| CinevaAnonimă a întrebat:

Luca 23:29
Caci iata, vin zile in care vor zice: Fericite sunt cele sterpe si pantecele care n-au nascut si sanii care n-au alaptat!

Ce credeti ca se va intampla cu femeile insarcinate? De ce celelalte nu vor fi in pericol? Ce se are in vedere?

Rog sa raspunda doar cine stie.

27 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Regretul pentru viata care se va pierde sau va suferi.

| CinevaAnonimă explică (pentru costis):

Adica?

| costis a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Adica stii ca nu numai tu vei pieri sau vei suferi, ci si copilul. Nu-i o suferinta dubla?

| danay72 a răspuns:

Aceleași versete se regăsesc și în Matei24:15-21. Prima împlinire a acestui verset pe care îl menționezi a avut loc în 70 e.n. când Ierusalimul a fost distrus de romani. La acele timpuri se refereau Isus ca femeii însărcinate sau celei cu copii ii va fi greu sa fuga de dușmani.

| RAY a răspuns:

Dar cu curvari care isi bat joc de fete si le lasa gravide ce se va intampla? mereu femeia e de vina da barbati, barbati sunt niste porci obsedati sexuali, un creator nu ar fi creat barbati pentru ca barbati fac tot raul pe lumea asta

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu le-A dat posibilitatea tuturor de a a alege între bine și rău, nu i-a făcut Dumnezeu pentru a fi răi(pe oameni), doar că ei aleg să fie asa.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu ti-a dat posibilitatea, daca nu crezi in dumnezeu ajungi in iad nu ai nicu un drept de alegere

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Ai posibilitatea și libertatea aici de a crede sau nu.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cine te-a mintit ca daca nu crezi ajungi in iad? Nu are nicio treaba una cu alta... Dumnezeu a dat liberul arbitru, crezi sau nu, e alegerea ta. Asta difera crestinismul de islamism. Acolo daca nu crezi, dovleacul ti-e jos/

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Numai ai nici o libertate, daca eu isi spun daca nu creyi in x vei arde vesnic in iad numai ai de fapt nici o posibilitate

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Fi serios man toti ateii sunt amenitati cu iadul

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dacă îmi spui că dacă nu cred în Dumnezeu (că mă poate mântuii) voi ajunge în iad îmi va rămâne în continuare libertatea și posibilitatea de a nu crede în ce mi-ai zis dar trebuie să fiu conștient că o să trebuiască să suport consecințele acelei alegeri dacă ea este greșită.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Omule de ce tot minti? daca am un pistol la capul tau si spun daca nu crezi in mine te impusc ce libertate de alegere poti avea? indiferent de alegere este din prima gresita daca nu faci ceea ce spune acel care vrea sa te impusca, nu fi ipocrit cu mine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Alea-s porcarii dictate tot de voi, nu te ameninta absolut nimeni.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca tu confunzi islamismul cu crestinismul,, confunzi felul de ciorba si apoi generalizezi/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nici vorba de asa ceva, ai de ales intre a fi in iad vesnic si de a alege a fi crestin, negarea sfantului duh este trimiterea automata in iad insati iisus a spus asta, orice pacat poat fi iertat numa negarea sfantului duh nu

Iisus a spus: "Orice pacat si orice hula se va ierta oamenilor, dar hula impotriva Duhului nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei 12, 31-32).

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

„Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n’a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc." (Apocalipsa 20:14-15)

„Dar cît despre fricoşi, necredincioşi, scîrboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." (Apocalipsa 21:8)

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si daca nu crezi in EL,, de ce esti revoltat? Totul ti se iarta, nu concep un Dumnezeu atat de crud niciodata...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu totul se iarta, daca negi existenta sfantului duh numai se iarta, sfantul duh care nu apare in vechiul testament, nu sunt revoltat pe nimic, biblia e o colectie de basme copiate din alte basme insati evrei recunosc ca au copiat la greu, insati papa de la roma afirma ca totul sa transmis din gura in gura nu-i sigur de ceea ce e in biblie

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Daca ai citi vechiul testament ai vedea cat de crud e dumnezeu,dar nu ai citit vreodata biblia, biblia e o carte plina cu crime, razboaie, insati dumnezeu spune sa omorati oamenii din canan unul sa nu ramane in picioare, a trimis dumnezeu ingerul morti peste noapte dimineata era numa jale si plansete in tot egiptul, satan apare rar in biblia el find o ispita atat

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Desigur ca exista exagerari peste tot,, am impresia ca Biblia este pusa intr-o lumina proasta in mod voit, sunt un crestin care crede intr-un creator si multe lucruri din ce se zice despre crimele din Biblie sunt deja exagerari/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Acele vremuri cereau un astfel de zeu,razboinic,dur, violent, razbunator, poporul evreu era mereu amenitat de existentie, ei au avut mai multi zeii dar iahve e unul care macar le-a dat sperante mai multe, sper ca acele crime sa nu fi fost reale

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Deja totul e prea paradoxal si de nedescifrat. Crezi in ce vrei,, ai liberul arbitru,, nu incerca sa influentezi pe nimeni sa aiba o anumita credinta sau nu, tine si de bunul simt si de subiectivism si de multe!

| mentholinks a răspuns:

Probabil ca atunci cand vor fi aruncati in gheena, aceia isi vor blestema mamele.

| Nilsson a răspuns:

Eu cred ca textul trebuie inteles din perspectiva unei mame care isi vede copii asistand le vremurile ce vor urma, si in cazul acesta e mai bine sa nu fi avut copii decat sa ii nasti pentru a indura atatea suferinte.
Acum, numai Dumenzeu stie ce vremuri vor mai urma, asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne intemeiem familii, noi inca suntem feriti de rele, dar vedem in alte tari numai razboaie, atentate si alte atrocitati.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Bună. 1)Când Iisus spune :Vor veni zilele se referă la asediul din anul 70 d. Hr(uită-te în Matei 24, 15-20) 2)Iar prin partea a doua din verset Iisus atrage atenția că femeilor care au copii mici sau care sunt însărcinate le va fi mai greu să se păzească tefere(cele sterpe vor fi mai fericite pentru că vor putea mai ușor să plece în munții pentru a scăpa (așa cum se recomandă în Matei) decât cele care se vor deplasa greu din cauza sarcinii sau vor trebui să poarte grija unui copil)