a lui atat, el face ce vrea, dumnezeu e cel mai diabolic dictator, te trimite si in iadul vesnic, tu nu ai voie sa faci, sa spui nimic, pacat ca exista astfel de persoane in secolul 21

| RAY a răspuns:

Prin asta pot sa spun ca ateii care intamplator tin poruncile lui Dumnezeu mai sunt si ipocriti pe deasupra pentru ca isi asuma ei meritul constiintei care este de fapt darul lui Dumnezeu.

poruncile sunt copiate din cartea morti egiptene nilson, deci cine e ipocrit?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Teoria evolutionista merge tocmai pe principiul "survival of the fittest" deci sustine orice mijloace de a-ti apara propriile gene, chiar si a-ti manca oponentul.

teoria evolutiei merge pe principi,cool, nu stiam,cate descopar de la crestini, teoria evolutiei nu merge pe nici un principiu,nu este acolo un dumnezeu care impune principi sau un creator, este selectia naturala, sexuala, deci nu exista principi generaliste, unele animale ucid ca asa vor ele, repet nu exista reguli, principi

| AC4S4 a răspuns:

Cine vrea sa Il cunoasca pe Dumnezeu sa citeasca, sa studieze TOATA Biblia si sa se roage. Degeaba facem presupuneri ("eu cred ca Dumnezeu vrea asta, este asa") daca nu am citit Biblia.

Nu cred ca tu ai citit Biblia.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Nu ai răspuns la întrebare, de ce crezi că este greșit să omori oameni?

| Nilsson a răspuns:

Prin postarea asta stupida mi se confirma faptul ca ai trecut ca gasca prin apa in cazut in care chiar ai avut tentativa de a citit Biblia.
Si cum n-ai inteles nimic, evident te-ai gandit sa cauti niste rezumate pe net sa pricepi ceva si ai dat de niste site-uri cum e cel pe care l-ai pomenit.

Hai ca iti raspund si la intrebare ca sa nu te superi.
Dumnezeu este Cel care da viata deci doar El are dreptul sa o ia, dupa capul tau cred ca si moartea de batranete ai fi in stare sa o numesti crima, dar nu e.
Crima este cand un om incalca voia lui Dumnezeu si ii ia viata cuiva fara acordul divin.

Am o rugaminte la tine, tu ziceai ca militezi pentru o lume a tolerantei si pentru respectarea celor fara religie sau a comunitatii gay.
Te rog frumos atunci respecta-ne si tu valorile si ceea ce e sfant pentru noi si nu mai huli numele lui Dumnezeu folosind tot felul de adjective.
Multumiri anticipate!

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

A fost o întrebare amarăta, nu ți-am zis că ești idiot, nu am zis nimic ofensiv și mi-am exprimat o părere. Ești perfect liber să crezi în absolut ce vrei, nu te condamn, nici nu îmi pasă, dar am pus o întrebare.
„Crima este cand un om incalca voia lui Dumnezeu si ii ia viata cuiva fara acordul divin."
Deci dacă nu ar fi un Dumnezeu, crima nu ar fi greșită?
O întrebare, sper că nu te simți ofensat.

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca Dumnezeu nu ar exista nu ar fi nici moralitate, El este Cel care stabileste ce e bine si ce e rau.

Ai justificat ca o crima e rea in urmatorul fel:
„Dacă Dumnezeu nu există, cel mai probabil nu există nici viața de apoi. Ceea ce înseamnă că dacă eu omor o persoană îmi voi distruge singura viață petrecând-o în închisoare, iar persoanei pe care o omor îi iau toate amintirile, toate experiențele trecute și viitoare, toate relațiile și toate realizările, tot ce ar fi putut vreodată face este distrus pentru totdeauna. Crima supremă. "

Din punct de vedere ateist, ar putea sa pun urmatoare problema: de ce mi-ar pasa?
Sunt multi criminali in serie care in acest mod isi justifica faptele.

Ateismul nu are niciun fel de cod moral, pentru atei viata este doar rezultatul unor combinatii chimice intamplatoare de acum cateva miliarde de ani si a ucide pe cineva nu inseamna altceva decat sa ii intrerupi niste functii biologice, nu exista bine sau rau in toata treba asta.

Daca un ateu ar fi cu cineva izolat pe o insula pustie, nu are cine sa-l pedepseasca iar constiinta nu il mustra ar putea sa il omoare ca sa ii fure proviziile si ar fi perfect ok din punctul lui de vedere.

Nu insa si din punctul lui Dumnezeu care este autoritatea suprema in ceea ce priveste ce e bine si ce e rau.

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

„Daca Dumnezeu nu ar exista nu ar fi nici moralitate„
Aș putea probabil să scriu pagini ca să demontez afirmația asta absurdă, dar o să îți dau un exemplu biblic. În capitolul 2 din Exod Moise a omorat un egiptean și s-a uitat în toate părțile pentru a se asigura că nu l-a văzut nimeni. Iar în povestea cu Cain și Abel, Cain a mințit și nu a mărturisit că el l-a omorât. Toate astea înainte de cele 10 porunci. Înseamnă că aceste 2 personaje știau că e greșit să omori oameni cu mult înainte ca Zeul lor să le spună asta.
Mai departe ce părere ai despre Babilonieni(1800î.H.),, Maiași(2000î.H.), Asirieni(2500 î.H.), Egipteni(3000î.H.) și Sumerieni(5000î.H.). Toate aceste populații au trăit cu mult timp înainte de Iudaism și au avut și ei propriile legi și coduri morale fără să aibă nevoie de YHWH să le spună ce să facă. Codul lui Hamurabi a existat cu secole înainte de cele 10 porunci, într-o formă similară cu acestea, sculptate în piatră, cu 282 de legi, mult mai bune și mai evoluate decat cele 613 legi ale vechiului testament. Pe care și creștinii ar trebui să le urmeze, dar na, mulți dintre voi nu vă știți credința. Plus că dacă le-ați urma ați ajunge la închisoare.https://en.wikipedia.org/wiki/613_commandments Matei 5:17-20.
Moralitatea există și la animale. În special la cele care trăiesc în grupuri mari. O mulțime de specii de la mamifere evoluate precum maimuțe, primate și delfini pană la insecte ce trăiesc în grupuri mari precum albine, viespi, furnici etc. se ajută una pe alta, au spirit de sacrificiu etc. fără să aibă nevoie de absolut nicio religie să le spună asta.Moralitatea are origini evolutive. Să explic puțin teoria genei egoiste a lui Richard Dawkins. Să spunem că este o familie de animale, care au gene bune și sunt în pericol. Masculul se poate sacrifica pentru partenera lui și pentru copiii lui pentru ca ei să poată ajuta specia și să își ducă gena mai departe. Același lucru se poate aplica pentru sacrificiul unei mame pentru copiii ei, unor frați/surori pentru frații/surorile lor etc. Acest lucru se poate aplica și la nivel de grup. Pentru mai multe info citește „The Selfish Gene" de Richard Dawkins.
Moralitatea nu își are originile în Biblie. De fapt dacă ești o persoană normală, empatică, inteligentă, bună la suflet, cu compasiune etc. nu vei putea să nu realizezi că zeul biblic este un monstru și are profilul unui tiran, dictator, sadic, psihopat, megaloman, nemilos, maniac, crud etc.
Din punctul meu de vedere, ceva imoral înseamnă ceva ce rănește pe altcineva. Iar acest lucru poate fi obiectiv. Dacă eu fac pe cineva trist supărat, dezamăgit etc., am comis un lucru imoral, dar nu la fel de imoral ca atunci când i-aș produce traume fizice, emoționale sau mentale grave. Pot să determin că este greșit să omori, după ce am spus mai devreme. Pot spune că e greșit să torturezi, violezi etc. după felul în care afectează fictiva. Pot să concluzionez că este imoral să ții un animal într-o cușcă mică toată viața lui pentru că pot să măsor obiectiv răul pe care îl fac acelui animăluț. Pot să concluzionez că e greșit să bați copii, să ai sclavi, să poluezi planeta etc. din același motiv, fără să am nevoie de un zeu să îmi spună ce să fac.
Și apropo, tu te ofensezi atunci cand aduc o critică rațională credințelor și părerilor tale, dar tu nu ai nicio problemă în a spune minciuni despre atei. Du-te și află def cuvantului ateu înainte de a mai spune ceva despre noi. Ceea ce ai spus tu este o eroare de logică numită straw man/om de paie, ceea ce înseamnă că încerci să denaturezi opinia oponentului pentru a o face mai ușor de atacat.
Pace și iubire pentru toată lumea!

