| waXonwaXoff a întrebat:

Lucifer dupa ce a fost alungat din rai, din inger a devenit diavol.Adica i-au crescut coada si coarne cum zice bunica-mea,sau a ramas inger, cum am vazut in supernatural.Biblia ce zice?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia zice ca Satan e un inger, nici unde nu scrie ca e cu coarne si coada. Ezechiel28:13-15

| RAY a răspuns:

Diavolu imprumutat din mitologia indiana este doar un personaj inventat de om pentru ca sa dea vina pe personaje imaginare pentru raul facut de el

| relian a răspuns:

Daca pe tine ta da bunicata afara din casa sa zic iti creste cumva ceva la corp? Frate sintem in secolul care sintem si voi tot la povesti ati ramas.Cit de naivi poti fi uni oameni, stau si ma minunez. Daca imi permiti un sfat, stai departe de bunica ta daca vrei sa vezi lumea altfel decit prin ochii bunicii tale.Si stai departe si de biserica care spune aceste timpenii. Daca totusi vrei sa crezi in Dzeu atunci poti crede si asa de unul singur, fara ajutorul bunicii sau al bisericii.Numai bine

| Exilee a răspuns:

Nu gasesti raspuns din partea ateilor, ci din partea Scripturilor. Raspunsul il gasesti la pagina 832, din Cartea lui Ezechiel a Vechiului Testament.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Acest înger care sa răzvrătit a devenit cunoscut sub numele de Diavol (ce înseamnă Calomniator) şi Satan (ce înseamnă Împotrivitor). El a rămas o creatură spirituală cum a fost mai înainte, fără coadă şi coarne. Ceea ce s-a schimbat a fost personalitatea lui.

| Zenit313 a răspuns:

Acelasi lucru ca si bunica-ta.

| waXonwaXoff explică (pentru Zenit313):

Ok.Mersi.Probabil Biblia ortodoxa zice asta, nu si cea catolica.

| Zenit313 a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Crestinismul indiferent de ramura, admite existenta lui Bau-Bau, povestea este aceeasi.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Biblia ortodoxa este foarte asemanatoare cu cea catolica.
Pana in anul 1054 (daca nu ai invatat la istorie) au fost una si aceeasi Biserica pe care a fondat-o Mantuitorul.
Despre caderea ingerilor nu scrie foarte mult in Biblie, insa se gaseste in Sfanta Traditie.

Bunica ta are o viziune cat mai simpla despre diavoli, de fapt aceasta este o descriere tipic facuta de oameni, cu coarne, etc. ca sa-si imagineze din cauza rautatii cum ar arata.
Insa am sa iti zic din punct de vedere teologic despre diavoli:

Existenta "ingerilor" rai, adica a duhurilor rele, este contestata de cei care tagaduiesc existenta ingerilor in general. Sfanta Scriptura ii prezinta insa totdeauna ca fiinte reale, nu imaginare.

Diavolul produce lui Iov nenorociri dupa nenorociri (Iov., 1, 6; 2, 2), munceste pe Saul, cand este parasit de Dumnezeu (I Regi, 14, 14), ispiteste pe David (I Parai., 21, 1), iar moartea a aparut in lume prin lucrarea diavolului (int. Sol., 2, 24).

Mantuitorul insusi confir­ma existenta diavolului in raspunsul dat fariseilor care il acuzau ca scoa­te demonii cu ajutorul domnului acestora (Matei, 12, 26-29). Diavolii nu sunt personificari ale raului, ci fiinte reale, rele, pe care le asteapta pedeapsa vesnica; nu se identifica nici cu oamenii rai cu care impreuna vor sta in iad (Matei, 25, 41).

Ei sunt fiinte reale rationale care cugeta, "cred si se cutremura", dar nu se mantuiesc (Iacov, 2, 19), au vointa pro­prie si pacatuiesc dintru inceput (I Ioan, 3, 8) si isi au planurile lor {II Cor., 2, 11).

Biserica a crezut totdeauna in existenta duhurilor rele, cum dovedeste practica ei de la botez cand celui ce se boteaza i se cere lepa­dare de diavolul, de toti ingerii lui si de lucrurile lui (exorcismele).

Poti citi mai mult aici : http://www.crestinortodox.ro/......69082.html

| waXonwaXoff explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

In 1054 s-a produs Marea Schisma, cand Biserica Ortodoxa s-a despartit de cea Catolica.Multumesc pentru raspuns.

| dracu14 a răspuns:

Lucifer e un inger cazut, nu ar fi avut cum sa-si schimbe infatisarea insa in codex gigas lucifer este ilustrat...cam ca smeagol din stapanul inelelor...
http://hauntedearthghostvideos.blogspot.ro/......evils.html

| Hope77 a răspuns:

Nu i-au crescut nici coarne, nici coada. Biblia, indiferent de traducere, nu pomeneste de asa ceva. Cred insa ca fizionomia fetei i s-a schimbat mult. Cu siguranta nu mai are frumusetea pe care o avea inainte de a se razvrati fata de Dumnezeu. Nu e greu sa-ti imaginezi cum ar putea arata o fiinta care nutreste doar simtaminte precum ura, revolta, invidie, dorinta de a distruge, viclenie, ipocrizie etc.
Sa nu uitam insa ca atunci cand doreste sa se arate cuiva, are capacitatea de a-si ascunde adevarata infatisare. Cand L-a ispitit pe Hristos in pustie, I s-a aratat ca un inger bun venit din Cer.