| anonim_4396 a întrebat:

Lui isus ii pasa de noi, Are dragoste isus pentru noi? am citit despre El cum ca a dat cu biciul in templu, nu are dragoste? cine este El?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, ala a fost cam singurul gest barbatesc din cariera lui de predicator, in rest era plin cand de vorbe mieroase, cand de carcota muiereasca. Ce face Isus in evanghelii? Racoleaza adepti si cauta sa submineze puterea de stat prin carcota.

| T2LS a răspuns (pentru doctorandus):

Poți evalua personal și susține teoria ta personal? L-ai cunoscut sau doar ai dat de "documentare" pe internet și crezi că cunoști "adevărul"?

| doctorandus a răspuns (pentru T2LS):

D.p.d.v. social-politic asta e ce facea, indiferent ca era sau nu Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Daca nu ne iubea, nu isi dadea viața pentru noi. Apoi, a dat cu biciul in templu dar nu intr-o persoana anume, ci pentru ai face pe negustori sa plece din locul sfant, pentru ca ei ii exploatau pe săraci.

| reihiuke a răspuns:

Daca imi spui ce este dragostea, iti spun daca avea sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există și nu a existat niciodată jîdanul născut dintr-o virgină.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Noi ateii, stim ca dumnezeu nu exista. Dar daca exista?

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșit, nu ști că există, doar crezi asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu îți zic de zeul evreilor și al creștinilor că nu există că practic ideologia voastră se învârte în jurul creștinismului și al concepțiilor stupide pe care le promovează.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa nu observ ca ai intrebat, ''de ce a omorat dumnezeu pe fii lui aron'' In vechiul testament pacatele nu erau platite, tapii si caprele sacrificate erau o prefigurare a mortii finale a lui isus, caci asa cum scrie in biblie, ''daca sangele tapilor si al taurilor era suficient pentru iertarea pacatelor nu ar mai fi venit hristos'' https://www.youtube.com/watch?v=VoaemmIDZtg daca ai rabdare uita-te la acest video te rog cu cerul si cu pamantul, dumnezeu te cheama chiar in aceasta clipa, te iubeste nespus, daca tu refuzi sa vii la El si ii intorci spatele, ii vei frange inima lui dumnezeu si il vei intrista enorm. Este alegerea ta frate.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Dacă are dragoste? El este dragoste!
1 Ioan 4:8-16 https://biblia.resursecrestine.ro/1-ioan/4
Cuvântului Lui afirmă că dragostea nu va pieri niciodată.
1 Corinteni 13:8 (poți citi tot capitolul 13 care vorbește doar despre dragoste) https://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/13
Dacă îi pasă de noi și are dragoste pentru noi? Matei 6:26 https://biblia.resursecrestine.ro/matei/6
În psalmul 139 David spune: „Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!" https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/139
Referitor la secvența cu templul: https://biblia.resursecrestine.ro/matei/21#verset-12
Multă pace!

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Cine este Isus pentru tine? care sunt caracteristicile personalitatii lui?

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

E totul... nu-l pot situa intr-o anumita categorie, imi e sprijin si ajutor, Tata, prieten, vindecator, mantuitor. In Isaia 9:6 spune: Căci* un Copil ni S-a născut, un Fiu** ni s-a dat şi domnia† va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: Minunat††, Sfetnic, Dumnezeu*† tare, Părintele veşniciilor, Domn†* al păcii. https://biblia.resursecrestine.ro/isaia/9
Am ascultat mai de mult predica asta, te indemn sa o asculti si tu daca ai rabdare, pana la final: https://www.youtube.com/watch?v=YGm5fMaHpIs Secretul e sa asculti cu inima deschisa pentru a intelege, din cate am citit mai sus, esti ateu, insa Dumnezeu poate lucra la o inima printr-o cantare, printr-o predica, printr-o poezie, printr-un om, nu stim felul, insa lucrarea lui e tainica si minunata.

| sanboss a răspuns:

Daca vine cineva la tine acasa si face mizerie, sparge tot, si iti ia bunurile

Cum reactionezi?

Problema era in felul urmator
Din Templu casa lui Dzeu au facut o pestera de talhari.
Negot - schimb valutar si alte magari

| SergiuMT a răspuns:

Daca Isus nu ar avea dragoste pentru noi nu ar fi renuntat la slava cereasca pentru a se face om si pentru a suporta pedeapsa pacatului, pe care nici un om nu ar fi putut a o suporta!(Un film care arata destul de bine ce a suferit Cristos este "The Passion of the Christ". Arata de la exterior ce s-a suferit, dar gandeste-te la interior! Nu a fost asa cu doua palme, un pumn si gata! Chiar a fost cu varsare de sange si toate aceste, pana si Biblia zice!)
A dat cu biciul in templu pentru ca acolo se facuse un targ, in loc de o Casa de rugaciune si prin aceasta i-a izgonit pe toti vanzatorii si schimbatorii de bani!
El este mantuitorul lumii acesteia. A venit pentru a salva lumea din robia pacatului si de mania lui Dumnezeu!

| Kurie a răspuns:

Aici sunt multe de povestit, dar depinde ceea ce crezi tu. Pot să îți spun ce cred eu: Da, îi pasă și are dragoste. Nu cred că cineva s-ar răstigni fără motiv, că așa i-a trecut prin cap, pe cruce. A dat cu biciul, căci e scris: Râvna casei Tale m-a mâncat; adică, din râvnă și din dragoste față de Casa Tătălui Său, a dorit ca evreii să respecte Templul, nu să îl folosească la întrebuințări străine. Cred că e Fiul lui Dumnezeu, Unul care S-a născut din El, fiind fără de început și totodată, Dumnezeu desăvârșit, a doua Persoană a Sfintei Treimi.