| Jsxjsnx a întrebat:

MȚII. MATII e înjuratura de lucruri sfinte?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

E folosita de oamenii cei mai de jos. Cine o foloseste poate fi usor categorisit drept un prostan.

| RAY a răspuns:

Vei arde vesnic in iad, solutia 10% cotizatie lunara la sectanti sau pupat de moaste, dat de cu banii la preot, tu alegi acum

| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | Nilsson a răspuns:
Orice fel de injuratura e pacat.
Facand abstractie chiar si de religie, e un semn de proasta educatie.

si jignirea unui necunoscut nu este lipsa de educatie si bun simt?

| DeyCj a răspuns:

Nu.Orice înjurătură ajuta omul să se descarce psihic, și asta nu e păcat.E păcat doar doxic.

| Nilsson a răspuns:

Orice fel de injuratura e pacat.
Facand abstractie chiar si de religie, e un semn de proasta educatie.

| DeyCj a răspuns (pentru Nilsson):

Dacă e s-o luăm creștinește(doxic) orice face omul e numai păcat că s-a născut din păcat(sex) și păcătos moare.

| Nilsson a răspuns (pentru DeyCj):

Doctrina pacatului stramosesc e diferita la unele culte.
Dar in fine, am mentionat ca a injura nu e un lucru bun chiar si daca n-am tine cont de religii.
Pe langa faptul ca lasa o anumita impresie celor din jur, mai e si o forma de agresivitate (acea verbala) care modeleaza intr-un mod nociv personalitatea.
In niciun caz nu are un efect benefic, nu ajuta omul sa se descarce, daca e sa o luam asa cei care se descarca prin violenta fizica ar trebui sa fie cei mai blanzi in restul timpului, nu?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Injuratura asta este peste masura de eronata si fara logica, daca ai luao la propriu ar trebui sa-ti fie de bine ca sa nu zic altceva. Serios acum, unii vorbesc fara sa gandeasca.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Nu este despre lucruri sfinte. Este despre morți? Acum depinde și dacă mortul respectiv era sfânt. Oricum este necesar sa gândești rău fără sa înjuri și deja ai păcătuit.

| LOVW a răspuns:

În primul rând înjurătura este păcat, iar dacă Îl înjuri pe Dumnezeu nu vei scăpa nepedepsit ( Exod 20: 5-6, 7)
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău, căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.