| 3xfemeie a întrebat:

M-am gandit sa revin la prietenii mei atei.
Vazand ca rubrica se numeste "Religie", nu credeti ca parerile contra ar trebui sa cuprinda o doza de bun simt ( aici ma refer la cei care folosesc cuvinte mai mult sau mai putin jignitoare )? Ca sa nu iau in considerare pe cei care, dupa ce afirma ca n-au cum sa poarte un dialog cu crestinii pentru ca-s naivi si incuiati, sustin cu tarie ca nu jignesc pe nimeni. laughing
Daca eu intru pe un site ateist si tin cu orice pret sa-mi spun parerea, o fac la modul frumos. happy Pentru voi ar fi varianta ajutatoare : cereti TPU o rubrica noua, unde sa fiti toti in armonie.
Apoi, cu mult aplomb, aici huliti pe Dumnezeu. Si eu intreb : Stiti pe cineva care ar avea curajul sa faca asta intr-o biserica? Nu cumva, in adancul vostru, sunteti constienti ca biserica este un locas sfant? Nu cumva, cel putin o parte infima din fiinta voastra se indoieste ca aveti dreptate?
Multumesc. happy

26 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

O rubrica "Ateism" ar fi binevenita iar userul cu cele mai multe postari va castiga o excursie in Afganistan pentru schimb de experienta. rolling on the floor

| 3xfemeie explică (pentru Angel0):

Daca-i vorba de castig, ma mut si eu pe categoria asta. Dar crezi ca daca pentru toate da un tricou, ar putea da o excursie doar pentru ateism? big grin
Iti dai seama? In fiecare zi sa postez vreo doua -trei rugaciuni! happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Angel0):

Atata timp cat user-ul zilei de la categoria religie va fi catapultat in spatiu. I se va da si o parasuta, in caz ca vrea sa se intoarca.

| 3xfemeie explică (pentru HueyFreeman):

Ar fi o idee, dar te-ai gandit ca de cele mai multe ori userul zilei la categoria Religie este un ateu? rolling on the floor Eu propun sa dam doua parasute, in caz ca prima nu se deschide.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

User-ul zilei inseamna raspunsuri, nu intrebari, si raspunsuri inseamna argumente laughing, nu e tare ca un ateu are mai multe cunostinte despre religie, biblie, dumnezeu, decat are un crestin? App de crestini, un nene din asta a sters 2 intrebari, azi, pentru ca sigur nu i-au placut raspunsurile si nu avea contraargumente.

| HueyFreeman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu ai citit comentariul celui care am raspuns nu? Si mult noroc sa supravietuiesti in spatiu, sau sa te intorci din spatiu cu parasuta.

| Hombre a răspuns:

Asa cum si voi credinciosii va indoiti cateodata de existenta lui.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"crestinii pentru ca-s naivi si incuiati, sustin cu tarie ca nu jignesc pe nimeni."
Toti prostii cred in Dumnezeu, dar nu toti cei care cred in Dumnezeu sunt prosti! Am jignit pe cineva?

- Nu ar merge o rubrica de ateism, ce sa vorbim acolo? Stii ma, nu exista Dumnezeu...da stiu, nu exista Dumnezeu...
Valabil si pentru crestini; despre ce puteti vorbi intre voi?

- "Stiti pe cineva care ar avea curajul sa faca asta intr-o biserica?"
Da, cunosc pe cineva. Nu sunt eu aceea! Cum au spus si altii, din respect si educatie!

| Zenicide a răspuns:

De ce ar trebui tratat un subiect ridicol cu seriozitate?

Daca tu "o faci la modul frumos" laughing asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel happy
Rubrica e perfecta, se numeste religie si vorbim toti despre religie, unde e problema? thinking

Biserica nu e mai sfant ca un wc public. Cum ai facut legatura intre cele 2 lucruri, un site si o biserica?
Sunt doua lucruri total diferite, nu va merge nimeni in biserica ta sa rada de credintele tale in primul rand e periculos si in al doilea rand e urat sa faci asta. Poate imi explici de ce crezi tu ca aici e o biserica?happy

Cu placere.

| relian a răspuns:

