| BiancaMMM a întrebat:

Mă adresez creştinilor: când te rogi lui Dumnezeu să-ţi dea poate ceva mai mult decât ai avut până acum, e lăcomie? Dacă un elev cere, să zicem, note de 10 la examene, cu nicio sutime mai puţin, poate fi pedepsit din cauza asta? Dumnezeu îi poate da o aşa bucurie, deşi elevul respectiv e de 9.50, presupunem, şi nu de 10 curat?

22 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca o sa fie ca subiectele de anul trecut, crede-ma, iei 10 si fara Dumnezeu.

| BiancaMMM explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu de gradul de dificultate e vorba, ci de o posibilă clipă de neatenție, care să distrugă totul.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru BiancaMMM):

Curaj, si eu dau examen luni, am emotii de mor.

| BiancaMMM explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Succes! Să fie bine luni și miercuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

" crede-ma, iei 10 si fara Dumnezeu. "
Nu te crede nimeni, linisteste-te.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu se implica in asa ceva. 1ioan5:14

| sublime89 a răspuns:

Da, am putea considera asta o forma de lacomie, dar nu va fi "pedepsit" in niciun fel, pentru ca d-zeu nu exista. Cea mai buna dovada pentru asta sunt chiar examenele. Imagineaza-ti cel mai credincios elev care se roaga cel mai mult ca sa treaca examenele, dar cum nu prea mai are timp sa si invete, sau nu-l prea duce capul, se prezinta la examen complet nepregatit. Il va ajuta oare d-zeu sa treaca examenul, sau chiar sa ia un 10? Probabil ca nu. Un coleg de-al lui insa, ateu fiind, s-a hotarat sa-si foloseasca timpul pentru a invata si a se pregati foarte bine pentru examen. Poate ca are si un mic avantaj prin faptul ca e mai istet. In consecinta, el va lua examenul cu nota mare.
D-zeu nu da examenul in locul tau, asa ca totul depinde de tine. Cu cat inveti mai mult, cu atat ai sanse mai mari sa stii. E simplu. Unii invata doar un pic, si se roaga apoi sa le pice exact ceea ce au invatat. Dar sa fim seriosi. Ce sanse au sa aiba un asemenea noroc? E mult mai bine sa inveti tot sau aproape tot, si astfel sa te asiguri ca vei avea noroc. E adevarat cand se spune ca omul, de multe ori, isi face norocul.

| BiancaMMM explică (pentru sublime89):

Părerile sunt împărțite în cazul ăsta. Primul elev de care ziceai e unul leneș, care, plus de asta, nu-și valorifică inteligența. Consider că ne naștem la fel de inteligența, doar că unii refuză să-și exerseze mintea, sunt doborâți de factori externi și devin "zăpăciți", ceea ce le atenuează istețimea. Ei, ni se dă, dar nu ni se bagă (în cap). Ce să zici de un astfel de elev? E ca și cum primești un cadou și tu îl arunci la gunoi, în fața persoanei care ți l-a dăruit.
Desigur, elevul care învață și își dedică întreg timpul pentru asta are mai mari șanse, dacă nu maxime.
Până aici e totul evident. Neatenția, nu neștiința, e cea care omoară notele. Și aici...noi nu prea avem ce face.

| Alphawolf a răspuns:

Tinand cont de raspunsul lui Crestin 1, cred ca era mai indicat sa te adresezi(si) ateilor.

"Dumnezeul" corect nu poate sa-ti dea mai mult decat meriti. Daca ti-ar da nu ar mai fi corect. In concluzie, rugandu-te sa primesti... il ispitesti, gresesti, vrei ceva ce nu meriti(sau nu este al tau).

| BiancaMMM explică (pentru Alphawolf):

Îmi cer scuze dacă am jignit în vreun fel, însă sunt și atei aici care dau răspunsuri repezite și violente și-am vrut să evit cazul.
Elevul de media 9.5 a muncit pentru examenul respectiv. Merită oare să primească ce dorește?

| Alphawolf a răspuns (pentru BiancaMMM):

Faptul ca a muncit nu ii sunt justificate neaparat meritele. Se poate munci degeaba, toci, fara a intelege, fara a construi(distructiv). Degeaba intelege omul o lectie, daca trei nu. Rezultatele conteaza.

| BiancaMMM explică (pentru Alphawolf):

Da, adevărat și asta. Toceala e pentru cei care refuză să înțeleagă și, după părerea mea, e pe jumătate degeaba din cauza asta. De aceea nici n-am luat-o în calcul, cel puțin în cazul de mai sus.

