| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez voua cititorilor si va cer cu seriozitate ajutorul. Tatal si cu mama mea nu se mai inteleg de multa vreme.Traiul meu a devenit o lupta psihologica.Nu glumesc deloc cand spun ca de 6 ani nu exista zi in care ei sa nu se certe daca nu se intalnesc.Eu am fost mereu o fire sensibila si am crezut in Dumnezeu, dar am observat ca El nu ma ajutat.Inca de mic de la 8 ani, de cand eram abuzat{pe atunci tatal meu nu doar ca ma speria urland si aruncand cu chestii, uneori venea peste mine si ma lovea}ma retrageam in biserica ca sa scap de suparare si depresie.Viata mea a fost fericita cat de cat pana la 15 ani, reusind sa stau numai pe afara cu prietenii.De la 15 ani mama mea a innebunit si a continuat sa ma blesteme in fiecare zi, ea simtind ca eu vreau sa scap din casa lor.Nu mi-a mai mers bine in nimic.La sport nu m-am mai dus, la scoala nu, nu mai am nici un prieten.Nu ma mai pot nici ruga la Dumnezeu.Cand vine vorba de o barfa sau vin niste prieteni de-ai lor, ei sunt cei mai buni si cei mai glumeti.Au facut pe toata lumea sa creada ca sunt un ciudat si un ratat. Uneori ma bag in camera cand sunt singur si incep sa plang cu glas tare.M-am gandit de repetate ori sa ma sinucid.Ei se cearta de la o vreme cu asemenea isterii incat am ajuns sa am o problema la inima.Numai cand ii vad sau aud ma inteapa inima cu adevarat.Ma blesteama regulat cu istericale mama si tata ori zice ca s-a saturat de mine ori ca nu a iesit nimic bun din mine si i-am stricat viata. Daca nu voi fi ajutat caci am scris acest mesaj cu ultima putere, ma voi sinucide

Răspuns Câştigător
| Haplea a răspuns:

