| Alexa1234a a întrebat:

Lumea în care trăim a ajuns să nu mai acorde importanță Lui Dumnezeu.
Oare nu ne mai dorim mântuire?
Nu vrem să fim iertați și să ajungem alături de Tatăl nostru în rai în loc să-i facem pe plac lui satan?
Voi ce credeti există sau nu Dumnezeu care L-a trimis pe Fiul Lui pentru ca noi să nu murim?
Vați întoarce chiar azi la Isus?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intrebari ironice a caror raspunsuri se afla deja in intrebari, propaganda religioasa mai pe scurt, nu inteleg rostul acestor intrebari, vei da dreptate doar crestinilor iar cu atei te vei contrazice, aiurea daca ai avea o minte deschisa am avea ce discuta

| P4rAd0x a răspuns (pentru RAY):

A pus intrebarea tocmai pentru raspunsuri din partea tuturor, tocmai pentru a avea o discutie cu toata lumea. A te contrazice nu inseamna neaparat un lucru rau, probabil vrea sa afle parerea tuturor, intrebarea mi se pare cumva pusa pentru a vedea cum gandeste fiecare, ca sa isi faca o idee mai complexa despre subiectul asta.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

A pus intrebarea in scop de propaganda religioasa, ce rost are sa se contrazica cu cineva, adica toti trebuie sa credem ce crede ea cool, asta e o intrebare ironica repet nu are sens sa te contrazici cu un om care crede in ceva fara dovezii

| DeyCj a răspuns:

„Lumea în care trăim a ajuns să nu mai acorde importanță Lui Dumnezeu."
Un lucru pozitiv, asta deoarece cel puţin la noi în ţară începe încet dar sigur să se şteargă sechelea lui Ceausescu şi anume dictarea unei doxe pe post de religie. Ortos+Dogmatis din greacă alcătuieşte cuvâtul ortodox, de unde şi numele de ceştin-ortodox. Ortos=dreaptă şi Docmatis=doxă(atenţie la cuvâtul doxă).Nu că celelalte biserici majoritare sunt departe. Aici nu fac referire la ceea ce cred oamenii ci la decursul istoric al acestor biserici, din care au apărut şi organizaţii religioase, unele din ele alimentate financiar chiar de către acestea.

„Oare nu ne mai dorim mântuire?"
Mântuire... Nu cred că dacă cineva se complace în a-l aştepta pe aşa zisul salvator va evolua spiritual, în loc să să devină chiar el propriul lui salvator şi mântuitor. Oricine din noi putem face asta, calea prin care o faci e diferită doar, dar datorită doxelor religioase mulţi se complac la asta, lucru trist că sunt semenii noştrii, din punctul meu de vedere.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Din neatenţie am apăsat butonul „răspunde"
„Nu vrem să fim iertați și să ajungem alături de Tatăl nostru în rai în loc să-i facem pe plac lui satan?"
Iertaţi...De cine? când se ştie că aşa zisa sfântă treime e de fapt o chestie coruptă din ocult şi se referă la cei trei prinţi încoronaţi ai iadului, prinţi pe nume Astaroth, Belezbut şi Lucifer. Tatăl nostru ne acceptă aşa cum suntem asta deoarece fiind creaţia lui nu face diferenţa prea mare dintre un patruped şi un biped, asta deoarece şi omul este asemeni unui animal sălbatic uneori mai bun, uneori mai rău, dar datorită evoluţiei sale psihice a devenit cel mai vicios dintre ele.
Satan.ReaalSa-Ta-Na, o altă chestie coruptă aiurea tot din ocult.Satana e cuvântul ce unifică ceea ce în talmud everii numes Goy, adică cei ce se opun creştinismului, şi nu are legătură cu malefilul, ba din contră.Se ştie că acest cuvând unifică trei cuvinte din sanscrită(sanscrita era limba universală vorbită pe tot globul, înnainte să apară creştinismul la fel cum acum e engleza)Sa=naştere, Ta=Viaţă şi Na=moarte, la care dacă se completează şi cu Ma ce înseamnă renaştere cu sens de regenrare iese definiţia fiinţei umane.Ce zici, e ceva rău în asta? Ca să-ţi faci o idee(nu vreau să te influenţez) recomand să arunci un occhi şi peste The Black Boock o Satan scrisă de Lavay.O să vezi acolo că Satanismul nu conţine lucruri negative, ba din contrtă, o să observi că e de fapt o ideologie ce coincide cu modul de gândire al oamenilor ce au conştientizat că religia e doar un program de transformare a omului în sclav, şi s-au descotorosit de ea, chiar dacă unii din ei au rămas cu o sechelă şi anume botezul ortodox fără acordul lor(la fel ca mine)

„Voi ce credeti există sau nu Dumnezeu care L-a trimis pe Fiul Lui pentru ca noi să nu murim?"

