| Steregoi a întrebat:

La temperaturi foarte scazute moleculele pot fi asamblate mai usor. In astfel de conditii a facut Dumnezeu materia cand nu era caldura?

http://www.descopera.ro/......om-cu-atom

3 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Moleculele se formeaza usor... rezulta ca dumnezul biblic le-a facut?

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Da le-a facut la rece pe cele mai simple si apoi crescand temperatura a facut moleculele mai complexe pe baza celor asamblate la rece. laughing

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Din datele obtinute din realitate, s-a dedus ca universul era mult mai cald cand s-a format, si s-a racit pe masura ce s-a extins, nici decum ca inainte era mai frig.

Si se considera usoara fornarea unui compus folosind lasere pentru racirea atomilor la cea mai mica temperatura din univers?

Si apropo, temperatura in cele mai izolate locuri din univers nu scade sub 2, 7 kelvin, si temperatura de 0, 00001 kelvin sau cat or fi obtinut in laborator este cea mai scazuta temperatua din univers.