Draga omule, uite, o sa-ti spun ce mi s-a intamplat astazi si daca asta-i o pura intamplare,o coincidenta, sa-mi cutreiere greierii creierii.Dar te rog sa citesti pana la capat si sa nu crezi ca fac misto de tine sau mai stiu eu ce,caci chiar vreau sa te ajut, citeste, ca nu ai nimic de pierdut.
Si eu din cauza stresului si a tristetilor am ajuns sa am ceva probleme cu inima.Din cauza asta incerc sa mananc multe legume, fructe, d-astea.Eu rar mananc rosii pentru ca nu au gust, dar sunt sanatoase si imi mai calmeaza inima.
Si frigideru meu ii stricat de multa vreme, asa ca, ce sa vezi- mai era o rosie intr-un lighean langa un catel de usturoi si zic hai so-nfulec si p-asta.Cand colo...putreda.Bah si s-au strans musculitele sa o atinga zici ca erau crestinii la sfintele moaste sau musulmanii la Mecca de se-nghesuie la meteoritu' ala.
Ma rog, era de fapt o musculita mahmura-dar tocmai asta-i interesant.Eu aproape tot timpul ma gandesc la Dumnezeu, imi pun tot felul de intrebari,vorbesc singur... si pentru ca evident nu primesc vreun raspuns tot timpul sfarsesc prin a-L injura, sau mai stiu eu ce... fac pe ingerul rebel.
Si acum, nervos fiind iar,m-am gandit asa:Ba,daca exista ditai dumniezau' ce cauta musculita aia de-mi incaleca rosia mea? Ca doar nu s-o apucat EL sa creeze muste,deci ce cauta ea? ce sens are? n-o gasit alta rosie? Eu azi cred in Dumnezeu,maine nu mai cred si tot asa.
Si mi-am pierdut farama de credinta in dumnezeu pentru a 'nspea oara.M-am apucat sa caut pe net tot felul de sceptici care sa-i dea la gioale lu AL BATRAN.
Intamplator(chipurile,vezi doamne)am ajuns pe site-ul asta si am vazut una alta(mi-am facut cont ca sa comentez ca nu-mi placea ce spunea unu)si dupa aia te-am descoperit pe tine.
Acum eu nu ma pricep ce sa-ti spun dar sper sa te folosesti cat de cat si sa nu-ti fiu indiferent, dar daca Doamne ajuta, renunti la gandul de sinucidere in urma raspunsului meu, gandeste-te cat de mare poate fi o musculita incat sa salveze viata unui om. Daca asta nu-i un scop maret atunci nu stiu care e.
Vad ca sunt oameni care iti spun sa nu te mai gandesti la un zeu care nu te ajuta...
incearca sa crezi in Dumnezeu, pentru ca sufletul tau e trist si din moment ce ai un suflet, din moment ce ai sentimente, emotii e clar ca nu ai doar o carcasa care imbatraneste.Ca nu crezi in biblie sau in altceva nu conteaza,atat timp cat realizezi ca este o viata dincolo de viata asta si ca aici suntem pentru a ne manifesta libertatea,iar omul se mantuieste,se elibereaza, in momentul in care isi da seama ca nu este nimic mai valoros decat sufletul sau care trebuie sa fie cu Dumnezeu.Dar omul singur trebuie sa hotarasca asta,altfel Dumnezeu ne-ar fi tinut langa El cu forta ca pe niste maimutele teleghidate. Viata merita cu adevarat traita,actiunile noastre conteaza, viata noastra conteaza, poate ca tu trecand peste starea asta, vei intalni in viitor oameni in suferinta si atunci ei se vor folosi de experienta ta.Nu este nimic mai nobil decat sa te sacrifici pentru altul si poate candva cineva va avea nevoie de tine,dar tu nu vei fi acolo si atunci,poate omul acela isi va pune capat zilelor,gandindu-se ca nu e nimeni sa il ajute si pe el,caci poate ca TU ai fi fost salvarea lui,dar vezi tu,noi poate avem destine dinainte stabilite,insa,pentru ca avem libertatea de a alege il putem schimba,destinul isi mai schimba forma, dar oricum ceva in codul nostru genetic este, ceva ce trebuie implinit, trebuie' sa facem noi ceva, sau sa-i ajutam pe altii sa faca pentru ca in final sunt convins ca ne vom intalni in acelasi loc.Sunt oameni foarte bolnavi care isi doresc sa traiasca si simt ca au atatea lucruri bune de facut si se simt slabi dar totusi au incredere in voia lui Dumnezeu,au incredere ca orice s-ar intampla,va fi spre folosul cuiva, iar tu esti tanar, frumos, spui ca intorc fetele capul dupa tine si tu vrei sa te sinucizi....pai nu-i pacat.Nicio fata nu se uita dupa mine, eu-s urat ca rosia aia din lighean.Sunt oameni care nu au bani sa se opereze si se duc la biserici la manastiri si sunt o gramada de popi corupti si hoti si nu stiu cum, dar sunt si foarte multi oameni care se vindeca prin rugaciune sau cerand ajutorul sfintilor; ai auzit probabil de Sfantul Nectarie,ai auzit de Arsenie Boca, de minunile care se petrec la mormantul lui,repet