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Uite ce scrie in epistola catre Romani:

" 14 Când neamurile– care nu au Legea –, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta, ele, care nu au Legea, îşi sunt singure lege. 15 Ele arată astfel că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor. De asemenea, şi conştiinţa lor arată că acest lucru este adevărat, întrucât gândurile lor fie se acuză, fie se scuză între ele. 16 Acest lucru se va vedea în ziua în care, potrivit Evangheliei mele, Dumnezeu, prin Isus Cristos, va judeca lucrurile ascunse ale oamenilor."

Asa ca oamenii au moralitatea tot de la Dumnezeu, implicit si codurile de legi antice.
De asta pana la Moise nu era nevoie ca Dumnezeu sa formuleze explicit poruncile.
Prin asta pot sa spun ca ateii care intamplator tin poruncile lui Dumnezeu mai sunt si ipocriti pe deasupra pentru ca isi asuma ei meritul constiintei care este de fapt darul lui Dumnezeu.
In ceea ce priveste asa-zisa gena a egoismului a sarlatanului Dawkins aceasta e o teorie absurda, teoria evolutionista merge tocmai pe principiul "survival of the fittest" deci sustine orice mijloace de a-ti apara propriile gene, chiar si a-ti manca oponentul.
Si daca "gena egoismului" exista cum isi explici ca unele animale isi ucid proprii pui?
Sau de ce oamenii din Europa ajuta copii din Africa ce nu absolut nicio legatura genetica nu doar ca nu sunt rude?
Apropo, cu avortul esti de acord?

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Legile VT sunt în principal referitoare la venerarea lui YHWH, ferirea de idolatrie și de oameni idolatrii, în unele cazuri omorârea persoanelor și distrugerea orașelor vinovate de idolatrie, sacrificii ale animalelor și primilor născuți, legi de dietă, legate de conceptul de „animale necurate„, legi cu privire la sclavie, legi ce îi favorizau pe evrei drept poporul ales, legi care tratau femeile drept proprietate, legi care spun că femeile trebuie izolate de restul lumii cand sunt la menstruație și după naștere, omorate dacă fac sex înainte de căsătorie, forțate să se mărite cu violatorii lor și obligate să avorteze dacă soțul lor e gelos, omorârea homosexualilor, a celor care nu țin sabatul, a celor care practică vrăjitoria, spiritismul, astrologia, necromanția(ceea ce faceți și voi când vă rugați la sfinți), a orașelor necredincioase etc., legi care necesită circumcizia bebelușilor, interzicerea purtării unor haine din materiale mixte, a bârfei, a tatuajelor și piercingurilor, care obligă bărbații să aibă păr lung și barbă, care discriminează handicapații și le interzic bărbaților eunuci să intre în biserică, legi care ordonă omorârea copiilor care nu își ascultă părinții, leacuri pentru lepră ce nu au ajutat niciodată pe nimeni și multe multe altele. Legi susținute de domnul vostru Iisus Hristos Matei 5:17-20. Prin asta pot sa spun ca creștinii care întâmplator nu țin poruncile lui Dumnezeu mai sunt și ipocriți pe deasupra.
Ca să îți răspund la întrebările legate de gena egoistă, chiar și cel mai puternic exemplar din orice specie de pe planetă nu va putea supraviețui singur, din acest motiv majoritatea animalelor formează grupuri. Există și excepții, dar de obicei sunt reprezentate de animale mici și mai nesemnificative în natură. Prin urmare pentru a putea supraviețui ca un grup, animalele trebuie să conviețuiască bine. În evoluție nu este vorba numai despre supraviețuirea celui mai bun individ, dar și al celui mai bun grup.
„cum îți explici ca unele animale îți ucid proprii pui?"
În cazul în care unii pui nu vor fi în stare să supraviețuiască, este mai bine atât pentru ei cât și pentru specie să fie omorați de pe acum. Mai bine pentru ei pentru a nu avea o moarte chinuitoare și mai bine pentru specie pentru a nu transmite genele proaste altor exemplare. Este foarte trist, dar natura este uneori foarte crudă. Dacă eu aș fi fost Dumnezeu, mai mult ca singur nu ar fi arătat așa.
„ Sau de ce oamenii din Europa ajuta copii din Africa ce nu absolut nicio legătură genetica nu doar ca nu sunt rude?"
În primul rand, din punct de vedere științific ești analfabet, toate ființele de pe pămant sunt înrudite din punct de vedere genetic, cu atat mai mult 2 rase diferite din aceeași specie. Doar ca un fapt divers, sunt mai multe gene implicate în culoarea ochilor decat în culoarea pielii. Din nou, suntem aceeași specie, deci este un instinct evolutiv să ne ajutăm. În al doilea rand, noi avem pe langă instincte și rațiune. Pe langă există nenumărate cazuri de animale care formează legături emoționale între ele, chiar dacă sunt din specii diferite. De la prietenii între câini și pisici, la relații între crocodili și păsări și între creveți și pești, la afecțiune între feline mari și urși, chiar și la prietenii între antilope și lei. Serios, a existat un caz de leoaică care a adoptat un pui de antilopă:https://www.youtube.com/watch?v=mZw-1BfHFKM&t=1s
Pentru asta putem teoretiza că ori conștiința și moralitatea animalelor se dezvoltă și ele de-a lungul timpului și probabil în viitor anumite specii vor ajunge la fel de inteligente ca noi:)
„Apropo, cu avortul esti de acord?"
Probabil că dacă răspund da, îmi vei spune că sunt un ipocrit sau că mă contrazic singur, iar dacă răspund nu, îmi vei spune că nu am niciun motiv din moment ce sunt ateu, sau ceva de genul. Ca să îți răspund, sunt între, niciuna nici alta. Pe de o parte pot spune că nu sunt de acord din punct de vedere moral cu această practică din motivele mele morale. Dar pe de altă parte, există cazuri în care multe fete/femei nu au de ales, nu pot să îl crească și la situația orfelinatelor noastre de pe acum, clar ar fi mai bine să nu fi născut decât să stai acolo. În cazuri de abuz sexual, ar fi chiar crud să obligi o fată/femeie să nască acel copil. În cazul de copiii cu afecțiuni genetice grave, aici recunosc că sunt pro avort. Îmi pare rău pentru ei dar cred că e de-a dreptul imoral să lași astfel de greșeli ale naturii să se nască. Avortul e ca și la dreptul bolnavilor de a fi eutanasiați. Îmi pare rău pentru ei și aș vrea să nu se întâmple niciodată, dar trebuie să fim realiști.Consider că ar trebui să fie legale avorturile și între timp să existe educație sexuală în școli, să se producă metode de contracepție eficiente, să se dezvolte medicina genetică și dacă se poate să se sfârșească și abuzul sexual. Înainte să mă ataci, țin să te anunț că în calitate de creștin, tu ar trebui să ieși în stradă să protestezi PENTRU avorturi, nu doar pentru dreptul la avort, dar pentru avorturi OBLIGATORII. Asta este cartea ta sfântă Numeri 5:11-33

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Of, cum ma obligi sa-mi pierd timpul cu tine.
Tin sa te corectezi pe alocuri.

„Legile VT sunt în principal referitoare la...

-sacrificii ale animalelor și primilor născuți

Dumnezeu nu a cerut sacrificiul copiilor ca practica spre deosebire de popoarele pagane din jur pe care le-a condamnat la distrugere dupa sute de ani de orori, in cazul lui Avraam a fost doar o incercare a credintei si a fost oprit inainte de a-l aduce pe Issac ca jertfa, iar in cazul lui Iefta din cartea Judecatori Dumnezeu nu i-a cerut sa o aduca pe fiica sa ca jertfa, Iefta a facut de capul lui acest act.