Aha care va sa zica asa spui.Pai eu zic daca spui cuiva ca este naiv eu nu cred ca aia este jignire.Acum ca cel vizat se simte jignit e treaba lui dar eu nu vad in asta o jignire. Pina la urma nici sa spui ca e incuiat nu e chiar asa de rau.Incuiat nu e totuna cu ai spune unuia ca e prost, pentru ca e diferit oricum ai dao.Incuiat inseamna ca persoana s-a lasat influentata de ceva si merge pe mina aia.Dar asta se poate rezolva daca si respectivul vrea sa faca ceva in sesnul asta. Apoi spui daca cineva are curajul sa huleasca pe Dzeu intr-o biserica.Pai de ce nu.Nu vad nici o problema in a spune ca uite eu nu cred in Dzeu. Unia o pot spune oriunde chiar si in biserica si chiar intr-un dialog cu popa.Si eu pot face lucru asta fara nici o problema. Poate acele persoane care nu stiu inca sigur ce sa creada da aia pot sa simta ceva sau sa nu aibe curaj sa faca ce spui. Uite eu de ex pot spune orice si oriunde, bineinteles daca este permis si nu tulbur linistea publica fara sa ma gindesc la ce crestinii se gindesc de obicei.Eu merg pe premisa ca Dzeu nu imi poate face rau indiferent ce eu as zice.Dzeu in primul rind daca sa spunem ar exista el reprezinta binele si nici daca el ar vrea nu ar putea face rau cuiva.Asa ca nu vad de ce sa imi fie tema de Dzeu.Mai aud pe unia vai trebuie sa fii cu frica de Dzeu.Pai frate daca esti o persoana buna, nu dai in cap, nu furi si asa mai departe de ce sa iti fie teama de Dzeu? Nu vad logica nu vad ca ar exista o problema aici.Problema nu se pune ca eu as avea indoieli in ce priveste ca am au nu dreptate.Atunci cind stiu sigur ca am afirm acest lucru.iar cind nu pot demonstra atunci spun da sint neclaritati, sint chestii ce inca nu le pot demonstra sau explica, eu sau oameni care se ocupa de acea chestie.Dar nu o sa zic am indoieli ca stai si nu cred si cred.In acest pct nici credinciosii si nici restul nu poate da un raspus ferm.Asa ca pina la Dzeu ne maninca sfintii si bisericile.SI eu nu intru la aceasta categorie sa il caut pe Dzeu.Cine spune ca la categoria religie aici pe TPU se afla Dzeu? Eu intru sa vad ce mai spun oamenii si sa citesc ce ei scriu si sincer poate mai retin una alta ce eu cred ca se merita.In rest cine a spus ca credinciosii simt cum sint acum pe bune fara sa aberam dar asa si este.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta cam este adevarul.Biserica te prosteste nicidecum nu te desteapta.Sau religia in general asta iti face. Daca nu crezi verifica, observa, examineaza si o sa imi dai dreptate.Pot sa zic ca bautura si religia prosteste omul.Asta o spun din experienta din ce vad si am vazut in viata de zi cu zi.Dar na acum fiecare face ce vrea, crede in ce doreste, insa este bine sa raminem deschisi la nou, sa avem o vedere mai larga decit ni e impune de anumite instutii.Am vazut cineva spunea pe aici ca nu are curaj sa huleasca pe Dzeu intr-o biserica.Dar ce inseamna sa hulesti? Si cind spui ca nu crezi tot o hula este.Asa c a eu pot sa zic ca deja am si facut-o si chiar cu popa de fata.Si nimeni nu m-a dat afara sau sa ma injure. Poate in gindul lor o fi facut-o dar atiota timp cit na zis nimeni nimic nu am nici eu ce obiecta.

| Mădă0611 a răspuns:

Categoria se numeste religie, nu crestinism, nu pupatori de icoane si oase. Observ ca din 10 intrebari, in 8 se ataca ateii, n-avem dreptul sa ne spunem si noi punctul de vedere?
"Nu cumva, cel putin o parte infima din fiinta voastra se indoieste ca aveti dreptate?" nici strop, mai ales daca e vorba de zei din carti sfinte.
Spun iar povestea: daca tu fumezi si eu nu, tu incerci sa ma convingi ca sunt bune tigarile, vii cu niste studii sa imi demonstrezi, iar eu stiu ca nu sunt sanatoase, nu am dreptul sa iti spun sa ma lasi in pace sau sa iti aduc argumente prin care sa demonstrez ca nu e cum zici? Fumeaza in continuare, argumentele mele sunt ca sa iti tii viciul pentru tine si sa nu se mai vorbeasca despre tigari in scoli sau la tv, n-as vrea ca daca am copii sa fie corupti de fumatori.

