| Inferno a întrebat:

"M-am convins că numai prin viciu poate fi capabil omul de a trăi acest fior moral şi fizic ce este izvorul celei mai delicioase voluptăţi."
Donatien Alphonse.

Condamnand viciul, condamnnam placerea. Oare de ce este placerea reprobata atat de virulent de cate religie in sine si in special de catre cea crestina?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu stapanul adica cel bogat poate sa-si bata joc de cel sarac cum vrea el pentru a mosteni raiul, crestinismul e o super buna manipulare a celor saraci de catre bogati

| M25M a răspuns:

Sufera si fii umil, astfel vei putea fi mantuit(controla, manipulat)

| reihiuke a răspuns:

Daca iti place sa nu poti face nimic, nu e nicio problema.

In schimb, tu nu stii ce-i aia placere. Sunt unii care de la 14 ani baga heroina in vene, stau pe strazi si se simt bine avand halucinatii. Tu nu poti intelege ca te chinui sa ai servici poate si sa te chinui scriind pe TPU, cand poti sa visezi non-stop si sa traiesti in extaz pana mori happy Ar trebui sa facem si noi ca aia, ca sigur sunt mai fericiti ca noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Da,asta nu as garanta deoarece e o fericire iluzorie.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul este pentru inferno, care se crede mai fericit daca e controlat de vicii laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Ar trebui sa se faca diferenta intre placere si viciu.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai el nu o face, nu vezi?

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu poti sa-l obligi sa o faca daca asta e nivelul lui. Daca putea sa o faca, nu mai posta prostia aia.

| Inferno explică (pentru reihiuke):

Bina ca mi-ai amintit. Heroina e antidotul, secretul fericcirii. Pana nu incerci nu stii ce pierzi. La naiba cu sanatatea, heroina-i buna si ca medicament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de placere, ci de sanatate, de depenta. Nu e sanatos si nici ieftin un viciu.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca, viciul este arma Satanei.
Cand ai un vici, numai scapi de el, doar cu ajutorul Domnului, de aceea este atat de condamnat.