-legi cu privire la sclavie, legi ce îi favorizau pe evrei drept poporul ales

Sclavia din perioada iudaica nu era precum sclavia din perioada coloniala cand negrii erau luati prizonieri cu forta si putea fi chiar si omorati de stapani.
Acel tip de robie era doar o reglementare a unor practici din trecut cu privire la recuperarea datoriilor, cand cineva nu isi putea plati o datoria trebuia sa munceasca pentru creditor pana la recuperarea acesteia, iar stapanul nu avea dreptul sa il omoare in caz contrar riscand chiar el pedeapsa capitala.
Mai mult decat atat, toti robii aveau dreptul la eliberare dupa 7 ani, pe cand in perioada coloniala negrii erau sclavi pe viata ei si copii care li se nasteau.

Legile nu ii favorizau pe evrei, si strainii puteau face parte din popor daca acceptau circumcizia si erau considerarati ca si nativi.

Levitic 18

"10. Nici să nu culegi strugurii rămași după cules în via ta, și să nu strîngi boabele cari vor cădea din ei. Să le lași săracului și străinului. Eu sînt Domnul, Dumnezeul vostru."

„33, Dacă un străin vine să locuiască împreună cu voi în țara voastră, să nu -l asupriți.
34.Să vă purtați cu străinul care locuiește între voi ca și cu un băștinaș din mijlocul vostru; să -l iubiți ca pe voi înșivă, căci și voi ați fost străini în țara Egiptului. Eu sînt Domnul, Dumnezeul vostru."

Exod 23
„9. Să nu asuprești pe străin; știți ce simte străinul, căci și voi ați fost străini în țara Egiptului."

-legi care tratau femeile drept proprietate
Femeile aveau drepturi egale cu ale barbatilor in ceea ce priveste dreptul la mostenire, lucru neintalnit in acele vremuri. In prezent in multe tari islamice femeile nici acum nu au drepturi la mostenire.

In Numeri 27 avem exemplut fetelor lui Telofhad

6. Si Domnul a zis lui Moise:

7. "Fetele lui Telofhad au dreptate. Sa le dai de mostenire o mosie intre fratii tatalui lor si sa treci asupra lor mostenirea tatalui lor.

8. Iar copiilor lui Israel sa le vorbesti si sa le spui: "Cand un om va muri fara sa lase fii, sa treceti mostenirea lui asupra fetei lui.

9. Daca n-are nicio fata, mostenirea lui s-o dati fratilor lui.

10. Daca n-are nici frati, mostenirea lui s-o dati fratilor tatalui sau.

11. Si daca nici tatal lui n-are frati, mostenirea lui s-o dati rudei cele mai apropiate din familia lui, si ea s-o stapaneasca. Aceasta sa fie o lege si un drept pentru copiii lui Israel, cum a poruncit lui Moise, Domnul.

- forțate să se mărite cu violatorii lor

In cele vremuri daca o fata nu mai era fecioara era practic condamnta sa ramana singura toata viata pentru ca nu ar mai fi vrut nimeni sa o ia de sotie.
In zilele de azi violatorii scapa cu pedepse cu suspendare, sa obligi pe cineva sa iei de sotie o fata cu care ai avut doar o pasiune de moment e practic o condamnare pe viata, mi se pare o pedeapsa mult mai dura.

In VT avem in precedent cand sora lui Amnon se ruga de acesta sa o ia de sotie dupa ce a necinstit-o.

2 Samuel 13

„13. Unde ma voi duce eu cu rusinea mea? Si tu vei trece drept un misel in Israel. Acum, vorbeste, te rog, imparatului, si nu se va impotrivi sa fiu a ta."

14. Dar el n-a vrut s-o asculte; a silit-o, a necinstit-o si s-a culcat cu ea.

15. Apoi Amnon a urat-o foarte mult, mai mult decat o iubise. Si i-a zis: "Scoala-te si du-te!"

16. Ea i-a raspuns: "Nu mai mari raul pe care l-ai facut, izgonindu-ma."

17. El n-a vrut s-o asculte si, chemand baiatul care-i slujea, a zis: "Izgoneste de la mine pe femeia aceasta, scoate-o afara si incuie usa dupa ea!"

- obligate să avorteze dacă soțul lor e gelos
In Numeri 5 nu se spune ca acel ritual ar provoca un avort ci doar infertilitate, vad ca interpretezi destul de aiurea textul dupa plac.
Daca femeia era insarcinata cred ca e un detaliu destul de important incat sa fie mentionat.

- interzicerea purtării unor haine din materiale mixte, a bârfei, a tatuajelor și piercingurilor, care obligă bărbații să aibă păr lung și barbă, care discriminează handicapații și le interzic bărbaților eunuci să intre în biserică, legi care ordonă omorârea copiilor care nu își ascultă părinții, leacuri pentru lepră ce nu au ajutat niciodată pe nimeni și multe multe altele. Legi susținute de domnul vostru Iisus Hristos Matei 5:17-20. Prin asta pot sa spun ca creștinii care întâmplator nu țin poruncile lui Dumnezeu mai sunt și ipocriți pe deasupra.

Inainte sa arunci cu insulte mai bine ai studia Biblia mai atent.
Dumnezeu a dat mai multe seturi de legi, avem cele 10 porunci scrise de Insusi Dumnezeu cu degetul pe table de piatra, apoi exista setul de legi ceremoniale cu privire la jertfe si templu care s-au implinit la venirea lui Iisus, legile sanitare si legile civile pe care le-am comentat mai sus care aveau rolul de a reglementa multe aspecte de zi cu zi ale statului evreu.

Aceste legi erau puse LANGA chivot, iar tablelel de piatra cu cele 10 porunci erau puse IN chivot.

Deuteronomul 31, 24-26:,,Dupa ce a ispravit Moise in totul de scris intr-o carte cuvintele Legii acesteia, a dat urmatoarea porunca levitilor care duceau chivotul legamantului Domnului: Luati cartea aceasta a Legii si puneti-o langa chivotul legamantului Domnului Dumnezeului vostru, ca sa fie acolo ca martora impotriva ta.„

https://andrerox.wordpress.com/......lui-moise/

Nu zic ca acele legi nu erau bune, principiile care stau la baza lor ar trebui respectate si in prezent, de exemplu principiul carantinei din legile sanitare sta la baza medicinei moderne.
Sau iti mai dau un exemplu, legile care ii obliga pe evrei sa puna balustrate pe acoprisul caselor sau sa fie responsabili cu animalele care dau semne de agresivitate in prezent putem aplica acelasi principiu care sta la baza lor, si anume sa evitam orice posibilatate de a creea accidente, si ma referin la multi muncitori romani care sapa santuri si le lasa neingradite sau nesemnalizate, ori cei care detin caini periculosi si ataca trecatorii.
Chiar si legea cu imbracamintea, principiul se refera la evitarea vestimentatiei de tip kitch care nu ii dau demnitate unui om.

In privinta evolutiei, cred ca ti-am aratat destul de clar ca e contradictorie, un animal care traieste pentru protejarea propriilor gene sau cel mult ale genelor rudelor nu poate fi capabil de acte de altruism pentru alte animale cu gene mai indepartate sau cu atat mai putin pentru animale din alta specie.

Faptul ca mai sustii si eugenia (avortul copiilor cu handicap) mi-a pus capac, astfel de practici le-am fi intalnit poate intr-o societate neonazista, orice copil are dreptul la viata si sa se bucure de ea, Stephen Hawking a trait aproape o viata intreaga intru scaun cu rotile fiind paralizat si totusi a marturisit ca se bucura de viata.

Mai bine incheiem discutia.