Da, cred că acest isus a fost trimis, de dumnezeu-ul cu numele mascat scris aşa, real e de fapt Xin, care e de fapt conducătorul unei civilivaţii mult mai puternice decât însuşi civilizaţia creatorului nostru, civilizaţie care a înceiat un pact cu conducătorii evreilor, evreii primind putere, iar ei dând în schimb sufelte umane spre ai sluji, iar acele suflete ce s-au conformat şi au devenit sclavi reali vor ajunge în invenţia numită rai, iar cei non conformişti vor ajunge într-un purgatoriu unde vor fi storşi de energie phihică iar cu energia lor regatul acestuia se va alimenta.
Aşa zisul fiu a lui cred că a existat şi trăit, dar a fost trimits de Xin pentru a învăţa omul naiv şi slab cum să devină sclavul lui Xin, prin urmarea exemplului dat de acesta cât timp se presupune ca a trăit.
Vați întoarce chiar azi la Isus?
Foarte bine scris.Aşa şi este, isus.Personal nu am fost cu iisus(corect scris IIsus, că isus înseamnă măgar, da e perfect cum ai scris că asta şi e).E un isus ce întruchipeaza un arhetip evreiesc paraşutat din cer pe pământ pentru a ne învăţa cum să devenim sclavi.Dezgustător.

| SG1995 a răspuns:

"Lumea în care trăim a ajuns să nu mai acorde importanță Lui Dumnezeu.

Oare nu ne mai dorim mântuire?"

Gresit, lumea da importanta existentei lui Dumnezeu, dar nu da importanta dogmelor acestea n-au salvat pe nimeni, iti ce cred, cred ca Dumnezeu prefer un om cu capul pe umeri care si-a trait viata cu demnitate decat un punpicurist religios, care isi spune ca vai am pacatuit iar a doua zis iar isi face de cap.

"Nu vrem să fim iertați și să ajungem alături de Tatăl nostru în rai în loc să-i facem pe plac lui satan?"

Daca iertarea lui Dumnezeu e condionata de faptul ca eu urmez anumite dogme e grav, inseamna ca dumnezeul ala, nu e unul foarte bun.

"Voi ce credeti există sau nu Dumnezeu care L-a trimis pe Fiul Lui pentru ca noi să nu murim?"

Cred in Dumnezeu, si cred si in Iisus, dar moartea lui Iisus pentru viata noastra, nu ti se pare o conditie? Un Dumnezeu perfect bun de ce mai cere un sacrificiu ca sa fim iertati nu ne putea ierta si fara sacrificiu?

| xerxes1 a răspuns:

Candva credeam si eu in povesti ca si tine.
Pentru ca ne-au fost bagate pe gat de mici de parinti, bunici profesori etc si le-am crezut.
Singura problema ca cei care cred orbeste nici nu au citit Biblia integral.Doar asa pe sarite, mai mult din NT si cel mai mult retin din ce zice preotul la biserica.Traditie amestecata cu citate biblice.
Daca citesti Vechiul Testament cu atentie iti dai seama de farsa pe care evreii au facut-o omenirii.

| Mclaren12 a răspuns:

Lumea în care trăim a ajuns să realizeze ce tâmpenie au putut să inventeze evreii cu religia creștină. De unde știi că există mântuire? L-ai vizitat pe Yehova în rai și ți-a confirmat? Biblia înglobează în ea numeroase mituri furate de la păgâni, contradicții și pasaje neclare și interpretabile și o istorie fictivă pe care și-au creat-o evreii ca să spele lumea pe creier.

"Voi ce credeti există sau nu Dumnezeu care L-a trimis pe Fiul Lui pentru ca noi să nu murim?"
O prostie. Nu există Yehova și nici jîdanul de fiu-său.

"Vați întoarce chiar azi la Isus?"
Cum să te întorci la jîdanul născut dintr-o fecioară dacă nu a existat niciodată?
Devine chiar enervant să văd cum oameni ai căror strămoși au fost păgâni pun botu la stafiile evreilor de parcă religia creștină le-ar fi salvat viața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred El din toata inima! Isus a murit pentru pacatele mele ca eu sa fiu salvata! Glorie Lui!

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca spui toate astea desi ai scris Isus, care, in traducere, inseamna magar. Se scrie Iisus. Totusi, e de apreciat ca inca mai sunt oameni pe net care cred in Dumnezeu fara sa fie obligati de nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru P4rAd0x):

In ce limbă? În română? În greacă? În ebraică?
In limba ebraică pe care Isus/Iisus a vorbit-o, sunt 4 cuvinte folosite de autorii biblici pentru a se referi la un "măgar": hamor, ayir, athon, și arod. După cum se poate observa, nici unul din acești termeni nu are o legătură cu cuvântul "Isus".