eu mai mereu ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu si de biblie nici nu vreau sa aud, dar te rog,crede-ma pe cuvant ca eu cunosc cazul unui om paralizat de la brau in jos, in scaunul cu rotile, care s-a rugat cu credinta la crucea Parintelui Arsenie Boca si a plecat de acolo pe picioarele lui si sunt nenumarate marturisiri si vindecari de cancer, de tot felul de boli, citeste, sunt carti sau cauta pe internet.Ideea este ca ceva, ceva exista dincolo de lumea asta si nu trebuie sa iti pierzi nadejdea niciodata.Un suflet neincercat este slab dar tu vei fi foarte puternic daca vei dori sa treci peste asta, poti trece peste tristete, iti trebuie doar nitica motivatie.
Incearca sa stai linistit.Gandeste-te asa:
in momentul in care iti pui in gand sa te sinucizi,inseamna ca ai epuizat toate variantele, ai incercat de toate si ai dat gres,este oare cazul tau? In loc sa-ti pui capat zilelor,incepe sa traiesti cu adevarat,gandeste-te la asta,ce ai de pierdut? Da-o-n pisici de sinucidere ca nu-i buna de nimic.Ia-te de guler si scoate-te afara, nu sta inchis in tine, fa ceva frumos, da-i incolo pe aia care cred ca esti ratat sau nu stiu ce, ca si pe mine ma blastama babalacii mei da nu-i bag in seama.Si eu am probleme cu inima din cauza faptului ca m-am stresat ca prostu,ca m-am dat peste cap sa ii satisfac pe ai mei,sa nu ii supar cu ceva, sa fie totul bine si tot degeaba, nu mi-a iesit nimic, acum cand ma uit in spate... imi vad umbra...hah,cand ma uit in spate ma gandesc la cat de prost am fost, ca tot din cauza altora am suferit si am ajuns sa am probleme, nici la gagici goale nu ma mai pot uita fara sa ma ia cu precipitatii, zau asa, pai da se poate asa ceva.Nu stiu daca ai alte rude,veri,bunici, daca te intelegi cu ei,du-te pe la ei, stai la ei, cauta ceva de facut, la urma urmei e mai bine sa pleci de acasa decat sa te sinucizi, dar inca nu e cazul nici pentru asa ceva.
Sa zicem ca nu te multumesc raspunsurile pe care le primesti aici, atunci te sinucizi? Nu face asta.Ai foarte multe alte variante:uite de exemplu sportul il ajuta pe om sa se relaxeze, ai spus ca ai renuntat la sport,apuca-te din nou,orice sport te ajuta,citeste carti,uita-te la filme,seriale de comedie,joaca-te cu vreun copil in parc,mananca ciocolata. Poti spune ca nu iti arde de asa ceva, dar nu asculta gandul asta, pentru ca tu in sufletul tau iti doresti sa traiesti, altfel nu ai mai fi cerut ajutorul nimanui.Si forumul asta sau ce o fi te va ajuta foarte mult fara sa iti dai seama,socializand punand intrebari,interactionand cu altii te vei elibera de tristete.Ia o foaie de hartie si scrie ce te deranjeaza,e o terapie care te ajuta cat de cat,ia lectii de dans,alearga, da-i intr-un sac de box, incearca prima data, nu te resemna asa cu una cu doua.Eu nu te cunosc si nu prea stiu ce sa iti spun,dar imi dau seama ca esti un om bun caci esti sensibil si nu are rost sa suferi din cauza altora,ca asa cum sunt oameni care te fac sa suferi sa stii ca sunt oameni care te vor ferici,nu te izola,incearca asa,cu pasi mici sa te imprietenesti cu cineva,sa vorbesti cu oamenii,fa abstractie de ce se intampla acasa, du-te stai la coada la branza dulce, sa vezi ce-o sa mai discuti cu babele, o sa te distrezi de minune, uita-te pe youtube la interviuri cu Jim Carrey, nu ai cum sa ramai impasibil.Nu asculta muzica tristo-melancolico-hidoasa(in cazul in care asculti) ca nu te ajuta,multa lume spune ca este o incantare pentru suflet sa asculti Beethoven,Mozart,Vivaldi si ca ajuta cand esti trist,o fi asa,incearca-i si pe aia.
Si ti-am zis parerea mea este sa nu renunti totusi la ideea de a merge pe la biserica,daca nu mai ai rabdare sa te rogi,du-te de discuta cu popa ca daca-i om cinstit n-o sa te lase de izbeliste, daca nu-i, cauta altu' ca sunt si oameni buni(nu stiu cate biserici sunt in orasul tau, nu stiu de unde esti). Poti sa te duci si la psihologul scolii(ca e gratis), desi ai spus ca nu mai mergi la scoala, acum nu stiu, nu mai mergi de loc sau ce? Daca mai mergi vorbeste si cu dirigintele/diriginta,
povesteste-i, cere-i un sfat.Si nu uita ca oricand poti sa te descarci pe site-ul asta, daca simti nevoia fa-o, poti sa ma intrebi si pe mine orice, ca atat cat ma pricep iti spun, dar lasa-te in pace cu sinuzite de-astea ca vin la tine si te calc in picioare.
Te pup.

