| Maxim96 a întrebat:

La judecata de apoi va fi sfarsitul timpului?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

"La judecata de apoi va fi sfarsitul timpului?"
Raspuns: La judecata de apoi va fi sfarsitul PACATULUI si al MORTII.

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu, nicidecum!

| Maxim96 explică (pentru milan9):

Am in vedere, ca dupa judecata va fi vesnicia si nu vor mai avea importanta anii.Corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima e o aberatie, a doua ai dreptate, timpul e relativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ceva interesant ce scrie in biblie de apocalisa. Conform fapt. apost., cand vine apocalipsa e asa:
"Fapte:1-19,20
19. Voi face sa se arate semne sus in cer si minuni jos pe pamant, sange, foc si un vartej de fum;
20. soarele se va preface in intuneric, si luna in sange, inainte ca sa vina ziua Domnului, ziua aceea mare si stralucita."
Deci conform "sfintei" ar trebuie ca sa fie o elcipsa de luna, iar mai apoi de soare in aceiasi zi (la diferenta de 12 ore), dupa care sa vine Isus sa va iei.
Dar stai asa bai ca:
La eclipsa de luna trebuie sa fie luna plina, iar la eclipsa de soare luna noua, wow ce minune o sa se intamplelaughing

NOname
| NOname a răspuns:

Porneşti de la premisa greşită sau, cel puţin, dubioasă.

De unde putem şti sigur că va fi vreo viaţă şi judecată de apoi?
Din moment ce nu putem demonstra aceste lucruri, nu putem afla nici răspunsul la presupoziţia ta.

Deşi, desigur, poţi apela la basmele religioase (chiar ai de unde alege).

| Dumniezău a răspuns:

1.nu exista judecata de apoi
2. daca nu exista judecata, timpul nu se va sfarsi.

| Musique a răspuns:

Îți poate spune cineva cu certitudine că există judecata de apoi? Sau măcar poate fi cineva sigur de răspunsul la întrebarea ta?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Va fi sfarsitul timpului de mantuire si va incepe vesnicia

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

E vorba de niste profetii care pana acum s-au implinit, in mare parte sunt cele istorice, prin urmare exista dovezi. Ca sa-ti dau un exemplu, profetul Isaia a prezis distrugerea Ierusalimului in 70 i.e.n, de catre Cirus.

Poti nega, ceva ce s-a intamplat deja? Cred ca nu!

Bineinteles, poti devia de la subiect si sa afirmi ca sunt doar niste basme, sa-ti pui credinta intr-o divinitate reprezinta increderea in supranatural, si sunt persoane care nu accepta asta.

Eu m-am convins cand am aflat de unele profetii, asa mi-am dat seama ca nu-i vorba de niciun basm. Te rog nu interpreta gresit, ti-am spus modul prin care eu am evoluat pe plan spiritual, '"nu-ti bag pe gat" absolut nimic, caci asta aud mai mereu pe la aceasta categorie.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"Deşi, desigur, poţi apela la basmele religioase (chiar ai de unde alege). "
Desigur si la cele atee (au o imaginatie fecunda).

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Aha.
http://youtu.be/udR0KBCbs6U
O ador metaforic, dar ţie ţi-o pun (şi) mot-a-mot.
Nu mai terorizaţi lumea aiurea şi vedeţi-vă de păcatele voastre!

| danut a răspuns (pentru NOname):

Pacatele noastre ca ale noastre pe care luptam si noi sa le tinem ascunse dupa "usi" dar ce faceti voi cu ale voastre ca ni le expuneti ca pe niste "sfinte moaste".

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

Câinele moare de drum lung şi prostul de grija altuia.

Noţiunea de "păcat" există doar pentru minţi îndoctrinate. Ceilalţi sunt ceva mai liberi în cap şi nu se tem că vor ajunge în iad pentru că (s-)au spălat duminica, n-au ridicat în slăvi un zeu sau au făcut dragoste cu persoana iubită. Aşa că vezi-ţi de ale tale şi nu te considera mai bun, că nu eşti.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"Noţiunea de "păcat" există doar pentru minţi îndoctrinate. "
Hai ca m-ai facut praf, daca "pacatele" sunt doar pentru ce spui tu atunci la ce or folosi tribunalele umane? Pacatul este actiunea rea voita si intentionata contra legilor, unele umane, altele Dumnezeiesti dar tot pacat este fapta rea. In privinta mea nu trebuie sa-ti "faci probleme" caci daca sunt mai bun sau mai rau, ramane de vazut, problema este sa te uiti bine in oglinda (valabil pentru toti), aici se "impiedica" majoritatea facand "comparatie" cu propria lor persoana (luata ca standard). Noi astia de ne spunem crestini nu privim in oglinda pentru comparatie ci noi avem un model perfect, Isus Hristos ceea ce voua va lipseste (modelul). De aici si lipsa de discernamant, modestie, blandete, care va sunt total necunoscute. Nu spune ca nu este asa fiindca nu aveti modele iar omul invata numai dupa modele. Problema este ca NICI un om nu este bun (de acord cu tine) dar exista doua grupari, cei care cauta sa-si corecteze greselile privind la MODEL si cei care n-au la ce privi deci merg inainte asa cum sunt.

NOname
| NOname a răspuns (pentru danut):

De-aia eşti tu Isus leit? raised eyebrows

Am discernământ şi ştiu ce e "bine" şi ce e "rău", fără să-mi dicteze cineva (nişte unii, primitivi şi limitaţi, de acum vreo 2.000 de ani). De aia am raţiune, empatie şi conştiinţă. Încearcă să le foloseşti şi tu, poate chiar o să-ţi placă.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"Am discernământ şi ştiu ce e "bine" şi ce e "rău""
De unde sti ce e bine si ce e rau? Care sunt "punctele tale de referinta"?
"fără să-mi dicteze cineva (nişte unii, primitivi şi limitaţi, de acum vreo 2.000 de ani)"
Oare, Imperiul Roman a tinut 1000 de ani, daca erau primitivi si limitati nu ne-am fi referit la "dreptul Roman" sau la filozofii greci ca BAZA a culturii umane. Tot ce spui tu ca "ai" necesita "termeni de comparatie", unde sunt acesti termeni? Nu incerca sa ma jignesti caci incep sa-mi schimb parerea.

| JustSolutions a răspuns:

Va fi sfarsitul pamantului (cred) fiindca sufletele for fi ori in iad (separat de pamant) ori in cer

| Rapplex a răspuns (pentru Maxim96):

Vorbeşti despre un lucru pe care psihicul omenesc nu-l înţelege, respectiv veşnicia!winking

| Maxim96 explică (pentru Rapplex):

Pai nimeni si nimic nu-l poate cuprinde pe cel nevazut!

| Rapplex a răspuns (pentru Maxim96):

Nu are rost să mă mai chinui cu tine, n-ai înţeles ce am vrut să spun!