| unprietenaproape a întrebat:

M am imprietenit cu o familie de pocaiti si ei vor sa vina pe la mine de craciun si sa merg la adunare seara. Ce sa fac? E pacat daca ma duc? eu fiind ortodoxa. niciodata nu o sa renunt la religia mea dar sunt curioasa sa vad cum este.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Desigur ca este pacat! Esti intr-o situatie asemanatoare unui copil mic (nu ca varsta biologica, ci ca varsta spirituala- a cunoasterii si legaturii cu propria credinta) care se intreaba daca poate pleca singur intr-un oras strain, intr-o tara straina... El crezi ca s-ar afla in siguranta? thinking
Ei bine, nici cineva care e intr-o situatie asemanatoare tie (cu atat mai mult cu cat in cazul tau e vorba de suflet si de mantuire).

Pentru ca daca spre exemplu catolicii nu sunt preocupati sa faca cu tine prozelitism in cazul in care cineva le calca pragul, in schimb in cazul neoprotestantilor, tot ceea ce vor desfasura in apropierea ta, familiaritatea lor, amabilitatea lor fii sigur ca vor avea o dubla "functie".
A doua fiind aceea de a te convinge intr-o anume privinta...

Este pacat indiferent de circumstante. Chiar Fiul lui Dumnezeu ii da anatemei (blestemului) pe cei care care ii dezbina Biserica, aceea Una pe care ne-a lasat-o ca spatiu al mantuirii. Putem sa-i sfatuim, sa ne rugam pentru ei, dar nu suntem infratiti cu ei printr-o credinta comuna (din moment ce acestia in mai toate cazurile nu se pot detasa de actiunea de prozelitism si dezbinare a Bisericii pe care o practica...).

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa te convingi care religie e adevărată. Isus a zis sa cautam, deci nu e păcat ca vrei sa cauti adevărul biblic, dar e important să vezi dacă e în armonie cu Biblia.

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

Toate religiile avraamice sunt false.
Dumnezeul lui Avraam a fost un impostor, nu avea nicio legatura cu spiritualitatea.Se gandea doar la razboaie si la jefuit.

| milan9 a răspuns:

E pacat.

| DeyCj a răspuns:

Nu e nici un păcat, deşi beserica doxei drepte(ortodoxă) zice că orice faci e păcat că omul e un păcatos, şi doar unu singur e perfect şi nu are nici un păcat.Real idioţenii popeşti ce nu recomand a le crede şi pune în practică.Şi ei sunt tot creştini la fel ca tine.Şi ce dacă aparţin unei alte organizaţii religioase?
Daca eşti curioasă să cunoşti cultul lor religios, de ce să n-o faci? Cunoaşterea deschide orizonturile, nu credinţa.

| xerxes1 a răspuns:

Este ok sa cunosti si alti somnambuli care cred in zeul evreilor.

| AC4S4 a răspuns:

Este bine ca esti sigura pe credinta ta.
Exista mai multe "liste cu pacate" din punct de vedere ortodox romanesc. Nu stiu daca sunt oficiale sau sunt doar pareri. Din aceste liste am dedus ca este pacat sa mergi la adunari ale non-ortodocsilor, sa te rogi cu ei sau sa recunosti ca va rugati aceluiasi Dumnezeu.
Daca iei doar Biblia nu cred ca ai gasi ca este pacat un astfel de lucru.
Eu consider ca suntem cu totii crestini, asa ca daca un ortodox este invitat la o alta biserica si merge, nu este pacat si nici invers.
Ai putea sa ii inviti si tu intr-o zi la biserica la tine.

| Mclaren12 a răspuns:

Vezi sa nu te trimita Yehova in focul vesnic daca te-ai imprietenit cu o familie care slaveste practic acelasi zeu.

| gratargratar a răspuns:

Nu-i problema daca vrei sa vezi cum este, dar sa stii ca pocaitii astia mereu urmaresc ceva prin comportamentul lor prietenos. O sa vezi ca daca spui ceva ce nu le convine, intervine a doua lor personalitate.
Oricum, nu vad o problema in a fi curioasa. Asteapta-te la multa predica si la cantecele. Dar, iti spun de acum, ei vor sa te converteasca happy E la mintea cocosului.

Doamne ajuta!

| francut a răspuns:

Nu e pacat. Chiar e bine sa cunoastem si alte obiceiuri.
Dar ei vor incerca mereu sa te atraga in religia lor. Acesta e un prim pas. Apoi vor continua. Vor insista. Si daca nu cedezi, se vor supara pe tine. Spun din experienta.
Slujba de Craciun la ei, e la fel cu celelalte, anosta. Poate o masa dupa slujba.