| anonim_4396 a întrebat:

La intrebarile legate de moralitate, viol, incest, sclavie, crimele comise de dumnezeu si multe altele, majoritatea crestinilor zic : "pai alea erau bune atunci", "e scos din context" sau "nu mai sunt valabile".

1 - Daca sunt scoase din context, atunci care este adevaratul context in care uciderea animalelor si a copiiilor nou nascuti (care logic nu au facut nimic rau) pentru a pedepsi niste "pacatosi" e OK? Ba mai mult, cam cat de malefic este un nou nascut incat sa merite sa fie ucis?

2 - La partea cu "pai alea erau bune atunci", incercati sa nu va mintiti. Daca zeul vostru ar spune ca de maine crimele, violul, sclavia, furtul si multe altele sunt iar bune, mai mult de 80% din voi l-ati respinge si ati inceta sa-l mai urmati.

3 - Din moment ce nu considerati faptele zeului vostru ca fiind morale, intrebarea e "de unde vine acea moralitate", acel "simt al binelui si al raului"? Daca ar fi venit de la dumnezeu, ati fi fost de acord cu tot ce a facut el. Chiar credeti ca aveti nevoie de un zeu pentru a fi morali?

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Mai pamant antropomorfizat, cum sa ti raspund eu tie?!

Daca Dumnezeu ia o decizie, acea decizie este buna. Universal buna.

| charonmario a răspuns (pentru shadovv):

Nu trebuie sa jignesti sa te faci inteles fi intelept

| shadovv a răspuns (pentru charonmario):

Nu am jignit. Eu vorbeam cu useru' numit Gaia. Era o gluma mitologicawinking

| charonmario a răspuns (pentru shadovv):

Am inteles o zi superba iti doresc

| milan9 a răspuns:

Nici un creştin nu poate spune "pai alea erau bune atunci". Ar fi un mare idiot dacă ar afirma asta, şi ar vorbi în numele prostiei personale! Nu ştiu pe nimeni să spună aşa ceva.

Este esenţial să fie făcută diferenţa între "iniţiativa omului" şi "iniţiativa lui Dumnezeu", între "mesajul subiectiv al omului" şi "mesajul obiectiv al divinităţii". În Vechiul Testament avem într-o foarte mică măsură intervenţia lui Dumnezeu şi într-o foarte mare măsură intervenţia omului (lideri ai poporului, bătrâni, oameni simpli, profeţi, etc...). Aşa se explică "genocidele" de care spui. Altfel., nu văd cum…

| martzian a răspuns:

Majoritatea ZICE - nu majoritatea ZIC. Avem pretentii de la cei ce au ca unic scop sa faca pe desteptii.

Si totusi majoritatea NU zice ceea ce spui tu. Poti decide ce este si ce nu este scos din context doar raportandu-te la fiecare caz in parte, nu generalizand.

Eu nu am de gand sa iti mai raspund la intrebari reluate patetic si neinspirat. Atunci cand ti-am explicat, punctual, ai tacut ca porcu-n cucuruz, fara o replică articulata. Iar cand totusi ai zis ceva, nu ai rupt gura targului...

Gaia, Dumnezeu te iubeste. Dar asta nu il va opri de la a fi drept si de la a pedepsi pacatul.

"Nu vă înşelaţi: „Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera." (Galateni 6:7)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca nu te duce mintea si intrebi numai prostii, in loc sa citesti si sa te informezi, fiindca minti in tot ce tine de religia crestina si eu urasc minciuna, nici n-o sa pot dormi la noapte din cauza ca te strofoci tu asa de tare.fiindca indiferent ca te strofoci sau nu,lumea va merge inainte asa cum o vezi si o stii,si cand n-oi mai fi tu,va merge tot inainte cu bune,rele, razboaie, credinta, zei Dumnezeu etc, etc, etc.tu ai ceva cu Dumnezeul meu si al stramosilor mei? sau cu mine personal? de ce tu ai muri de grija mea precum cainele de drum lung? eu cred si atat.am nevoie de asta, imi ajuta.este temelia pe care mi-am construit viata, soarta, casnicia si sant destul de tari pe o temelie puternica.deci nu mai veni cu prostii de genul; daca v-ar spune. uite ca nu ne spune decat cum sa traim drept, moral, mult si bine pe pamant.si cum sa traim vesnic in imparatia lui.in rest...pa-pa si du-te tu.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Daca o femeie se culca cu un barbat, aceea femeie nu mai era lauta de alt barbat in veci, era umilita si marginalizata de scoietate+ ca exista riscul sa faca avort. Deci ce e gresit in a-l obliga pe acel barbat sa o ia de nevasta?