51 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Of, problema ta e că ți-ai pus încrederea în divinitate, iar cum nu ai văzut rezultatele ai dat în depresie.
Singurul care poate să te scoată din asta ești tu, înveți să ignori, să nu îți pese de ce zic iar dacă devin violenți ai tot dreptul să le răspunzi cu aceeași mână până te satură. Nicio divinitate nu te scoate din așa ceva, poate doar un prieten care să-ți dea forță să-ți bagi picioarele în ei și în ieșirile lor și să te descurci în situația în care ești.

| William a răspuns:

Pui prea mare pret pe viata asta iar de viata vesnica mi se pare ca uiti. Parintele Arsenie Boca zicea ''necazurile de acum nu sunt vrednice de a fi in cumpana cu slava noastra viitoare''. Ai mult de munca daca vrei sa continui sa traiesti cu parintii tai. In primul rand mergi la Biserica, roaga-te cat de des posibil, tine post (doar daca vrei) si fa milostenie. Apoi sa nu uitam de scoala (nu te apropie de Dumnezeu in niciun fel dar parintilor le place cand isi vad copii mergand la scoala). Nu mai pune la inima ce iti zic parintii, si nu uita ca preotul poate sa dezlege orice blestem. Incearca sa vorbesti frumos cu parintii tai si sa nu uiti ce a zis Sfantul Ioan Gura de Aur ''de fiecare data cand suferi Dumnezeu iti ramane dator''. Sinuciderea nu este o varianta prea buna, stii tu iadul, focul vesnic de miliarde de ori mai puternic decat focul de pe pamant care arde cu urgia mâniei lui Dumnezeu negrăită către cei păcătoşi. De acel foc se tem si diavolii ca ei se rugau Mantuitorului când făcea minuni pe malul Mării Galileii ''Te ştim pe Tine cine eşti, Fiul Celui Preaînalt; Te rugăm nu ne trimite pe noi în gheena''. Totusi daca nu te deranjaza sa induri cele mai mari chinuri posibile o vesnicie poti sa te sinucizi. Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Traiul meu a devenit o lupta psihologica"- CASTIGA LUPTA ASTA!
Nu te da batut! Intreaga viata e o lupta, vei mai avea de indurat! Acum doar te va cali!
Imi pare rau sa aud ca exista si astfel de parinti! Cum sa iti blestemi propriul copil?
A te detasa de ei nu inseamna a te izola si a suferi in tacere! Pleaca de acasa atunci cand se cearta( sper ca asta sa nu se intample in toiul noptii), du-te, plimba-te! In niciun caz sa nu te bagi in scandalul lor, pentru ca atunci toti nervii ii vor descarca pe tine!
Incearca sa vorbesti cu mama ta, atunci cand o prinzi in toane bune. Spune-i ca tu suferi, desi ar trebui sa inteleaga singura asta!
Fa-ti prieteni!
Intoarce-te la scoala. De ce ai renuntat la scoala? Parintii au fost de acord sa renunti sau nu stiu?
Capul sus! Si mult curaj! Viata e o lupta continua, nu te lasa infrant!

| nesuferit a răspuns:

Nu dumnezeu este solutia, gandeste-te la ceva ce iti ce iti face placere sa iti faci si umpleti timpul cu asta

| doctorandus a răspuns:

Stimabile, in situatia dumitale cel mai bun lucru e sa discuti cu un psihiatru. E mai bine decat sa-ti faci felul din ciuda.

| NewWorldOrder a răspuns:

Păcatul sinuciderii este unul dintre cele trei păcate cunoscute în Evanghelii şi în Tradiţia Bisericii sub denumirea de „păcate împotriva Duhului Sfânt", adică necredinţa, ura şi deznădejdea. Toate acestea sunt expresia refuzului deliberat al comuniunii cu Dumnezeu, sinuciderea fiind înţeleasă de Părinţii Bisericii ca necredinţă şi deznădejde asumate.
Sinucigasul da dovada de necredinta sau o credinta bolnava, pacatuieste contra trupului sau care este biserica Duhului Sfant.
Nu merită să te sinucizi, ai prea multe de pierdut, fii optimist și într-o măsură oarecare egoist, mai gîndește-te și la tine, la viitor, la cît de frumoasă e viața. Nu trage atenție la cele din jur, viața ți-o creezi singur, cu propriile mîini. Doar lașii și ticăloșii aleg drumul sinuciderii. Gîndește pozitiv, gîndurile se materializează.

| RAY a răspuns:

Oricum ai face tot acolo ajungi parerea mea bafta multa

| relian a răspuns:

