| TamplaruAnisoara a întrebat:

M-a pus pe gânduri întrebarea userului borntobealive referitoare la Rh negativ al omului.Desi știam ca am Rh negativ, niciodată nu mi-am făcut probleme, deoarece eu credeam ca acesta este Rhul fiecărui om, iar daca unii au Rh pozitiv, sigur au o problema de sănătate.
Dar acum, informandu-ma am ajuns să-mi pun mai multe intrebari.
1. Din punct de vedere teist:
-de ce 85 % din oameni au Rh pozitiv si 15 % au Rh negativ știind ca toți au aceiași strămoși : Adam si Eva. Daca Dumnezeu a creat pe om cu Rh negativ (după chipul si asemanarea Sa), cum s-a ajuns ca unii oameni (85%) sa aibă Rh pozitiv?
-daca Dumnezeu l-a creat pe om cu Rh pozitiv, cum s-a ajuns ca 15% din oameni sa aibă Rh negativ?
2. Din punct de vedere teist:
Daca omul provine din maimuță care si ea are Rh pozitiv, cum s-a ajuns ca 15 % din oameni sa aibă Rh negativ?
Explicația pe care am gasit-o pe unele site-uri ar fi: fiii lui Dumnezeu s-au căsătorit cu fetele oamenilor;
Dar daca exista Dumnezeu si ingeri, atunci teoria evoluționistă cade si rămâne in picioare creația;
Daca nu exista Dumnezeu, atunci nu exista nici îngeri, in cazul acesta cum s-a ajuns la Rh negativ?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care dumnezeu? de ce trebuie sa ne limitam doar la zeul tau mai sunt inca vreo 6500 de zeii,nu uita de panteism,deism ei au venit cu aceste argumente initial si filozofi care nu au avut legatura cu zeul tau fiind greci antici, de care creator,religie vorbim, validatea acestor argumente este valabila pentru orie creator, zeu, religie, cum religile se invalideaza inseamna ca toate sunt gresite

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Dumnezeul Bibliei ne avertizează sa nu ne închinam la idoli,adică zeii care existau atunci când s-a scris Biblia. De ce crezi ca Dumnezeu nu s-a arătat lui Moise atunci când Moise l-a rugat sa i se arate? Tocmai pentru a nu ii face un chip la care sa se închine. Dumnezeu trăiește in fiecare care il alege prin Duhul Sau cel Sfânt. Un om binecuvântat cu Duhul Sfânt este transformat intr-o alta persoana,care conform cu Biblia are in ea ceva supranatural, dovada darurile duhovnicești de care vorbește Isus înainte de înălțare : "Duceti-va in toată lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice făptură. Cine va crede si se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi; vor lua in mana șerpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi si bolnavii se vor insanato-si." Marcu 16/15-18.
Aceste semne exista printre cei care au crezut si s-au botezat chiar si in zilele noastre. Si eu sunt una dintre acestea.Numai ca nimeni nu poate crede dacat atunci cad sunt in situație.
Ceilalți 6500 de zei care zici ca exista sunt reprezentați prin diferite animale sau alte chipuri dar care nu pot face absolut nimic. Nici rău, nici bine. Sunt purtați pe umeri, sau sunt țintuiți in cuie ca sa nu se clatine.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar fara versete nu poti raspunde? iahve s-a aratat sub forma de foc in fata lui moise

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Hai sa te intreb ceva, tu nu poti accepta ca alti au alte credinte? consideri ca toti trebuie in mod obligatoriu sa aiba acelasi credinte ca si tine?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dovedeste ca nu exista alti dumnezei ca vreau sa vad si eu dovada ca nu exista

| Holiday a răspuns:

Prostia asta a fost lansata de "yournewswire.com". Ce este acest site? Vezi aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/NewsPunch

Pana la urma avea Iohannis casca, sau nu?!laughing Cam despre asta vorbim, ca tot e la moda.
Nu inteleg cum puteti crede toate prostiile fara sa va intrebati macar cine a creat povestea...

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Eu nu de pe acest site am luat infirmațiile, ci de pe altele, scrise de medici romani.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu conteaza de unde ai luat-o tu. Conteaza cine a initiat traznaia. Faptul ca au fost si altii prostiti cu asta, oricum nu te scuza. Oricum, asta cu "medici romani", e o fabulatie. Ia scrie cine sunt, fa-i de ras, daca chiar exista.
Asta imi aduce aminte de "studiul" ala cu apa sfintita...laughing

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Ok!
Rapundemi la intrebarea: de ce Rh negativ daca maimuțele nu au acest Rh negativ?
Cu cine s-a corcit omul?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Culmea e ca denumirea "RH" provine tocmai de la numele unei specii de maimute.
Dar lasand asta la o parte, evolutia nu functioneaza asa. Daca doua specii iti par tie a nu avea nimic in comun, nu inseamna ca nu au acelasi stramos comun mai apropiat sau mai indepartat temporal.

Dar nu e mai simplu sa credem ca sexul cu spiridusi inexistenti e cauza?! Daca ti-as spune ca aseara mi-am tras-o cu Zana Maseluta, cam ce ai zice? Ei bine, tu cam asta sustii.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu cauti o explicatie contrar a ceea ce crezi si o confirmare a ceea ce crezi