| anonim_4396 a întrebat:

La Intrebarea asta astept un raspuns clar.,fara a schimba subiectul., fara a da citate din biblie,coran,manuscrise etc de unde sa considerati ca se auto-intelege etc. Simplu si Clar! Argumentati., sau vorbit ce vreti numai dupa aia
Ce relgie considerati a fi cea mai indreptatita,cea mai corecta., cu viitor pozitiv pentru omenire?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara suparare dar cerinta ta arata cam asa: Demonstrati orice teorema matematica FARA a folosi semnele folosite in matematica si cifrele sau Cum poate fi vindecat un om DAR fara medicina, medicamente si instrumente medicale sau cum poti repara o masina fara utlaje si scule.
Interesanta optica, poate faci tu o "demonstratie" practica. Cum pot demonstra ca ceva e mai bun sau mai rau intr-o religie FARA ideile, preceptele si "uneltele" folosite de acestea. Doar vorbe si opinii fara suport logistic, o ineptie. Cum poti COMPARA ceva FARA a folosi elementele definitori a ceea ce compari?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Cerinta mea spune asa : Care este reultatul teoremei x., dupa care demonstrati cum ati ajuns la cifra respectiva

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"fara a da citate din biblie, coran, manuscrise etc"
"dupa care demonstrati cum ati ajuns la cifra respectiva"
Cum pot eu sa demonstrez ceva religios fara a folosi "materialele" necesaare demonstratiei?

| RAY a răspuns:

Panteismul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna. Toate sunt inventate de oameni cu un scop care sa favorizeze doar o masa de oameni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o religie nu e mai îndreptățită decât alta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu happy

| anonimg a răspuns:

"Toti cei ce credeau erau impreuna la un loc si aveau toate de obste.
Isi vindeau ogoarele si averile, si banii ii imparteau intre toti, dupa nevoile fiecaruia.
Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa si luau hrana cu bucurie si curatie de inima. Ei laudau pe Dumnezeu si erau placuti inaintea intregului norod." (Fapte.2:44-47)
"Niciunul nu zicea ca averile lui sunt ale lui, ci aveau toate de obste." (Fapte.4:32)
O astfel de religie consider ca este cea mai buna pentru omenire. Cei care iubesc pe Dumnezeu nu vor fi nici lenesi si nici egoisti.

| Celcestietot a răspuns:

Momentan nu am găsit nicio religie, dar dacă ar fi sa aleg una, aceea ar fi sigur Biblia. De ce am mai avea nevoie de religie, că oricum nu ne interesează (majoritatea) de Dumnezeu și îl batjocorim în ultimul hal?! Ce religie să mai avem, când noi (majoritatea) suntem terminați pe plan moral și vrem să băgăm WW3? S-a dus "vremea păcii", prietene, acum începe războiul.

| SG1995 a răspuns:

Deismul/panteismul

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Credinta in Iisus Hristos Mantuitorul omenirii, pentru ca El si-a dat viata pentru pacatele noastre si pentru al invinge pe Satan definitiv. Dumnezeu este peste toate religiile din lumea asta deci prin urmare eu personal consider ca crestinismul este cea mai corecta religie.

Ioan 1 capitolul 5

Oricine crede că Isus este Hristosul este născut din Dumnezeu şi oricine iubeşte pe Cel ce L-a născut iubeşte şi pe cel născut din El.
2. Cunoaştem că iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea că iubim pe Dumnezeu şi păzim poruncile Lui.
3. Căci dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui. Şi poruncile Lui nu sunt grele,
4. pentru că oricine este născut din Dumnezeu biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii este credinţa noastră.
5. Cine este cel ce a biruit lumea dacă nu cel ce crede că Isus este Fiul lui Dumnezeu?
6. El, Isus Hristos, este Cel ce a venit cu apă şi cu sânge; nu numai cu apă, ci cu apă şi cu sânge; şi Duhul este Cel ce mărturiseşte despre lucrul acesta, fiindcă Duhul este adevărul.
7. (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.)
8. Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul, apa şi sângele, şi aceşti trei sunt una în mărturisirea lor.
9. Dacă primim mărturisirea oamenilor, mărturisirea lui Dumnezeu este mai mare; şi mărturisirea lui Dumnezeu este mărturisirea pe care a făcut-o El despre Fiul Său.
10. Cine crede în Fiul lui Dumnezeu are mărturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu Îl face mincinos, fiindcă nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul Său.
11. Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică şi această viaţă este în Fiul Său.
12. Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.
13. V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică.
14. Îndrăzneala pe care o avem la El este că, dacă cerem ceva după voia Lui, ne ascultă.
15. Şi, dacă ştim că ne ascultă orice i-am cere, ştim că suntem stăpâni pe lucrurile pe care I le-am cerut.
16. Dacă vede cineva pe fratele său săvârşind un păcat care nu duce la moarte, să se roage, şi Dumnezeu îi va da viaţa, pentru cei ce n-au săvârşit un păcat care duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic să se roage pentru păcatul acela.
17. Orice nelegiuire este păcat, dar este un păcat care nu duce la moarte.
18. Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte şi cel rău nu se atinge de el.
19. Ştim că suntem din Dumnezeu şi că toată lumea zace în cel rău.
20. Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit, şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică.
21. Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.