Cred ca iar vezi doar in curtea ateilor. Tin sa iti reamintesc ca teistii injura/jignesc ateii mai mult decat ateii teistii, cel putin la categoria asta.

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

Cred ca definim diferit cuvantul religie. Din cate stiu eu, religia nu cuprinde si ateismul.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu stim care dintre noi is fumatorii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Teist = persoana care crede in zei/ateu - persoana care nu crede in zei
credinta in zei = religie (de obicei)/necredinta in zei = ne religie. Vezi cuvantul religie?
asa cum, tocmai ziceam: fumator/ne-fumator, si exemplele pot continua, romantic/ne-romantic (astia nu vorbesc despre romantism sau romantici daca sunt acuzati de ceva pentru ca nu sunt ca ceilalti?), sanatos/ne-sanatos (astia nu vorbesc despre sanatate?), bolnav/ne-bolnav (astia nu vorbesc despre boala?), hipnotizat/ne-hipnotizat (astia nu vorbesc despre hipnoza?).

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

Atunci cauta categoria" ne religie ". rolling on the floor
Parca tocmai mi-ai dat dreptate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Parca tocmai n-ai inteles ce ziceam. Daca voi vorbiti pe aici toata ziua despre atei, noi de ce sa nu raspundem? In "locasul sfant", popa zice mai cu drag cat de naşpeţi sunt ateii decat cat de iubitor e dumnezeu.
O sa caut categoria "ne religie" cand o sa vad teistii ca nu se folosesc deloc de tehnologie, sau orice descoperire stiintifica, aici pune medicamentele, in primul rand.

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

Problema nu este ca intra ateii pe categoria asta, ci ca unii s-au atasat cam mult. Ma indoiesc ca motivul ar fi cautarea lui Dumnezeu. E ca si cum eu as sta toata ziua pe un site satanist. big grin
Ma intreb cine v-a bagat in cap prostia asta cu separarea teistului de stiinta. Si sincer, nu dovedesti absolut deloc o gandire matura, superioara celor pe ii consideri naivi si incuiati. In mare parte din raspunsurile tale apare ideea: pai voi cum faceti? voi cum sunteti?
O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Tipic! Lipsa de argumente, bagam o jignire mai "elevata" si ceaules.
Pai daca stiinta dovedeste la fiecare pas ca dumnezeu nu exista, eu cred ca e dovada clara ca nu merg impreuna. Si apoi, de ce ati avea nevoie de stiinta, doar dumnezeu e atotputernic? Sfidare! De 3 ori sfidare! Tehnologia e clar mana diavolului, sau coada thinking Departeaza oamenii de oameni, si de dumnezeu.
Si sincer, nu dovedesti absolut deloc o gandire matura, superioara celor pe ii consideri naivi si incuiati. O zi buna!

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

happy Diferenta este ca eu nu te consider incuiata. Dar ar trebui sa te gandesti mai bine pe ce iti construiesti argumentele, adica cine a spus ca tehnologia este mana diavolului? O fi scris Dumnezeu pe undeva?
O zi buna din nou!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Argumentul e din cartea unui preot ortodox, sfant, calugar, nu mai stiu ce si care, am citit in liceu.
Tehnologia e responsabila de majoritatea descoperirilor care spun si arata ca dumnezeu nu exista, asa ca daca sunteti impotriva ei/a stiintei, mi se pare ipocrizie sa o folositi, asa cum eu nu ma rog lui dumnezeu cand ma imbolnavesc. Sau stai, teistii iau doar ce le convine. A zis un nene foarte inteligent (m-am lamurit) ca el e de acord cu stiinta si accepta ipotezele demonstrate rolling on the floor.
Daca as cauta in biblie, cred ca dumnezeu a zis ca cei care cred in el sa duca o viata simpla, tehnologia leneveste omul, fizic si psihic, si lenea e mama tuturor pacatelor, asta tot dintr-o carte ca cea despre care vorbeam o stiu. Sau s-o luam altfel. Daca oamenii au cunoastere e din cauza Evei, deci, din cauza diavolului, stiinta, care inseamna cunoastere, nu e de la diavol?

| M25M a răspuns:

La primul paragraf nu comentez, nu ma simt, nu ma comport astfel.
La al doilea pot spune ca rubrica se numeste religie deci suntem indreptatiti sa vorbim si noi despre ea, eu spre exemplu am luat in tema mai multe religii spre discutare sau am facut comparatii intre diferite religii.
Iar in ceea ce priveste al treilea segment din discursul tau, nu il hulesc pe dumnezeu si nu prea o facem si nu toti, noi astia ateii nasoli, ci doar ne indoim, punem intrebari care reies din contradictiile prezente in Biblie. Acum nu i-au apararea ateilor ca mai sunt unii care sunt prea duri in limbaj.
Referitor la biserica, aici pot discuta cu credinciosi despre Dumnezeu pentru ca este un acord de ambele parti sa se dezbata, aici intimitatea religioasa este facuta publica de buna voie, insa in Biserica nu as incepe sa trantesc argumente din care sa reiasa inexistenta lui Dumnezeu, nu pentru ca este un "lacas sfant" ci din respectul meu fata de acei oameni care se duc acolo din diverse motive care tin de trairea lor interioara. Avand un astfel de comportament as leza drepturile lor si convingerile lor pentru ca acolo nu se dezbate nu se discuta.

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

Stiu, tu esti unul dintre putinii care nu se incadreaza. happy

| dragos9234 a răspuns:

Noi(unii dintre noi)nu jignim un crestin cand ii spunem ca este prost(sa nu se creada ca eu sustin ""crestinism=prostie""), unii chiar sunt si noi doar facem o constatare.

Daca tu iti sustii parerea intr-un mod civilizat nu inseamna ca toti cei asemeni tie isi vor sustine parerea intr-un mod asemanator.

"Apoi, cu mult aplomb, aici huliti pe Dumnezeu"
Nu il hulim, incercam doar sa va "deschidem" ochii.

"Stiti pe cineva care ar avea curajul sa faca asta intr-o biserica?"
Categoric as face asta daca as reusi sa luminez macar o singura persoana din acea biserica.

Cat despre ultima intrebare...
Habar nu ai cat de chinuitor poate fi uneori gandul ca ma pot insela!

| Zenit313 a răspuns:

Rubrica "Religie" este pentru toti, indiferent de credinte pro sau contra.

Eu unul nu il hulesc pe Dumnezeu, eu am treaba cu Dumnezeul descris de oameni prin intermediul religiilor.

"Stiti pe cineva care ar avea curajul sa faca asta intr-o biserica?"

Trebuie sa fii nesimntit sa faci asa ceva, trebuie sa respecti credintele oamenilor daca nu te afecteaza in mod direct sau indirect.

Biserica nu mai are loc in societatea moderna, dar o respect d.p.d.v istoric ca un monument.

Multumesc pentru intrebare! happy

| Generalul a răspuns:

Nu sunt de acord cu jignirile si atacurile la persoana indiferent din partea carei parti vin, insa despre dumniezau, ce pot sa zic, nu ai cum sa jignesti ceva ce nu exista tongue

Imi pare rau ca unii se simt ofensati de parerile si exprimarile ateilor, insa gandeste-te ca din moment ce noi nu credem in fiinte supranaturale si povestile debitate de popalai lacomi si ipocriti, nu privim aceste inventii ca "sfinte". Nu ma duc sa "hulesc" in biserica, cu toate ca din pacate a fost construita si din banii mei (statul finanteaza la noi superstitiile) pentru ca nu cred ca poti schimba prin asta mentalitatea celor care isi bat joc de propria demnitate si stau acolo in genunchi, pupand maini de popalau hulpav. Mentalitatea o poti schimba prin argumente si discutii...

| casablanca40 a răspuns:

Daca ma duc sa il "hulesc" pe Dumnezeu in biserica imi iau bataie. Voi sunteti parerile contra, voi trebuie sa dovediti ca exista "Dumnezeu", iar dovezile voastre sunt inexistente. Chiar daca acest Dumnezeu exista, nu este treaba voastra daca cred eu sau nu in el, este treaba mea. Crestinul are obiceiul de a se baga in treburile altora. De ce?

| C0nstantin a răspuns:

Cunosc crestini care spuneau si spun bancuri cu dumnezeu si cu sfinti atat in biserica si in afara ei si li se rupe. P.S. Scuza-mi limbajul.