| Bocristi7 a întrebat:

La judecătorie, armata, poliție, guvern etc pe ce fel de biblie se jura? Pe cea ortodoxă sau pe cea protestantă?

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ortodoxa.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
89% sunt ortodocsi, deci nu ar fi normal sa foloseasca alta biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Nu mai e la fel de pacat. Pacatul e relativ la o religie. Daca juri pe coran, pacatul nerespectarii juramantului e conform coranului.
Daca juri pe biblia ortodoxa si nu respecti juramantul, pacatul e conform bibliei ortodoxe.
Cartile religioase nu sunt toate la fel. Fiecare isi alege o carte si isi declara credinta in acea carte.
Daca ai jurat pe biblia protestanta, inseamna ca esti credincios protestant si pacatul e relativ la biblia protestanta.
Daca esti ortodox, atunci consideri ca biblia protestanta e falsa si juramantul tau de ortodox fata de ea e nul.

| fllu07 a răspuns:

Nu există 2 biblii diferite. Este una si aceeasi la toate cultele religioase. Diferența o face limbajul: mai arhaic, sau mai aplecat spre neologisme.