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Îmi pare rău că te fac să îți pierzi timpul, dar oricum nu contează pentru că tu vei avea o viață eternă în paradis iar eu voi fi torturat pentru vecie de către Dumnezeu, părintele bunătății al iertării și al iubirii. Deci acordă și tu acestui biet om păcătos onoarea de a îmi răspunde la câteva nelămuriri.
În primul rând faptul că cineva poate lua apărarea poveștii cu sacrificarea lui Isaac mă sperie. YHWH a dovedit în acest episod că este un madiac megaloman și infinit de crud și arogant. Nu contează că l-a oprit, ideea din spatele poveștii e imbecilă. Plus că dumnezeu e atotștiutor deci la ce mai folosesc testele atunci? Sacrificii umane au existat și în Biblie, nu erau interzise. Doar cele închinate zeilor străini erau considerate un păcat, însă în Exod, atunci când israeliții au ieșit din Egipt și după ce tabletele cu cele zece porunci au fost rescrise, într-o formă fără interdicție pentru crimă, furt, adulter sau mărturie falsă, YHWH a poruncit ca toți întai născuții de parte bărbătească să fie sacrificați. Torah e foarte clară la capitolul ăsta și nu oferă nicio cale de scăpare. Exod 13:2 Exod 22:29 Exod 34:19-20 Levitic 27:28-29 Numeri 3:13. Deci YHWH nu vroia ca israeliții să își treacă copiii prin foc lui Moloch, dar vroiau să îi sacrifice lui? Mai ales că el spunea despre jertfele arse că sunt „de un miros plăcut domnului". Dar lăsand sacrificiile umane la o parte, de ce Dumnezeu cerea sacrificii animale pentru a își potolii mania? Asta e ceea ce un zeu păgân și barbar ar face-o. Adică nimeni nu i-ar scuza pe greci care sacrificau animale lui Zeus sau pe azteci care sacrificau oameni lui Tonatiuh și Tlaloc. De ce dumnezeu, despre care creștinii spun că este un zeu omnibenevolent și își iubește creația ar cere omorarea unor animale nevinovate pentru a ierta păcate? De ce trebuia să omori o mulțime de tauri/viței/oi/miei/țapi/capre/turturele în asemenea ritualuri barbare și într-un mod atat de precis numai ca să fiu iertat? De ce a permis sacrificarea în masă a mii și zeci de mii de animăluțe inocente de către armatele israelite? Și care e treaba cu obsesia asta a lui Iahve pentru sange și sacrificii. Pe lângă sacrificiile animale și faptul că pană și Iisus a mâncat miel de paști, de ce a trebuit dumnezeu să își sacrifice propriul copil pentru a ne ierta pe noi pentru păcate? De ce este această zeitate o ființă atât de sadică că nu ne poate ierta dacă nu vede sânge?
Legat de sclavie, ok, poate nu era un tip de sclavie la fel de rău ca cel pe bază de culoare etnie etc. dar de ce biblia tolera abuzul servitorilor. În Exod 21:21 scrie că cei care își bat sclavii nu suficient de rău cat să îi omoare nu vor păți nimic. Chiar dacă perioada de robie era limitată, de ce dumnezeul iubitor permitea abuzul acestor oameni. Și de ce este noul testament plin de versete care le spuneau robilor să își privească stăpânii de pe pământ ca pe Dumnezeu?
Legat de evrei, de ce acest zeu a decis să favorizeze aleatoriu un singur grup de oamenni. De ce creatorul Universului a decis după ce a creat niște creaturi așa minunate ca oamenii să aibă un legământ cu un singur trib mic din Orientul Mijlociu? De ce se arăta numai evreilor și vorbea numai cu ei? De ce se spune de mai multe în VT că Dumnezeu este „Dumnezeul lui Israel" și nu se află decât în Israel? De ce nu s-a arătat și altor popoare? Dacă Domnul nu suporta popoarele care se închinau idolilor, de ce nu se arăta lor și nu le spunea să înceteze, în loc să le poruncească israeliților să comită genocid în masă? Până și Solomon s-a revoltat împotriva lui YHWH și a început să venereze idoli, deci zeul evreiesc e o zeitate cam patetică! Și în final, de ce se spune că Iisus a venit să mantuiască toată omenirea cand el a spus în Matei 15:21-28 că a venit doar să recupereze oaia pierdută a lui Israel? Teoria mea este că pur și simplu astea sunt povești inventate de un trib de acum mii de ani care se întâmpla să se creadă speciali și vroiau să se deosebească de alte triburi. Pe de altă parte, faraonul Akhenathen este un faraon faimos pentru faptul că a desființat zeii normali de la vremea respectivă și a creat prima religie monoteistă, care îl venera pe Aten, zeul soarelui universal care binecuvânta pe TOATĂ lumea și îi păsa de FIECARE creatură, nu doar de un singur trib ales Deci dacă ar fi să venerăm un zeu antic, l-aș prefera pe Aten.Și că tot ai menționat circumcizia, de ce a vrut dumnezeu un astfel de ritual barbaric. Care e treaba cu obsesia lui Iahve pentru prepuțuri? Nu el a făcut bărbații în felul ăsta? Ok, reprezenta un legământ cu a lui Israel cu YHWH, dar de ce trebuia să mutileze organul genital al unui bebeluș pentru asta? Pe lângă faptul că e oribil, mai este și sexist pe deasupra, întâi pentru că doar băieții trebuiau să aibă organul genital mutilat și de asemenea cu femeile pentru că sugera că numai bărbații sunt demni de un legământ cu divinitatea.
Și că tot am vorbit de misoginism. În primul rand, evreii nu erau singura societate în care femeile aveau drepturi. În Egipt și Babilon, în perioada respectivă se poate spune că aveau mai multe drepturi decât femeile israelite, în India ambele sexe erau perfect egale în perioada vedică, având aceleași drepturi și obligații. O formă similară de egalitate erau la vikingi, unde femeile aveau în general mai multă putere și libertate decât femeile din alte societăți, ele de asemenea fiind nevoite uneori să se ducă la război împreună cu bărbații și să aibă responsabilități similare cu ale lor, iar Sparta era o formă indirectă de matriarhat. Deci nu e ca și cum israeliții erau cei mai feminiști oameni de acolo. Legat de ce ai spus în legătură cu legea legată de violuri. Da ai dreptate, virginitatea feminină era mult mai prețuită atunci, însă să fii obligată să îți petreci întreaga viață cu o persoană care te-a abuzat și traumatizat în asemenea hal e act de barbarism. Ăsta e un semn că e o lege creată de oamenii de la vremea respectivă Cu siguranță nu o lege divină. Dar răspunde-mi te rog la următoarele întrebări: De ce le-a cerut Iahve israeliților să păstreze virgine drept sclave sexuale? De unde ideea că femeile sunt impure în timpul ciclului și după naștere? Adică fără astea nu ne-am mai putea reproduce, deci înseamnă că reproducerea e un păcat și deci că avortul este ceva bun? Nu-i de mirare de ce a cerut despicarea uterului unor femei însărcinate. Și de ce este Noul Testament plin de versete care spun că femeile trebuie să își privească soții ca pe Iisus și că femeile au fost create pentru bărbați?
În primul rând cele 10 porunci nu au fost scrise de Dumnezeu, pentru că nu au existat niciodată. Nici Moise, nici chivotul și nici Yahve. Exodul nu s-a întâmplat niciodată pentru că Israeliții nu au fost niciodată sclavi în Egipt. Toți istoricii de top susțin asta și pană și unii rabini au început să accepte că Exodul nu s-a întâmplat întocmai ca în Biblie.În Biblie nu există nicio mențiune despre distrugerea chivotului sau dispariția acestuia etc., și nu s-au găsit niciun fel de artefacte care să semene măcar cu chivotul din Biblie Nici măcar în contextul poveștii cele 10 porunci nu au fost scrise, ci dictate. Toate legile din VT se spune că au fost dictate de Dumnezeu însuși, dar am înțeles că anumite legi sunt dumnezeiești și eterne și altele numai pentru evreii antici. Atunci vreau să te întreb de ce se declară YHWH un dumnezeu gelos în cele 10 porunci și spune că pedepsește pană la a 4 a generație? Și dacă sabatul e una dintre porunci, de ce Iisus nu a ținut sabatul și a făcut vindecări în aceea zi? Și mai exact în ce zi e sabatul, sâmbăta sau duminica? Iar Iisus a zis cât se poate de clar că trebuie să respectăm legea confirm căreia copiii trebuie omorați dacă nu sunt respectuoși față de părinții lor în Matei 15:4. Dar de ce Iisus nu și-a cinstit propria mamă atunci în Matei 12:47-49 și le-a spus oamenilor de mai multe ori să își urască familiile? Și de ce a încălcat a 8 a poruncă când a furat un măgar?
Iar legat de evoluție, eu ți-am explicat, dar văd că tu nu vrei să înțelegi. Majoritatea animalelor nu pot trăi singure, așa că pentru a putea supraviețui și ele trebuie să poată trăi împreună. Animalele nu sunt preocupate numai pentru ele, dar și pentru specie. Dacă animalele nu s-ar comporta altruist unele cu altele, nu ar mai exista regnul Animalia. Dacă o mamă și-ar abandona proprii pui, asta nu ar fi benefic pentru specie, ăsta este motivul pentru care instinctul matern este atât de puternic, atât la femele animale, cât și la cele umane. Și ăsta este motivul pentru care noi masculii sunt percepuți ca protectori atât în lumea animală cât și printre specia Homo Sapiens. Ăsta este un mod bun de a supraviețui, care a trecut testul selecției naturale. Te-ai întrebat vreodată de ce câinii în special cei masculi sunt mereu dispuși să ne apere. Acesta este instinctul lor de a își apăra membri haitei. Moralitate cu origini evolutive. În cele mai multe dintre specii indivizii egoiști sunt priviți drept o amenințare și deci eliminați din grup. Multe păsări se ajută una pe alta pentru a se curăța de mizerii. Ambii indivizi depun efort, dar ambii beneficiază. Cealaltă pasăre poate doar să fie curățată fără să se obosească să întoarcă favorul, dar de obicei indivizii ăștia sunt eliminați din grup. Comportamente similare există și la maimuțe și primate. Liliecii vampir se ajută unii pe alții când unii nu găsesc destul sânge, oferindu-le și lor, știind că poate atunci când vor fi și ei în această situație li se va întoarce favorul. Dar dacă un liliac este egoist și nu împarte, ceilalți nu vor mai vrea nici ei să împartă. De obicei, se crede că agresivitatea între specii oferă un avantaj evolutiv, însă există multe animale care au sfidat această „regulă" dacă putem să îi spunem așa. Uite aici unul dintre cele mai drăguțe exemple:https://www.youtube.com/watch?v=mZw-1BfHFKM&t=1s Ți-am explicat cât de bine am putut, dacă nu ai înțeles înseamnă că ești ori încăpățânat, ori ignorant. Îți recomand cartea „Bonobo și ateul" de Frans de Waal.
Iar legat de ceea ce „ți-a pus capac", frate pe lumea asta există copii născuți ciclopi, fără creier, fără piele, cu o gaură în craniu, cu o gaură în coloană, cu picioarele unite, cu corpuri unite, cu două capete, cu cozi, cu mâini uriașe, care vor îmbătrani pană să ajungă la 13 ani etc. Nu pot să înțeleg cum de ai prefera ca aceste suflete chinuite să fie condamnate la o viață de tortură în loc să nu se nască. Toate aceste chestii demonstrează că dacă dumnezeu există, e un zeu destul de patetic. Doar o întrebare, și chiar vreau să îmi răspunzi la chestia asta. Ciclopia este cea mai gravă malformație facială, iar copiii cu această afecțiune se nasc morți sau mor în câteva ore de la naștere. Deci cu ce ar fi imoral să avortezi un astfel de fetus? Mă surprinde că îl aduci în discuție pe Hawking, care era ateu convins, însă analogia e proastă. El nu s-a născut handicapat, a căpătat boala asta în timpul vieții. Și da am tot respectul pentru el, atât pentru teoriile lui cât și pentru că a reușit să își depășească handicapul fizic, însă consider că orice om handicapat ar trebui să aibă dreptul să fie eutanasiat dacă dorește.
Ce pot să spun, numa bine!