| Alphawolf a răspuns (pentru BiancaMMM):

Oamenii pot analiza gresit, pot fi subiectivi, influentati de slabiciuni(califica sau taxeaza in functie de interese sau in functie de "stralucirea ochilor"), de la ei te poti astepta la orice, dar de la un "Dumnezeu" corect nu te astepta sa primesti, el nici nu da nici nu ia, tu esti persoana care-ti realizezi meritele si tot tu iti obtii rezultatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui problema gresit "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista"
Iti poate da imprejurarile necesare ca sa poti invata sa iei nota aia (sa dai peste un profesor talentat care sa te faca sa intelegi, sau un meditator bun sau o minte agera...etc). Nu stai tu in cluburi fara grija ca te ajuta Dumnezeu sa iei 10...
"nu toti care zic Doamne, Doamne' va intra in Imparatia cerurilor" sau cum spunea proful meu de religie " trebuie sa vada o osteneala si din partea ta (ma rog a elevului)

| Macryna a răspuns:

Deci eu patesc acelasi lucru, am 13 si eu ma rog Domnului sa ma ajute la vreun test dar il rog sa-mi dea 9 sti, (e putin mai complicat ), odata i-am cerut sa ma ajute sa iau 10 si am luat 9 asta a fost putina lacomoie, dar sti multumeste-I pentru orice si pentru un 9 (na in acest caz ), nu a fost nota dorita, da' bine ca nu ai luat mai putin asta sa zic a fost o mica pedeapsa pentru acea mica lacomie, dar dupa aceea i-am cerut lui Dumnezeu 9 sti si am primit si 10, dar Dumnezeu ti le da ca sa-ti dai seama de greseli, eu iti zic multumeste-I Domnului pentru orice sa nu treaca o zi fara sa-I multumesti, caci uite ia aminte de le mine eu mereu II mutumesc si parca imi da inzecit, mai fa si tu o rugaciune seara mai mergi o data la biserica, sa vezi ca o sa-ti fie foarte bine happy si cand faci o rugaciune sa simti acea rugaciune nu s-o spui ca pe-o poezie, eu ti-am spus ce mi s-a intamplat mie si sper sa-ti fie de folos P.S nu-s vreo obsedata de Dumnezeu si nici nu ma trag din familie de bisericosilaughing)) dar e bine sa credem in El si sa incercam sa fim mai buni happy

| Macryna a răspuns:

Fata da' si tu sa inveti ca lumea da? eu pentru asta am luat notele alea sti nu trebuie sa-I cerem mereu lui Dumnezeu, trebuie sa punem si noi mana pe carte nu? laughing) vorba aia" Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista" cum zice si anonimus7 laughing)

| BiancaMMM explică (pentru Macryna):

Normal că învăț. laughing Crezi că cineva care are 4 pe linie mai are vreo speranță că va primi 10? laughing
Mulțumesc pentru răspuns.

| Macryna a răspuns (pentru BiancaMMM):

rolling on the floor)))) cu mare placere happy

| tsal24 a răspuns:

Iti dai seama ca asa ceva se intampla doar in imaginatia ta, nu?

| Crestin1 a răspuns:

Da,Dumnezeu ii poate da o asa bucurie, dar pentru acest lucru trebuie sa te straduiesti si tu putin.
EX:Un elev este de nota 4 si ii cere ajutorul lui Dumnezeu pentru a lua nota 10, el neinvatand nimic pana la examen, in acest fel Dumnezeu nu-l poate ajuta. Elevul trebuie sa isi dea si el silinta.

| BiancaMMM explică (pentru Crestin1):

Ai luat exemplul cu elevul de nota 4. Și dacă acest elev se hotărăște ca într-un an să ajungă de media 9.50 și muncește, consideri că Dumnezeu îi va da 10 la examen? Aici ne ducem către "Dumnezeu nu dă mai mult decât putem duce". Întrebarea firească, fără nicio intenție de a încerca să răstorn credința oamenilor (pentru că ar însemna să pățesc același lucru) e: cum ne dăm seama cât putem duce (dacă ne putem da seama)?

| FloWhiteCloud a răspuns:

Daca nu ceri asta, daca nu ceri sa-ti gasesti iubirea, sa-ti gasesti de lucru etc. ce trebuie sa ceri? El, bineinteles, te poate ajuta, dar nu trebuie sa stai cu mainile in buzunar si sa astepti sa pice totul din cer. Problema adevarat este ca nu stiti cum sa cereti aceste lucruri, si cum sa primiti raspuns.