| Theo94 a întrebat:

La recesamant cei care sunteti atei va treceti atei la categoria religie?
La ultimul recesamant cum v-ati trecut?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,mam auto declarat ateu

| RAY a răspuns:

N 27 Februarie | ania a răspuns (pentru ScofieId):
Deții toată cunoștința posibilă ca să ai motive raționale să afirmi că e absolut sigur că nu există un Creator care să fie cauza apariției unuversului? Te/a informat cineva prezent la Big/bang că nimeni nu l=a cauzat?

de unde stii ca fix zeul tau a fost acel creator si ca religia ta este singura adevarata? tu vb de iisus acum, faci generalizarea stupida ca toti care cred in vreun zeu, creator gata sunt crestini, stai ca si crestini interpreteaza biblia in 32000 de feluri, desi crestini intre crestini se considera necrestini si sectari si invers

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am trecut teu.

| Holiday a răspuns:

Normal ca ateu, ce motiv ai avea sa declari altceva?!

| NotNamed a răspuns:

Logic ca ateu ma trec. Iar in timp ce voi scrie cu mandrie ca sunt ateu si am scapat de influenta manipulatoare a religiei false si puerile, voi rade copios de numele celor care s.au trecut crestini convinsi.

| ania a răspuns (pentru NotNamed):

Deții toată cunoștința posibilă ca să ai motive raționale să afirmi că e absolut sigur că nu există un Creator care să fie cauza apariției unuversului? Te/a informat cineva prezent la Big/bang că nimeni nu l=a cauzat?

| NotNamed a răspuns (pentru ania):

Am indeajuns incat sa nu mai cred in asta.

| ania a răspuns (pentru NotNamed):

Si pentru restul de necredință în inexistența Creatorului, mai intri pe TPU.

| NotNamed a răspuns (pentru ania):

Am intrat pentru altceva, citeste aici raspunsul'
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18087704/

| Theo94 explică:

Am pus intrebarea asta pentru ca eu cred ca unii nu isi trec adevarata confesiune religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu e ateu cu adevărat... În inima lui, fiecare știe că este Dumnezeu, dar nu toți vor să accepte acest adevăr.

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

M-am referit cum se trece la recesamant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theo94):

Cred că agnostic...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"În inima lui, fiecare știe că este Dumnezeu"

De fapt in inima nu stii nimic. Inima are alte functii. Sa afirmi ca stii cu inima sau cu curul, e acelasi lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Reformulez: în sufletul lui.

Bun așa?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai rau. Macar inima exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

N-ai pic de suflet! laughing

Lăsând gluma...pe tine ce te diferențiază de animale?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem doar animale. Aa, ok, suntem mai inteligenti ca barza, de exemplu, dar si barza e mai inteligenta ca rama. Ce legatura are? Nu gradul de inteligenta stabileste ce e animal si ce nu.
De fapt inteligenta ne-a catarat in varful lantului trofic. Suntem un fel de dinozauri moderni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Și gândul veșniciei ce caută în noi? Dar Conștiința?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar Conștiința?"

Constiinta asta e de fapt un set de reguli implementate pentru bine grupului si implicit a individului. Ceea ce e pentru tine constiinta acum, nu a existat la om dintotdeauna. Ea a fost creata ca notiune doar pentru a implementa mai usor niste reguli si s-a modificat de-a lungul timpului. De exemplu, acum 50.000 de ani, cu siguranta nu mustra pe nimeni asa zisa constiinta ca ii rupe gatul unuia sa-i ia mancarea, sau chiar sa-l manance. Cam despre asta vorbim.

"Și gândul veșniciei ce caută în noi?"

Omul are o gramada de ganduri irealizabile. Probabil in crearea ideii ca ar putea obtine asa ceva, a intervenit si instinctul de supravietuire. Dar asta e comun la multe animale. Lasand asta la o parte, daca ai sti cate "ganduri" traznite au oamenii...
In plus, ideea asta aduce niste venituri substantiale unora care vand diverse chestii celor pe care i-au convins ca le pot da nemurirea, sau ii pun sa faca diverse tampenii in folosul lor, tot in aceeasi idee. Si atunci e foarte normal ca cei interesati sa promoveze si sustina "gandul" asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare poate concepe acel creator cum doreste, nu inseamna ca toti care cred in dz sunt crestini, te inseli, 5, 5 miliarde nu cred in iisus, diferenta o face a crede in iisus ca e fiul lui iahve, daca x nu crede, nu e crestin