| Nilsson a răspuns:

Nu o sa dea nimeni alt răspuns în afară de religia/nonreligia de care aparține.

| Digikey a răspuns:

Cei mai mari filozofi si intelepti ai lumii s-au chinuit generatii intregi sa raspunda la intrebarea asta, iar tu vrei sa-ti raspunda 3 ametiti de pe TPU si cu argumente.Esti istet, nu gluma.

| Algo098 a răspuns:

Doar adevarul e util. Tot ce e cladit pe minciuna, fantezie, viclenie si inselaciune are viata limitata.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Creștinismul
Ortodoxia mai exact.

Dacă s-ar respecta lucrurile de acolo ar fi simplu : fără războaie, fără minciuni, fără furturi, plin de oameni cinstiți, preoți devotați, fără infidelități, fără crime, majoritatea problemelor s-ar rezolva(un exemplu : avortul, un argument cât de cât valabil este că nu e corect ca o persoană violată să trebuiască să crească copilul violatorului, dar dacă toți ar fi creștini autentici nu ar mai exista violatori și avortul nu ar mai fi adus în discuție)

Există unele versete în vechiul testament care instigă la ură și răutate dar ele sunt îndreptate spre păgânii care erau o amenințare sau spre disciplinarea poporului, în zilele nostre dacă toți am fi creștini autentici, învățăturile pentru creștini sunt în Noul Testament.

Au fost și sunt și acum unii oameni care nu au înțeles creștinismul (de exemplu, două cuvinte cheie : cruciade, inchiziție)
și au lăsat și lasă în continuare o pată de sânge pe creștinism (care nu se va șterge niciodată cred eu), dar ar trebui să înțelegem că nu putem judeca o învățătură după faptele celor care o pun greșit în practică.

Asta e opinia mea.

În opinia ta care e?

| Dandinelle a răspuns:

Niciuna. Din fericire nu ai nevoie de religie să trăiești o viață minunată pe acest pământ. Poți crede și în tine și să vezi cu ochii tai ce viață frumoasă îți faci, fără a pune eticheta vreunei religii.

| TristanTzara a răspuns:

Nu există o asemenea religie. Dar dacă ar exista ar fi o religie care ca budhhismul ar recunoaște cât de putredă e lumea noastră, una care ca taoismul ar recunoaște existența unei căi a Universului, una care asemenea confucianismul ar promova o ierarhie corectă (deși una diferită de cea a confucianismul) și care asemenea creștinătății ar recunoaște fraternitate tuturor oamenilor și ar avea un ideal unic și suprem.

Dar n-ar avea nicio escatologie pesimistă.

| Swae a răspuns:

Budismul

| pacatosulBogdan a răspuns:

Omenirea nu are niciun viitor pozitiv, judecând după starea de război permanent și degradare fizică și morală. Și este firesc acest lucru, fiindcă nu este nicio salvare în oameni, ci numai în Dumnezeu.
Carnea și sângele nu pot moșteni împărăția lui Dumnezeu.
Întrebarea care trebuie pusă cu adevărat este ce sa facem ca să ne pocăim, sa ne întoarcem de la păcatele și fărădelegile noastre și să ne ierte Dumnezeu?
Că bine în trup nu ne va fi, ci numai în duh. Viitorul va fi religios sau nu va fi deloc, că să mă exprim malrauxian.

| Totenkampf a răspuns:

Nu e o religie cu exactitate, e o identitate religioasa, dar in mod cert paganismul.

| CapDeSfecla a răspuns:

Niciuna.Oamenii sa fie liberi.Sa gândească rațional.

| Nefarius a răspuns:

Credinta in tine...