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Dupa ce ca habar nu ai de Biblie mai esti si nesimtit pe deasupra.
Ai gasit si tu site-ul bibliapentrusceptici si de dai mare cunoscator.

„YHWH a poruncit ca toți întai născuții de parte bărbătească să fie sacrificați. Torah e foarte clară la capitolul ăsta și nu oferă nicio cale de scăpare."

- din prostia ta nu ai cale de scapare.
In Tora, inchinarea primilor nascuti era de fapt o consacrare nici vorba de jertifire.
Exod 13.2
"Pune-Mi deoparte ca sfant pe orice intai nascut, pe orice intai nascut dintre copiii lui Israel, atat dintre oameni, cat si dintre dobitoace: este al Meu."
Exod 13.13-14
„Sa rascumperi cu un miel pe orice intai nascut al magaritei; iar daca nu-l vei rascumpara, sa-i frangi gatul. Sa rascumperi de asemenea pe orice intai nascut de parte barbateasca dintre fiii tai.
Si cand te va intreba fiul tau intr-o zi: "Ce inseamna lucrul acesta?", sa-i raspunzi: "Prin mana Lui cea atotputernica, Domnul ne-a scos din Egipt, din casa robiei;"
Acest ritual simboliza de asemenea, pe langa amintirea iesirii din Egipt si venirea lui Hristos care va rascumara lumea din pacat, mielul simbolizandu-L pe Iisus.
Cred ca si cel mai ingust om la minte ar trebui sa-si dea seama ca daca fiul intreaba ce inseamna acest ritual e clar nu era el jertfit.
Iata ca iti mai dau un text:
Numeri 3.12-13
„Iata ca am luat pe leviti din mijlocul copiilor lui Israel, in locul tuturor intailor nascuti, care se nasc intai dintre copiii lui Israel; si levitii vor fi ai Mei.
Caci orice intai nascut este al Meu; in ziua cand am lovit pe toti intaii nascuti din tara Egiptului, Mi-am inchinat Mie pe toti intaii nascuti din Israel, atat din oameni, cat si din dobitoace: ei vor fi ai Mei. Eu sunt Domnul."
Acum o sa zici ca intreg neamul levitilor a fost adus ca jertfa?!
Cine mai indeplinea serviciul preotesc?
E consacrarea de care ziceam, la fel ca si in cazul lui Samuel din 1 Sam 1.11
„Si Ana se ruga Domnului cu sufletul amarat si plangea.
Ea a facut o juruinta si a zis: "Doamne Dumnezeul ostirilor! Daca vei binevoi sa cauti spre intristarea roabei Tale, daca-Ti vei aduce aminte de mine si nu vei uita pe roaba Ta si daca vei da roabei Tale un copil de parte barbateasca, il voi inchina Domnului pentru toate zilele vietii lui, si brici nu va trece peste capul lui."

„De ce a permis sacrificarea în masă a mii și zeci de mii de animăluțe inocente de către armatele israelite?"

- cand pe cineva il doare mai mult de animalute decat de oameni e un semn ca are niste probleme psihice, asa a innebunit si filozoful Nietzsche cand a asistat la biciuirea unui cal.
Sunt multi oameni nebuni de genul acesta, de exemplu singuraticii care traiesc in casa cu zeci de caini sau pisici sau veganii extremisti care sunt in stare sa omoare un om pentru ca a mancat o friptura.
Ca sa iti raspund si la intrebare, Dumnezeu a poruncit acest lucru (parerea mea) ca israelitii sa nu fie corupti de averile popoarelor pagane si ca cele din jur sa nu zica mai apoi ca evreii au avut ca scop jefurirea lor.
Dumnezeu a vrut ca mesajul sa fie clar: exterminarea acelor popoare era ca pedeapsa pentru nelegiuirile lor.

„În Exod 21:21 scrie că cei care își bat sclavii nu suficient de rău cat să îi omoare nu vor păți nimic."

- robii vor fi ingrijiti pe cheltuiala stapanilor, nu era incurajat deloc abuzul acestora dar daca se intamplau si abateri Dumnezeu a reglementat si acest gen de situatii.

„De ce creatorul Universului a decis după ce a creat niște creaturi așa minunate ca oamenii să aibă un legământ cu un singur trib mic din Orientul Mijlociu?"

- in primul rand vezi ca ai uitat ca oamenii au cazut in pacat si in al doilea rand Dumnezeu a ales un om mai credincios, pe Avraam si urmasii lui implicit sa dea nastere poporului care avea sa-L cunoasca mai intai pe Mesia.

"De ce se arăta numai evreilor și vorbea numai cu ei?"