De asemenea, în limba greacă veche (Koine) în care au fost scrise cărțile Noului Testament, există 4 cuvinte care au fost traduse în limba română cu "măgar": hupozugion, onarion, onos, si polos

Nu știu cine a inventat această idee (că "Isus cu un I înseamnă măgar").
Ortodoxii scriu Iisus, catolicii, (neo)protestanții scriu Isus.
Oricum nu prea cred ca, contează daca scriu cu un i sau doi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
De unde știi? A consemnat istoria asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

E total problema ta daca crezi in
El sau nu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parcă ți-am mai zis ție care-i treaba cu mentalitatea asta de "lasă pe fiecare să creadă ce vrea". N-ai vrut să asculți, nu?
Dar înțeleg ce zici, am fost și eu îndoctrinat și știu cum este să fii închis la minte și să ai credință oarbă în stafii evreiești.

| DeyCj a răspuns (pentru P4rAd0x):

Păi dacă analizezi cele scrise în aşa zisele sfinte scripturi, asta şi e.A fost trimis printre noi de o entitate spirituală malefică ce a încheiat un pact cu evreii, ca să înveţe omul cum să devină sclavul împăraţiei acestia! happy.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

" Isus a murit pentru pacatele mele ca eu sa fiu salvata! "

A murit doar pentru ca era un sectant schizofrenic care devenise deranjant. Restul e doar o poveste fantastica aplicata pe acest personaj. De ce s-a dorit atunci crearea ideii ca asta e Mesia din povestea religioasa evreiasca e alta discutie.

| P4rAd0x a răspuns (pentru DeyCj):

Nu se refera la asta. Religia nu inseamna neaparat sa fii o femeie de 70-80 de ani care nu face si nu stie nimic in afara de biserica, inseamna pur si simplu sa crezi ca exista Dumnezeu si sa mergi la biserica din cand in cand (daca nu vrei/poti mereu), si atat. Nu inseamna sa nu iti traiesti viata, nu inseamna sa nu faci nimic altceva.

| P4rAd0x a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare cunoscut? : )
https://linistesoareapa.wordpress.com/......gnorantei/

In limba armaica este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru P4rAd0x):

Da; imi pare foarte cunoscut. Altceva? Da mi tu un site unde in limba armaica Isus inseamna magar.

| SG1995 a răspuns (pentru P4rAd0x):

"Isus inseamna magar"
Serios? In ce limba?
In ebraica numele este Yeshoua, iar in greaca e Iesus, noi am preluat versiunea greaca si am inlocuit "e" -ul cu "i", dar tu cand pronunti numele Isus il pronunti cu un singur "i" nu cu doi asa ca numai abera daca nu stii.

| P4rAd0x a răspuns:

Foarte discutat subiectul, doar ca foarte putine persoane cred in existenta lui Dumnezeu, si mi se pare perfect normal, pentru ca pana la urma fiecare dintre noi este liber sa aleaga ce face cu viata lui, este liber sa creada in cine si in ce vrea.

Personal, da, cred in Dumnezeu, cred in religia crestin ortodoxa, in totalitate, dar asta nu inseamna ca eu sunt genul ala de persoana care o sa creada tot ce ii spui, fara sa ii demonstrezi. Cel putin mie mi s-au intamplat lucruri de atatea ori, iar pana la varsta pe care o am sunt convins ca am avut suficient timp sa stabilesc daca exista sau nu Dumnezeu, cel putin pentru mine am facut lucrul asta. Iar ca si raspuns la a doua intrebare, as prefera sa mai traiesc aici, pana la urma chiar daca viata nu e cine stie ce in anumite momente, merita traita, din foarte multe puncte de vedere, asta daca as avea de ales. Pe de alta parte nu ar fi o problema sa nu mai traiesc, pana la urma am incredere ca o sa fie bine si in continuare, chiar daca mor sau ceva, si chiar daca nu, prefer sa aflu si sa accept lucrurile asa cum sunt. : )

| Alexa1234a explică:

Nu vreau să mă contrazic cu nimeni...
Spune doar de ce tu nu crezi?
Ce te-a determinant să faci asta?

| RAY a răspuns (pentru Alexa1234a):

Pentru ca nu exista dovezii simplu

| Riker a răspuns:

Religia e doar o încercare a oamenilor de a înțelege lumea în care trăim inventând zeii.
Move on and enjoy your life.