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Daca un barbat violeaza o femeie, ea e obligata sa se marite cu violatorul. Nu e gresit nu?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia spune-mi cine o va lua pe aceea femeie? dupa cum stii in vechiul testament barbatul era baza in casa. Cum se intretinea?

| charonmario a răspuns:

Mai gaia ma minunez pe zi ce trece tot mai mult cu prostiile pe care le spui iarta ma ca zic ca sunt prostii dar chiar sunt legile de care vorbesti erau valabile in vechiul testament si DA ERAU VALABILE dar atunci totul s-a schimbat cu venirea lui Hristos care a luat toate pacatele lumii asupra lui iar tot ceea ce revelase Dumnezeu in vechiul testament nu a mai fost nevoie de ele e atat de simplu

| anonim_4396 explică (pentru charonmario):

Deci tie ti se par morale toate acele lucruri? Ti se pare moral ca niste bebelusi sa fie ucisi din cauza unui om? Da sau Nu.

| charonmario a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia daca vrei vorbim privat si am niste lucruri care te vor face sa iti schimbi parerea iti respect parerea ta insa

| anonim_4396 explică (pentru charonmario):

Putem vorbi si in privat dar prima data raspunde la ce te-am intrebat mai sus.

| charonmario a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul e nu

| anonim_4396 explică (pentru charonmario):

"Raspunsul e nu "... macar esti sincer. Din moment ce ai zis Nu, am 3 intrebari :
1 - De ce?
2 - Din moment ce ai zis nu, e clar ca moralitatea nu o ai de la dumnezeu si el nu reprezinta moralitatea absoluta altfel ai fi fost de acord cu tot ce a facut... de unde crezi ca ai tu acest "simt" al binelui si al raului?
3 - Crezi ca ai nevoie de un zeu ca sa fi moral?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înţeleg logica ta. De ce atribui lui Dumnezeu, toate crimele oamenilor?

-- Omul are la dispoziţie şi poate accesa: libertatea, influenţa, forţa, energiile sale pozitive şi negative şi chiar blestemul, ca în exemplul pe care tu l-ai dat, cel cu bătrânul şi ursul. Blestemul este o forţă, o legătură care acţionează independent, ca şi libertatea de a face bine sau de a face rău... Astfel nu este normal ca actele noastre bune sau rele, mângâierile sau loviturile, date de noi în virtutea libertăţii noastre, să le atribuim lui Dumnezeu. Această regulă se aplică în fiecare dintre cazurile prezentate de tine...

- De multe ori, profeţii, Moise, Elisei sau alţii, afirmau cu de la sine putere indicaţii pentru păstrarea unităţii şi tradiţiilor evreieşti (indicaţii mai inspirate sau mai puţin inspirate), "împrumutând" în mod incorect autoritatea lui Dumnezeu, atribuindu-le indirect Acestuia şi ieşind astfel mai mult sau mai puţin din liniile misiunii lor specifice de,, profeţi". ...Au fost momentele în care,, naţionalismul" a avut pentru ei întâietate în faţa sarcinilor spirituale...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Nu atribui zeului crestin TOATE crimele oamenilor. Le atribui doar pe cele comise de el sau la "porunca" lui. Le atribui doar pe cele prezentate in biblie.

O sa-ti pun si tie aceleasi intrebari pe care le-am pus userului charonmario : Ti se par morale toate acele lucruri comise si permise de dumnezeu? Ti se pare moral ca niste bebelusi sa fie ucisi din cauza unui om? Da sau Nu.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca fiecare caz trebuie luat in parte! Poti sa dai cazul in sine? pentru fiecare obiectie? Inafara incestului care nu e considerat imoral nici acum doar periculos pentru descendenti!