- inca o dovada ca habar nu ai de Biblie.
Dumnezeu a trimis prooroci si avertizari inclusiv popoarelor din jur, egiptenilor prin Moise, celor din Ninive prin Iona, popoarelor din Orientul Mijlociu prin Isaia si Ieremia.

„Și că tot ai menționat circumcizia, de ce a vrut dumnezeu un astfel de ritual barbaric."

Esti incult rau de tot, bine ca scrii cu diacritice dar nu stii sa scrii numele proprii cu majuscula.
Te informez ca acest ritual „barbaric" cum il numesti tu se practica la scara larga inclusiv in Statele Unite si conform unor studii prezita destul de multe beneficii cu privirea la prevenirea unor boli genitale.

"să fii obligată să îți petreci întreaga viață cu o persoană care te-a abuzat și traumatizat în asemenea hal e act de barbarism."

- ti-am dat exemplul lui Tamar cand s-a rugat de Amnon sa o ia de sotie.
Casatoria era oportunitate pentru cel ce a comis abuzul sa isi indrepte greseala, Dumnezeu nu isi dorea violuri dar daca se petreceau vinovatul trebuia sa plateasca pentru asta.
Si in ziua de azi multe cazuri se rezolva pe cale amiabila.

„De ce le-a cerut Iahve israeliților să păstreze virgine drept sclave sexuale?"

- daca pentru tine sotie = sclava sexuala inseamna ca ai niste probleme serioase la cap.

„Nu-i de mirare de ce a cerut despicarea uterului unor femei însărcinate. "

- unde scrie aberatia asta? Numai rahat mananci, sper ca nu te astepti sa iti mai vorbesc politicos.

„Nici măcar în contextul poveștii cele 10 porunci nu au fost scrise, ci dictate."

Exod 31.18
„Cand a ispravit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat cele doua table ale marturiei, table de piatra, scrise cu degetul lui Dumnezeu.„

Exod 34.1
„Domnul a zis lui Moise: "Taie doua table de piatra ca cele dintai, si Eu voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintai pe care le-ai sfaramat."

Nu stiu daca trasatura ta de a fi MINCINOS e o conseciinta a prostiei sau a relei intentii.

Prin faptul ca incerci sa te dai un aparator al moralitatii nu e decat o incercare de a da un sens vietii tale lipstite de sens, nu are niciun rost o discutie cu tine, din experienta mea cam toti ateii inversunati au niste deceptii si suparari in viata iar ei incearca sa Il atace si sa se razbune pe Dumnezeu pentru asta.
De asta si incerci sa faci crestinismul sa para monstruos, oamenii sunt invatati numai lucru bune in biserica dar pe tine te enerveaza ca nu ai motive sa te legi de acesta si scotocesti tot felul de versete si le interpretezi aiurea ca sa ai motive sa fii impotriva lui Dumnezeu, exact crearea omului de paie de care ai zis chiar tu.
Sansa ta ca Dumnezeu are rabdare cu toti oamenii indifierent cand de stricati ar fi tot le mai da o speranta.