Hei voi astia crestinilor sariti si ajutati omu asta ca nauziti este deja la ruina. Datii ceva milioane si lui ca nu mai are ce minca, unde sta etc.Probabil de aia a si postat aici povestea asta sa primeasca ceva un ajutor material.Asa ca haideti puneti mina de la mina si ajutati ca de nu va vede Dzeu si dupa nu se stie unde o sa ajungeti.

| Azµre a răspuns:

Capul sus, învață, fă-te mare și apoi le dai peste nas.

| milan9 a răspuns:

Tu deja ai făcut foarte multe sacrificii (renunțarea la școală, afectarea sănătății, tulburare continuă...). O eventuală continuare în aceeași direcție va conduce la perpetuarea acelorași probleme, la agravarea lor (răul spiritual al comportamentelor greșite ale părinților nu pot avea ca rezultat firesc vreun bine, de nici un fel, ci doar degradare, a sănătății, a relaționării, a reproșurilor nedrepte, etc… ).

Este absolut necesară ieșirea din acest mediu psihic viciat, chiar dacă înseamnă suspendarea temporară a relațiilor familiale. Din acest motiv există instituții precum "Protecția copilului", care, garantat soluționează cu PRIORITATE astfel de cazuri.

Oricât de dificil ar fi pasul, este necesară o "pauză", un o schimbare în viața ta, care să-ți redea bucuria normală și firească de a trăi, de a da un sens concret vieții, chiar dacă asta presupune "aventura" unor PAȘI MĂRUNȚI, DAR SIGURI!

La o vârstă a adolescenței la care începi să cunoști ce este aceea "maturizare", "responsabilități asumate și pe cont propriu", "solicitare a unui minime independențe", nu mai ai în primul rand nevoie de un tată surogat sau mamă surogat, ci de un mediu potrivit, liniștit, tolerant, care să-ți ofere mai mult sau mai puțin susținere, dar să fie cu adevărat susținere, nu ceea ce ți de oferă acum.

| milan9 a răspuns:

Te gândești probabil că sacrificiul ar fi îndepărtarea temporară de mamă, care, dacă ar ține cu adevărat la tine, nu te-ar mai folosi ca pe un "sac de box" asupra căruia să-și refuleze frustrările, ci te-ar susține cu adevărat, ar fi interesată de starea sănătății tale, de viața. Dar nu poți rezolva toate problemele DEODATĂ.

Orice schimbare în bine cere un sacrificiu. Acest sacrificiu nu înseamnă vreo pierdere definitivă, ci doar, schimbarea raportului de forțe, pentru a se pune cu adevărat preț pe valorile tale și intențiile de a-i ajuta în vreun fel și pe părinți.

De o astfel de schimbare au nevoie și ei pentru a-și evalua atitudinea și viața. Cei doi părinți trebuie responsabilizați astfel încât să conștientizeze că ei nu-ți oferă ție nici o altă alternativă decât SCHIMBAREA MEDIULUI.

| milan9 a răspuns:

Singurul motiv de a nu pleca, ar fi situația în care viața ta să fie "tolerată", înțeleasă și susținută. Dacă acest lucru în continuare nu îl vei obține, inițial nici prin rugăminți, insistență și argumente, și în final nici prin avertismente, nu poți aștepta pur și simplu să se dezintegreze totul sub ochii tăi.

Trebuie să ai CURAJUL de a înfrunta nu atât viața în mod pasiv, cât de a lua deciziile pe care numai tu le poți lua. Trebuie doar să vrei să-ți trăiești viața, pentru că viața este minunată. Dacă acum ești pe fundul unei grote adânci, nu înseamnă că asta este singura perspectivă a vieții. Ieși la suprafață!

Viața poate fi foarte fericită aici, prin faptele noastre, iar ulterior există și VIAȚĂ VEȘNICĂ. Starea unui om neîmplinit, rămâne o stare veșnică de frustrare, tulburare sau zbucium. Nimeni nu dorește PERMANENTIZAREA VEȘNICĂ a unei stări de zbucium sufletesc! Sinuciderea nu este nicidecum vreo soluție, ci o deschidere a unui chin sufletesc veșnic (pe lângă cel trupesc), al celui care s-a îndepărtat singur de căutarea unui drum al ieșirii la lumină…

| milan9 a răspuns:

Voi reveni cu un răspuns imediat ce voi avea posibilitatea dar nu te gândi la lucruri șoptite de diavol!

