| anonim_4396 a întrebat:

La sfarsitul veacului,cei care nu o sa intre in Imparatia lui Dumnezeu vor merge in Iezerul cu foc unde o sa arda pana la cenusa, urmand sa fie inexistenti?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Focul cu efecte vesnice ESTE (va fi) real si DA, c ei ce vor arde nu vor mai exista VESNIC.
Biblia spune ca TOT sistemul solar VA ARDE fizic iar Dumnezeu va face alta planeta Pamant. Cine spune altceva nu crede in Cuvantul lui Dumnezeu.
2Petru 3, 9. Domnul nu întârzie în împlinirea fãgãduintei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, si doreste ca niciunul sã nu piarã, ci toti sã vinã la pocãintã.
10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.
13. Dar noi, dupã fãgãduinta Lui, asteptãm ceruri noi si un pãmânt nou, în care va locui neprihãnirea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta de multe ori.
Întrebarea ta pornește de la o înțelegere greșită a Bibliei.
În ea sunt revelate adevăruri transcensdentale, spirituale prin folosirea de metafore, Împărăția cerurilor, Iad, focul veșnic, iezerul du foc, sfârșitul veacului, Duhul Sfânt, Satana, etc.
Acestea nu sunt realități ca focul pentru grătare și mici, ci realități spirituale, care, folosind imagini reale, ale unui foc, a unor fenomene reale, arderea unui obiect în foc, vor să spună ceva ce nu poate fi exprimat decât astfel prin metafore și analogii.
Iar dta, la această narațiune simbolică, dorești certitudini și clarificări, de parcă ar fi lucruri reale. Ca și cum Satana s-ar distra să prăjească pe păcătoși la grătar, și să-i mănânce cu muștar.
Povestea este spusă ca tu să înțelegi ceva anume referitor la comportamentul tău, ca să te ajute să înțelegi mai multe despre moarte, și despre moartea proprie, și să te facă să ai un comportament moral, de frica unei judecăți.
Iar dta ce faci? Vezi povestea moralizatoare ca realitatea unui foc de tabără unde ard bușteni de brad. Greșeală!

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred că vor arde in veci.

| milan9 a răspuns:

Toate sufletele sunt vesnice...

| Helper07 a răspuns (pentru milan9):

Doar Dumnezeu e vesnic.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Nu exista nici un om care sa stie ce este vesnic si ce nu este vesnic. Credinciosii CRED ca Dumnezeu si oamenii sunt vesnici. Restul afirma ce le trece prin cap sau ce au auzit de pe la altii

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Decat Dumnezeu e vesnic fiindca el e singurul care nu a avut inceput. Omul a avut un inceput deci nu e vesnic. In plus, Biblia nu spune nicaieri ca sufletul omului ar fi vesnic.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Ioan 6:47 "Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică."

| Panamax a răspuns:

Biblia este o carte de povesti culese de evrei de pe unde au umblat.
Daca ai suficienta imaginatie gasesti raspunsuri la toate intrebarile

| Mircea08 a răspuns:

Cei care nu sunt primiti in imparatia lui Dumnezeu, vor ramane in afara imparatiei, loc despre care nu se stie nimic. Focul vesnic, se refera la focul sufletesc (corp care sa arda fizic nu mai ai ), adica o imensa parere de rau pentru faptul ca ai ramas pe dinafara, impreuna cu cei mai rai oameni care au trait pe pamant, si fara ajutor de la nimeni. Dupa parerea mea acolo este raiul criminalilor, mincinosilor, celor increzuti, rai, nemilosi, etc. Atata timp cat asta le-a placut, si au facut cat au trait pe pamant, este normal sa le placa si dincolo.

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Crezi cu un Dumnezeu al iubirii ar chinui oamenii astfel?

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Ce oameni a chinuit Dumnezeu? Am spus si mai repet - oamenii se impart NUMAI in doua :
- Slujitori ai lui Dumnezeu, de care are grija Dumnezeu si ii rasplateste tot El, si rasplateste cu lucruri bune pentru ca rele nu are.
- Slujitori ai diavolului, de care are grija diavolul si ii rasplateste tot el, numai ca rasplata diavolului este ceva rau deoarece la el nu gasesti nimic bun, si daca nu are nimic bun ofera si el ce are
A sluji lui Dumnezeu inseamna a trai potrivit invataturii Lui (sa fie drept, cinstit, milos, rabdator, mosedt, etc)
A sluji diavolului inseamna a trai potrivit invataturii lui (sa fure, sa minta, sa se mandreasca, sa fie violent, etc)
Exista multi care slujesc si lui Dumnezeu si diavolului, iar acestia astepta sa primeasca si lucruri bune si rele dar nu vor primi asa, deoarece ei nu respecta porunca "nu sluji la doi stapani" prin urmare primeste rasplata numai de la diavol.

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Dumnezeu e ca Soarele si omul ca Pamantul. Cand Pamantul se apropie de Soare acesta beneficiiaza da lumina si caldura iar cand se indeparteaza nu mai beneficiaza de ele. Soarele rasare si apune si peste cei buni si peste cei rai. Arsita si gerul vin si peste cei rai si peste cei buni. Dumnezeu ii iubeste si pe cei buni si pe cei rai, totusi, fiecare isi va primi rasplata cuvenita. Spun asta pentru ca Dumnezeu uraste pacatul nu pacatosul si cu siguranta nu va chinui pentru vesnicie oamenii in foc asa cum iti imaginezi.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Eu nu am scris lucruri pe care mi le imaginez - eu scriu ceea ce este deja scris in Evanghelie. SUB NICI O FORMA nu puteam eu sa scriu ca pacatosii se vor chinui o vesnicie arzand in foc. Am spus eventual ca acel foc este de fapt o suferinta sufleteasca

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Da, viata fara de moarte pe care o poate da doar Cel ce e Vesnic. Insa nu si celor care vor fi nemantuiti.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Despre cei care nu vor fi mantuiti nu scrie mai nimic. Probabil ca nu au nici o importanta motiv pentru care vor fi lasati sa traiasca in afara imparatiei lui Dumnezeu, asa cum pot si vor ei. In apocalipsa mai scrie cate ceva dar apocalipsa nu este Evanghelie asa ca pe mine nu ma intereseaza. In Evanghelie am gasit ABSOLUT TOT ceea ce ma intereseaza si nu mai este nevoie sa caut informatii in alte carti

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Ai citit macar Apocalipsa?

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Da. Am incercat sa inteleg, am studiat ceea ce unele religii pretind ca au inteles, dar nu am gasit nimic care sa ma ajute in vreun fel. Sunt niste informatii pe care nu este rau sa le stii in cazul in care ai certitudinea ca le-ai inteles sensul, dar nu ajuta la mantuire

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Apocalipsa e o viziune de-a lui Ioan si aproape totul e codificat. Nu trebuie tot luat literalmente. Eu am inteles-o cat de cat.

| Helper07 a răspuns:

Da.