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

În primul rând nu înțeleg de ce mă faci nesimțit, nu ți-am vorbit necivilizat, nu am spus nimic ofensator.
„ca dacă fiul întreabă ce înseamnă acest ritual e clar nu era el jertfit."
Putea fi un al doilea fiu, te-ai gândit la asta.
Exodul 13:15 spune cât se poate de clar că este vorba de sacrificare. Apoi în Numeri 18:17 se clarifică din nou că este vorba despre un sacrificiu ce implică arderea. Faptul că implica și animale o face și mai clar că era vorba despre un sacrificiu pentru că lui YHWH nu le-ar da niciodată vreun fel de milă unor animale, darămite să le mai facă sfinte. Ce e mai interesant e că întai în Exodul 22:28-29 YHWH îi pune pe bebelușii umani în aceeași oală cu puii de animale, fără nicio diferență de tratament. Apoi în Exodul 34:19-20 spunea că fiecare întai născut trebuie răscumpărat. Care apoi în capitolul 18 din Numeri se spunea că trebuie răscumpărați cu bani. Poate pentru că pană și niște sălbatici ca ei și-au dat seama că un astfel de ritual ar decima populația Israelului, dar se pare că preoții de la vremea respectivă amenințau oamenii că le omoară copiii dacă nu le dau șpagă. Interesant. Să nu mai vorbim că tot în Numeri 18 se spune că fiilor lui Aaron li se cuvine carnea jertfelor, roadele pământului, și toate darurile sfinte printr-un legămant și o lege eterne. Parcă spuneai că doar cele 10 porunci sunt o lege eternă. Iar legat de Numeri 3:12-13, chiar dacă pare improbabil l-aș crede pe YHWH în stare de așa ceva avand în vedere că în Exod 32 a cerut ca fiecare bărbat să își omoare fratele, prietenul și ruda. Exceptând bineînțeles pe fratele lui Moise care literalmente era singurul care trebuia omorât în povestea aia dar cumva a fost cruțat și făcut preot în schimb. Și că tot versetele astea vorbesc de uciderea copiilor din Egipt, am și eu o întrebare. De ce Iahve a decis să pedepsească un întreg popor cu cele 10 pedepse, dar nu și pe faraon, care era singurul care avea vreo vină și care putea elibera israeliții. În schimb a decis să tortureze oameni normali, care nu aveau nicio putere. Erau doar niște oameni nevinovați care își vedeau de viețile lor, mulți dintre ei fiind de asemenea sclavi, și s-au trezit cu copiii lor omorați. Dacă asta nu dovedește că zeul iudeo-creștin este un monstru, atunci nu știu ce. Nici nu te mai obosi să aperi povestea asta, pentru că pur și simplu nu ai cum.
„când pe cineva îl doare mai mult de animalute decât de oameni e un semn ca are niște probleme psihice, asa a înnebunit și filozoful Nietzsche când a asistat la biciuirea unui cal.
Sunt multi oameni nebuni de genul acesta, de exemplu singuraticii care trăiesc în casa cu zeci de câini sau pisici sau vegani extremiști care sunt în stare sa omoare un om pentru ca a mâncat o friptura."
În primul rând ai folosit un alt straw man, nu am spus niciodată că îmi pasă de animale mai mult decât de oameni, tu pur și simplu ai inventat asta pe loc ca să ai ce ataca. În al doilea rând, nu pun animalele mai presus de oameni dar sunt mândru să recunosc sunt un iubitor de animale și îmi pasă foarte mult de ele și îmi doresc să le protejez. Sunt și vegetarian, aproape vegan și am multe animale de companie și din nou sunt mândru de asta. Pot spune că empatizez foarte mult cu Nietzche la capitolul ăsta, nici eu nu aș fi în stare să privesc așa ceva iar oamenii care fac asta ar trebui puși în închisoare. Nici nu știu de ce ar trebui să mai folosim cai având în vedere că avem transport motorizat dar în fine, nu e ăsta subiectul. Faptul că tu nu ai empatie sau compasiune față de ființele din alte specii demonstrează că ai o problemă foarte mare de morală. Nimic nu justifică omorârea unor animale nevinovate pentru a venera o ființă imaginară, iar ritualurile de genul ăsta sunt un exemplu de ce se întâmplă când religia încetează să mai fie doar un simplu nonsens supranatural dar și o adevărată boală mintală periculoasă pentru orice societate civilizată. Noroc că astfel de ritualuri barbare și păgâne nu mai sunt practicate în ziua de azi. E ciudat că ritualurile de sacrificiu atât animale cât și umane erau o normă printre religiile păgâne, iar Iahve nu pare a fi diferit față de idoli? Hmm
„robii vor fi îngrijiți pe cheltuiala stăpânilor, nu era incurajat deloc abuzul acestora dar dacă se întâmplau și abateri Dumnezeu a reglementat și acest gen de situații."
Am menționat deja că singura pedeapsă se aplica când sclavul murea, dar abuzurile nu erau pedepsite pentru că robul era considerat argintul lui, proprietatea lui. Aparent doar sclavii evrei bărbați puteau fi eliberați după 6 ani, iar dacă avea copii cu o nevastă dată de stăpân familia lui era obligată să rămână Exodul 21:4-5 Nu doar atât dar în capitolul 25 din Levitic se spune despre cum poți cumpăra robi și roabe din națiuni străine, care pot fi lăsați ca moștenire și vor trebui să slujească pe veci, demonstrându-mi argumentele despre suportul sclaviei și despre faptul că permiteau privilegii speciale pentru o singură națiune. Asta e genul ăla de sclavie pe care au îndurat-o afro americanii, iar faptul că încerci să aperi aceste practici demonstrează din nou că ai o mare problemă de morală.
„in primul rând vezi ca ai uitat ca oamenii au căzut în păcat"
Și ne întoarcem la poveste cu Adam și Eva care este din toate punctele de vedere ridicolă și care nu este nimic altceva decat folclorul uni trib primitiv de oameni superstițioși din Orientul Mijlociu și este ridicol să o luăm în serios în ziua de azi. Să nu mai vorbim că sunt șanse mari să fie inspirată din mitul babylonian al creației Enuma Eliș : https://www.youtube.com/watch?v=AjyhjXXNXPE
„Dumnezeu a trimis prooroci și avertizări inclusiv popoarelor din jur, egiptenilor prin Moise, celor din Ninive prin Iona, popoarelor din Orientul Mijlociu prin Isaia și Ieremia."
Interesant, Dumnezeu niciodată nu spune ceva direct unor oameni nici măcar israeliților, exceptând cazul în care oamenii lui o fac pentru el. Ca și cum nu ar fi real. Interesant. Și ce anume face un profet mai de încredere decât un astrolog de la Antena 3 sau o țigancă care îți citește în palmă sau în cărți de tarot sau decât o prăjitură cu răvaș? Pentru că profețiile biblice sunt cam toate la fel de vagi predicțiile date de practicile pe care le-am menționat. De ce sunt atâtea profeții neîmplinite: https://www.youtube.com/watch?v=5YPVtSaqwi4? Și care e scopul profețiilor? Dacă Dumnezeu chiar le-a dat profețiilor puterea să vadă în viitor înseamnă că viitorul e fix ca și trecutul, deci nu avem liber arbitru. În 2 Împărați 8:9-15 Elisei îi prezice împăratului Hazael nenorocirile pe care le va face, deci a avut Hazael liber arbitru? Iisus a prezis că fariseii îl vor persecuta, că Iuda Iscarioteanul îl va vinde și că Petru îl va trăda, deci au avut acești oameni liber arbitru? Adam și Eva au avut? Dar Satan are liber arbitru? Și dacă răspunsul e nu, care ar fi motivul pentru a îi acuza de faptele lor? De ce ar trebui să acuzăm pe oricine dacă Dumnezeu e la putere? Și dacă creștinii sunt mântuiți prin credință în Hristos, de ce ar trebui să vă abțineți de la a face lucruri rele?
„Ești incult rău de tot, bine ca scrii cu diacritice dar nu știi sa scrii numele proprii cu majuscula."
Frate calmează-te, am făcut și eu o greșeală, cu toții mai greșim, tu ai spus „prezita" în loc de „prezintă" deci nu te ambala.
Țin să te înștiințez că singurele țări în care se practică circumcizia la scară largă sunt țările de lumea a treia care de asemenea mutilează vaginurile fetelor în multe cazuri, deci nu este vreun argument, țările astea fiind țările arabe, mai multe țări africane și Filipine. Singurele excepții de la regulă fiind Israel, din motive religioase și SUA datorită unei inițiative luate mai de mult de țările engleze pentru același scop pentru care mutilarea genitală feminină este practicată, adică pentru a reduce plăcerea sexuală și a descuraja masturbarea. Legat de boli genitale, se spunea că previne bolile cu transmitere sexuală, cancerul penian, infecțiile urinare și înlătură riscul de fimoză. Ideea că ar preveni bolile transmisibile sexual a fost demontată acum mult timp, cancerul penian este incredibil de rar deci nu este un motiv să mutilezi penisul unui bebeluș, nici pentru infecții urinare care sunt și ele rare și pot fi prevenite cu igienă, iar fimoza nu poate fi diagnosticată la bebeluși deci este ridicol să sugerezi că circumcizia unui copil ar fi utilă la ceva. Nicio organizație medicală de top nu o recomandă și poate de asta UK Australia și Canada au abandonat-o acum mult timp. SUA a cam rămas în urmă. Mutilarea genitală de orice fel al oricărui copil indiferent de sex este o crimă oribilă și violare a drepturilor omului, iar cei care o practică forțat pe alții ar trebui închiși. Aș merge suficient de departe să spun că ar trebui să aibă propriile organe genitale mutilate. E trist că trebuie să explic cuiva că a tăia părți din organul genital al unui copil este ceva greșit din punct de vedere moral, dar na, un alt exemplu de ce se întâmplă când religia atinge un punct maxim de prostie. O altă dovadă că ai o problemă de morală.
„dacă pentru tine soție = sclava sexuala înseamnă ca ai niște probleme serioase la cap."
Dacă pentru tine acțiunea unor sălbatici îndoctrinați de religie de a răpi niște adolescente sau copile după ce le-au distrus casele și măcelărit familiile și păstrarea lor ca sclave sexuale, pentru că ce alt scop ar putea avea să le țină, este o formă de căsătorie, tu ești ăla care are o problemă, una mare de morală.
„unde scrie aberația asta?"
Osea 13:16
În Exodul 24:4 se spune că Moise a scris cuvintele Domnului, dar nu se spune decât mai târziu că au fost scrise în piatră. Acela este primul set de porunci, care sunt 11 numai în cap 20 și continuă în următoarele 3 capitole. Apoi Moise le-a spart de manie în Exodul 32, după ce a trebuit să îl calmeze pe YHWH, așa că s-a întors pe munte să își ia al doilea set, de la un zeu vulcan, așa este descris Iahve în Exod. Dumnezeu a spus că vor fi le fel dar au fost extrem de diferite, cu regula de sacrificare și fără niciun fel de interdicție pentru crimă, furt, adulter sau mărturie falsă. Dumnezeu a dictat chiar dacă a spus că va scrie al doilea set el însuși Exodul 34:27 Foarte interesant este că Dumnezeu niciodată nu spune, scrie sau construiește ceva el însuși, decât dacă credincioșii o fac pentru el, ca și cum nu ar exista. Și apropo nu mi-ai răspuns la întrebările legate de cele 10 porunci și Iisus. Sunt curios ce răspunsuri dai.
„Prin faptul ca încerci sa te dai un apărător al moralității nu e decât o încercare de a da un sens vieții tale lipstite de sens"
Nu te supăra dar e cam ciudat să îmi spui că viața ta nu are sens având în vedere faptul că creștinismul te încurajează să îți trăiești viața venerând un tiran care își spune că e atotiubitor, dar care are amendamentul că dacă nu îi pupi tălpile te va tortura o eternitate.
Măcar morala mea e sinceră și altruistă. Fără supărare dar dacă ai nevoie de o amenințare cu pedeapsă eternă pentru a fi o persoană bună, atunci nu ești o persoană bună.
„oamenii sunt învățați numai lucru bune în biserica"
Cum ar fi? Să urmați sărbători cu origini și/sau elemente păgâne precum Crăciunul și Paștele? Să comiți blasfemie împotriva lui Iisus crezând că preoții îți pot ierta păcatele? Să comiți blasfemie împotriva lui Dumnezeu și necromanție rugându-te la sfinți? Să comiți idolatrie venerând icoane? Să comiți necrofilie pupând hoituri? Să votezi cu PSD sau să dai bani unui popă în mercedes? Aș spune că biserica ortodoxă romană te cam îndeamnă la păcat, dar tu decizi:)
„Sansa ta ca Dumnezeu are rabdare cu toți oamenii indifierent cand de stricați ar fi tot le mai da o speranță."
Având în vedere faptul că Stalin care a fost un dictator criminal și care a persecutat biserica ortodoxă a murit la 74 de ani nu prea cred că Dumnezeu va fi prea preocupat de mine.

| Octavian199 a răspuns:

Nenea Irinel15123532, biblia e o carte de povesti, ca, coranul Gita, etc.Sau da-mi peste bot cu dovezi, dar nu din gluma aia de carte.Ia alta sursa.

| Octavian199 a răspuns:

Si apropo.Vezi ca merge sa iti raspund? Degeaba m-ai dat 'ignor' rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Nu Il cunosti pe Dumnezeul Bibliei.
2. Ai scris o gramada de erezii acolo si multe inventate de tine probabil.
3. Nu ai scris acest articol pentru a afla adevarul, ai pus aceasta intrebare pentru a jigni, a planta indoiala in crestinii slabi care nu cunosc in amanuntit Biblia, si a-i face sa se clatine in credinta. Dumnezeu sa nu iti tina in seama pacatul acesta.

| chuckmanson explică (pentru Irinel15123532):

Bă nene, m-am gândit și eu la cum ar afecta credința în Dumnezeu moralitatea. Am ajuns la concluzia că eu personal nu prea cred că ai o bază morală dacă crezi în Dumnezeu. Mi-am exprimat o părere și am vrut să știu alte păreri. Dar am înțeles, gânditul și rațiunea sunt niște păcate oribile care mă vor trimite în iad. În concluzie, te rog să mai citești odată întrebarea mea și să îmi răspunzi la întrebare. De ce crezi că este greșit să omori oameni? Eventual dacă poți, demonstrează-mi rațional că ceea ce am scris este greșit!

