| anonim_4396 a întrebat:

La nivelul europei:
Harta cu credincioși:
https://upload.wikimedia.org/......d_2010.png

Harta bunăstării:
http://www.dailymail.co.uk/......Spain.html

Sunt aproape opuse. Coincidență sau nu? De ce?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Problema romaniei este lipsa unui conducator, patriot care sa isi iubeasca tara

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da nu te uita doar la România.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu,a mai vazut asta

| Steregoi a răspuns:

Bunastarea nu este un criteriu pentru adevar in acest sistem.

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Ce consideri atunci a fi un bun criteriu?

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu promite bunăstare in acest sistem. Cine e necredincios face orice pentru bani.

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Ai citit ce scrie sub? "scored based on 44 different indicators including wealth, health and education", nu e vorba doar de bani.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

In general cand cineva are bogatie are si sanatate si educatie. Insa toate acestea nu sunt criterii ca cineva detine adevarul. Un hot sau un mincinos sau un escroc poate fi educat sanatos si bogat.

| Nilsson a răspuns:

Lipsa credintei nu determina o bunastare materiala ci mai degraba bunastarea materiala ii face pe oameni sa nu ii mai intereseze religia.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

A, și-mi spui mie că d-zeu îi lasă nepedepsiți pe atei? Păcatul capital? Păi cum vine asta?

Bunăstarea e dată și de nivelul educației, deci conform răspunsului tău și educația bună îi face pe oameni necredincioși.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunastarea materiala poate fi data de o multime de factori, gen sa te nasti intr-o familie bogata dar sa n-ai nici cei 7 ani de acasa.
Din pacate oamenii Il cauta pe Dumnezeu doar cand dau de greu, cand o duc bine nici nu ii intereseaza acest subiect.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si nu e asa? Nivelul scazut de educatie duce la saracie si credinte religioase.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Citește răspunsul meu pentru. @Steregoi

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Deci cazi de acord ca mecanismul crestin de indoctrinare promoveaza saracia?

| Doja a răspuns:

Disciplina si responsabilitatea personalitate este criteriul pentru bogatie. Religia nu are nici o legatura.

| anonim_4396 explică (pentru Doja):

Deci vrei să spui că o corelare pe aproape toată populația Europei n-are absolut nici o relație de cauzalitate?

Tu crezi că doar disciplina și responsabilitate este criteriul pentru bogăție? Spune-le asta imperiilor din vestul Europei.

| Doja a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, imperiile din vest s-au cladit pe disciplina si responsabilitate personala. Acum se prabusesc din lipsa lor. Prabusirea nu e instanta, pentru ca au sisteme puse bine la punct de pe vremea aia.