Toate problemele tale se pot rezolva cu adevărat. Trebuie doar să-ți dorești suficient acest lucru și îți vei găsi curajul pentru a face acei pași, mai mici sau mai mari!

Hipersensibilitatea de care spui, nu este decât o vulnerabilitate psihică peste care vei trece. Ai nevoie de susținere, ai nevoie de prieteni sinceri, dezinteresați...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa te uci la politie si la protectia copilului, numai daca nu e-ai sinucis si sa mergi regulat la biserica

| Alphawolf a răspuns:

Din ce spui tu, in familia ta fiecare cu adevarul lui, total diferit de a celuilalt, fiecare dintre voi crede ca el/ea are dreptate, detine adevarul absolut iar celalate gresesc. Nimeni nu poate sa inteleaga pe celalalt.
A vedea in propria persoana perfectiunea iar in cea de langa doar defecte este o problema destul de grava, destul de intalnita la adolescenti(ei au mereu convingerea ca dreptatea e de partea lor, nu sunt intelesi, nu sunt iubiti, etc).
Eu cred ca solutia este un psiholog, el te poate ajuta sa afli cat este de motivata convingerea/ura ta pentru parinti tai. Nu tot timpul avem dreptate, chiar daca suntem absolut convinsi ca avem. Cand noi gresim vrem sa fim intelesi, sa fim iertati, motiv pentru care si noi trebuie sa iertam, sa fim ingaduitori, intelegatori. De ce avem nevoie aia trebuie sa oferim, nu trebuie sa avem pretentii mai mult decat putem oferi.

Posibil sa ai ceva dreptate, nu zic nu, dar, desi nu va cunosc... exclud varianta ca tu ai doar dreptate iar parinti tai doar gresesc.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Crezi ca isi permite un psiholog (financiar vorbind)?

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu stiu, probabil ca nu, dar daca tot nu mai frecventeaza scoala ar putea lucra ceva pentru a castiga niste bani. Trebuie sa faca si el compromisuri daca vrea sa fie bine. Un psiholog l-ar putea ajuta sa inteleaga care, cum si unde e problema si sa vada lucrurile si altfel, dar se pot face compromisuri si fara a merge la psiholog. Trebuie sa ii respecte, pretuiasca, iubeasca, sa le trezeasca sperante si idealuri, etc. Trebuie sa raspunda prin fapte la intrebarea: Ce anume ii face pe parinti bucurosi si fericiti?
Mi-e greu sa cred ca manifestarile parintilor lui apar asa din senin fara nici-un motiv oricat de mic. O cearta in familie poate aparea de la orice, chiar si de la un lucru foarte banal, cum ar fi, o ceapa.
Daca omul inspira ura, ura va primi in schimb(este doar un exemplu, nu ma refer la baiatul cu intrebarea, posibil sa aiba dreptate in ceea ce spune, nu am de unde sa stiu).

| Alphawolf a răspuns:

Esti sensibilizat, ai o fire gingasa, te superi repede si pui la suflet orice, ceea ce iti afecteaza sanatatea(aici au "gresit si gresesc" parinti tai - nu au vazut, anticipat asta, dar nu-i poti condamna, asa cum nimeni nu te poate condamna pe tine ca nu poti intelege anumite lucruri). In plus, aceste nereguli in familie afecteaza si sanatatea parintilor tai, nu doar a ta. Si parinti tai ar vrea sa fie bine, liniste si fericire in familie, dar nu stiu cum sa procedeze pentru a le obtine.
Eu cred ca ti-ai facut o convingere gresita cu privire la parintii tai, acele cuvinte neplacute nu sunt gandite, ele sunt spuse la nervi. Eu sunt sigur ca parinti tai te iubesc, ca iti vor binele, doar ca le sunt slabiti nervii, nu mai au rabdare, nu stiu cum sa mai procedeze ca sa fie bine, sa fie si ei intelesi, asfel se aduna o tensiune si rabufneste prin isterii, cuvinte neplacute.
Incearca sa faci unele compromisuri(vezi raspunsurile anterioare), nu va fi usor, dar daca nu lupti pentru a fi mai bine, situatia va merge spre rau. Trebuie sa privesti mai cu optimism, sa vezi si partea buna a lucrurilor. Tu te victimizezi, vezi ce este in sufletul tau, dar ai tu idee ce este in sufletul mamei tale? Nu cred. Cand mama ta este in toane bune trebuie sa vorbesti cu ea, sa-i spui ce te doare, ce ai pe suflet, dar sa nu faci greseala sa o faci intr-un mod transant, acuzativ, ci sa o faci delicat, frumos, sa fii deschis si intelegator la reactiile ei.
Si capul sus ca vor veni si zile fericite.

