| hereo a întrebat:

La intrebarea lui navarre, un patriot crestin raspunde:
"Cruci de aur, straie aurite și bisericile, acestea stau la locul lor spre slava lui Dumnezeu. Limuzina, vilele, doamne, el e Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, doar nu vrei să fie la statutul tău. "
Imi explica si mie cineva ce vrea sa spuna de fapt aici? Oare aceasta este adevarata credinta ce ne-o cere Dumnezeu?(limuzine,vile cruci de aur, straie aurite)Am ajuns sa ma intreb in ce lume traim?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Am văzut şi eu răspunsul tipului ăluia. Poate o fi tras ceva înainte.
Acum serios, oare până unde poate ajunge gândirea, sau mai bine zis "negândirea" creştină? Am observat că majoritatea au nişte ochelari de cal, dar până la a ajunge să fii de acord că preoţii fură şi au nu ştiu câte maşini şi case, iar tu să spui că li se cuvine?
Rău am ajuns dacă s-a ajuns aici.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Din nu ştiu care motiv, s-a exprimat greşit cu siguranţă!

Cum poate fi cineva atât de naiv, tu nu ai auzit de procesul de aurire, prin care poţi, cu un gram(!) de aur, să acoperi un călăreţ cu cal cu tot? S-a inventat acum 4000-5000 de ani în urmă. Acele cruci în nici un caz nu sunt din aur! Tu gândeşti?

| hereo explică (pentru milan9):

laughing)

| hereo explică (pentru milan9):

Bai milan 9 vorbele nu-mi apartin,desi nici nu il contrazic in legatura cu limuzinenele, vilele, aurul pentru ca acolo are dreptate, insa nu inteleg cum pot fi asociate aceste lucruri cu Dumnezeu?
Oricum las-o mai moale, ca realitatea nu este aceea care ti se spune, ci aceea care se vede cu ochiul liber asa ca nu o mai da pe alte carari.

| milan9 a răspuns:

Care "limuzine" şi care "vile"? Nu confunda sediul unei episcopii sau patriarhia, cu o vila!

Personal, eu nu am văzut niciodată un ierarh al bisericii în limuzină. De când se cheamă limuzină o berlină obişnuită. Se produce confuzie, oamenii în general a o anumită imagine despre noţiunea de limuzină!

Şi dacă asta înseamnă limuzină (o oarecare maşină berlină) atunci sutele de mii de reprezentanţi ai miilor de culte, alături de politicieni, folosesc cu toţii "limuzine"!?!

| hereo explică (pentru milan9):

N-ai vazut nici un ierarh in limuzina, de ce ignori realitatea:
http://www.antena3.ro/......47806.html

http://www.realitatea.net/......11127.html

http://www.gandul.info/......aj-8897879

Pe cine vrei sa fraieresti?

| milan9 a răspuns (pentru hereo):

Denaturarea, în media în general, prin snobism a termenului LIMUZÍNĂ, mai mult introduce confuzie în rândul oamenilor! LIMUZÍNĂ este un automobil de lux, în care încap până la șase persoane...

Ori, în imaginile prezentate de tine, şase oameni ar putea intra doar ca sacii de cartofi! În mod normal, în termeni proprii, prin limuzină oamenii se referă la asta:

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Şi atunci imaginile tale nu au o relevanţă decât pentru setea de a generaliza şi de a face cât mai mult rău...

| hereo explică (pentru milan9):

Repet,asta a spus "Unpatriotcrestin", dar acum toate ca toate...BMW-ul acela, un Audi (ultimul aparut), un X6 ti se par masini ieftine pe care le gasesti pe toate drumurile?
Ma rog...inchide ochii si inghite in continuare ce ti se da. Pofta buna,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca preotul ar fi imbracat in panza de sac? ai stat tu numa in biserica? fariseu necioplit? pune-ti intrebari privitoare la tine nu la altii.ca tu traiesti viata ta, vesnicia ta, si mantuirea ta. daca pe el nu-l va scapa de iad tot aurul din lume, tu ce vei da in schimb pentru sufletul tau? prostia din cap?

| hereo explică (pentru anonim_4396):

Da,normal.Daca as vedea smerenie in voi si daca as vedea ca impliniti Biblia, nu traditiile paganilor, mi-as schimba parerea cu 90 de grade.
Dar uitandu-ma la limbajul tau imi dau seama ca niciodata nu o sa se intample asta.
Asa du-te si vorbeste-le preotilor tai escroci, nu mie.

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Băi, tu te dai mereu mare creştin, fost ateu ce să spun, dar îi jigneşti pe alţii cât poţi şi cu fiecare ocazie. Ce, dacă cineva nu are aceleaşi idei ca ale tale trebuie să-i vorbeşti aşa? Sau aşa dovedeşti tu cât eşti de bun creştin?