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Iti pierzi timpul degeaba cu fanatici astia, sunt limitati, ignoranti, inchisi la minte

| gratargratar a răspuns:

Cred ca ai incrucat grav borcanele happy

In primul rand, moralitatea nu este obiectiva, in sensul ca exista in afara lui Dumnezeu. Moralitatea este orice spune Dumnezeu ca este. Doar ca ceea ce spune El ca este, este implicit in acord cu constiinta noastra, caci noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa.
Moralitatea este obiectiva in masura in care vine de la Dumnezeu care este absolut. Dar nu in sensul in care exista prin sine insusi, in afara lui Dumnezeu, Dumnezeu Insusi fiind supus moralei. Ci morala este glasul lui Dumnezeu in om prin constiinta.

In al doilea rand, dpdv crestin, numai Dumnezeu stapaneste peste viata si moarte. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Deci totul imi apartine, mai putin insasi viata mea care mi-a fost daruita. Depinde de mine cum o folosesc, cum o dau inapoi. Daca transform viata in Viata, sau raman prins doar intre viata si moarte.

In al treilea rand, daca Dumnezeu nu exista, atunci nu vad de ce ar mai exista crima suprema, cum spui tu. De ce ai crede ca Dumnezeu nu exista, dar ai crede in morala? Imi poti arata cu degetul morala? O poti identifica fiziologic? Daca Dumnezeu nu este, totul este permis pentru mine insumi. Ca nu-mi permite societatea, e altceva. Dar pentru mine insumi, totul este justificat, totul e permis.

In sfarsit, Dumnezeu are dreptul sa "omoare" oameni pentru ca El este Singurul ca poate da viata inapoi. In planul Mantuirii dumnezeiesti, uneori este mai bine ca un om sa moara, decat sa continue a trai. Dar nu pot intra aici in detalii, pentru ca este o chestiune delicata si pe care nu o cunosc.

| AG777 a răspuns:

Si tu vrei sa omori, iti place asta?

| Raullalu a răspuns:

Îl înțelegi greșit pe Dumnezeu.
Dumnezeu știe tot, într-adevăr.
Și controlează tot.
Dar nu și pe noi.
Dumnezeu ne-a lăsat să gândim liber.
Dumnezeu intervine atunci când gândirea liberă devine inimaginabil de teroristă.
Iar oamenii ucid fiindcă pot face asta, chiar daca nu e pe placul lui Dumnezeu.
Pentru Dumnezeu a ucide înseamnă altceva.
Dumnezeu a creat viața El știe ce se întâmplă cu cei morți.
Potopul lui Noe a fost pentru ca restul oamenilor să fie protejați.
Pe vremea aceea erau nefilimii pe pământ, pământul era stricat în ochii lui Dumnezeu.
Dumnezeu a ucis sămânța uriașilor și a celor nelegiuiți.
Dacă citești mai mult, și mai atent vei observa că tot ce a făcut Dumnezeu este pentru noi.

| chuckmanson explică (pentru Raullalu):

„Și controlează tot.
Dar nu și pe noi."
Contradicție
„Dumnezeu intervine atunci când gândirea liberă devine inimaginabil de teroristă."
Nu s-ar zice, de-a lungul istoriei a avut zeci și sute de mii de ocazii să își ajute copiii la nevoie, dar a refuzat. Ceea ce înseamnă că ori nu îi pasă, ori e un sadic diabolic și îi place să ne vadă suferind, cum aș zice că este zeul ebraic, sau, la fel cum cred și eu, nu există.
„Potopul lui Noe a fost pentru ca restul oamenilor să fie protejați."
Stop it, get some help!
Potopul lui Noe nu s-a întâmplat niciodată, este absolut imposibil. Nu mă mai obosesc să detaliez, uită-te aici să vezi cum meteorologia, geologia, paleontologia, dendrocronologia, zoologia, antropologia, arheologia și chiar mitologia distrug mitul lui Noe: https://www.youtube.com/......tps?/watch
Dar serios, zeul ăla a omorât atat de mulți oameni și atat de multe animale nevinovate, din cauza felului în care el ne-a creat! Plus că este omniscient, deci el ar fi trebuit să știe asta! Deci a comis un asemenea masacru pentru a ne pedepsi pentru prostia lui. Nici dacă monstrul ăsta ar exista, tot nu m-aș închina lui!
„Pe vremea aceea erau nefilimii pe pământ, pământul era stricat în ochii lui Dumnezeu.
Dumnezeu a ucis sămânța uriașilor și a celor nelegiuiți."
Prietene, nu mai trăi într-o fantezie!

| Raullalu a răspuns (pentru chuckmanson):

S-au descoperit oase umane a unor oameni de circa13m.
Dumnezeu nu intervine personal încă, când va interveni Dumnezeu personal va fi groaznic pentru toți cei care citeau doar un verset și îl acuzau pe Dumnezeu și pentru toți cei care din propria lor voința îl vor respinge și,, înjosi".
Nu e in contradicție nimic.
Putem gândi liber și acționăm liber.
Dacă tu ucizi,nu e vina lui Dumnezeu e vina ta frate, înainte să scrii ceva asemănător da-ți o palmă,și citește iar.
Cât despre potopul lui Noe, știința a dovedit că e real.
Dacă tu cauți informații de la sceptici... Primești scepticismul lor.
Ești aiurea dacă gândești așa.
Tu cauți ceea ce vrei tu să crezi,nu ceea ce trebuie să crezi.
Dacă vrei să îl cunoști pe Dumnezeu, caută să înveți direct de la sursa cunoașterii.
Învață istoria religiilor, istoria Bibliei, fă o corespondență cu ceea ce s-a întâmplat în Biblie și ce spune istoria.
Apoi du-te la sceptici și vezi cine minte.
Și scepticii sunt cei care aduc argumente mincinoase.
E impresionant că oamenii care nici macar nu au îndemnul interior de al cunoaște pe Dumnezeu,ei îl acuză pe faptele lor!
Suferința îl lume nu există decât datorită neascultării.
Dacă învățăturile lui Dumnezeu ar fi ascultate de toți nu ar exista suferință.
Cine ucide,nu asculta de Dumnezeu,cine fură nu asculta de Dumnezeu,cine Curvește și rănește suflete nu asculta de Dumnezeu,cine dorește raul altcuiva, nu asculta de Dumnezeu.
Și pot continua.
Fiecare dezastru care a existat e numai din vina oamenilor.
Adică eu îți dau o mașină și îți spun cum să o folosești, iar tu nu asculți și faci accident, și te lovești grav.
Ar fi corect să vii tot tu să spui că e vina mea?
Dumnezeu a lăsat ceva in om ce respectă cu sfințenie.
Adică,, liberul-arbitru"
Datorită gândirii libere omul are posibilitatea de a intra în neascultare și de comite greșeli extrem de mari.

| RAY a răspuns (pentru Raullalu):

S-au descoperit oase umane a unor oameni de circa13m.

unde sa vad si eu dovezile alea? faza cu interventia lui dumnezeu el are ingeri si apare sub forma de foc = cum a aparut lui moise