| dracu14 a răspuns:

Si prin sinucidere ce castigi, iti zic eu nimic, trebuie sa fii puternic
in primul rand ar trebui sa iti impui nu-mi pasa, asa parerea lor nu te mai afecteaza
nu fi un milog si numai cere mila in fata unei zeitati care in realitate nu exista, e o situtatie critica si ar trebui sa ai grija cu ce prieteni de inhaitezi
si daca tot nu se inteleg sunt curios sa aflu motivul pentru care nu divorteaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să existe şi partea bună în situaţia asta dar nu o găseşti tu! De ce eşti laş? De ce renunţi atât de uşor? Ce întrebări retorice pun şi eu când nu cred că există om care nu a cedat măcar o singură dată. Oricum: De ce nu te angajezi undeva ca orice pentru a câştiga ceva şi pentru a le arăta alor tăi că nu eşti o povară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite ce e: eu am (şi nu numai) am încercat să te opresc dar eşti prea orb ca să poţi vedea cât de frumoasă e viaţa dincolo de părintii tăi idioţi! Numai un om cretin şi-ar lua viaţa şi nu mă face să cred asta despre tine. După cum ai spus eşti frumos, minte ai, de ce ai vrea să pierzi toate astea?! De prost ce eşti! Şi asta a fost o încurajare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok! Astea sunt probleme psihologice grave si nimeni nu te ia in serios, eu te-as sfatui sa mergi la un psiholog sa vorbesti cu el, de asemenea daca tatal tau de agreseaza fizic si verbal ar trebui sa mergi la politie.

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns:

"Ceea ce nu ne omoara, ne face mai puternici."
Acum depinde de tine sa te aduni si sa-ti faci un plan de viitor. Inceputul ar putea fi intoarcerea la scoala si la sport. Nu uita un lucru, Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi si forta de a merge mai departe o ai in interiorul tau. Trebuie doar sa ai incredere si sa o descoperi. Inima buna iti doresc! happy

| casablanca40 a răspuns:

Problema este firea ta in primul rand. Datorita firii tale parintii te trateaza ca pe un prost. Toti nervii si-i varsa pe tine, toate esecurile in viata lor sunt vina ta si nicidecum vina propiei lor conduite, sunt constienti de faptul ca tu nu poti riposta. Se simt puternici ca exista o persoana pe care o domina, se simt puternici in jurul unei persoane mai "proaste" ca ei.
Esti dominat de parintii si consider ca singura cale de iesire este sa rabufnesti, mai precis trebuie sa devii un nebun. Razi cand esti lovit, razi cand esti batjocorit, razi de ei si de mizeria lor. Actioneaza nu conform dominatului ci ca cel dominant. Evident ceea ce iti spun este greu de realizat si necesita timp si curaj. Cand tatal tau mai da in tine, spune-i sa dea in continuare, intoarce si celelalt obraz. Esti dominat psihic de catre parintii tai, o palma doare mai mult decat in realitate.

| Narfundo a răspuns (pentru casablanca40):

Amice.Chestii de genu asta am avut si un adolescenta.Crezi ca daca face pe nebunul il va ajuta? A zis ca il doare inima de la nervi. Vrei sa isi omoare parinti, ce gatu ma ti vrei sa faca? Sclav prost care esti

| casablanca40 a răspuns (pentru Narfundo):

Mai taci daten mortii matii de jegos, flegma mea nu merita fata ta. vezi de mortii matii si de raspunsurile tale. crestin jegos care esti

| casablanca40 a răspuns:

De $$mecher daca nu-ti convine poti sa incepi sa plangi.
Am insultat jigodia datorita mesajului lui de mai sus impotriva satanistilor.
"aca a cautat alinare care-i problema ma mu ist satanista care esti"
Te simti frustrat cand cineva este persecutat datorita faptului ca este crestin, dar cand un crestin persecuta totul este ok sau cum?
A fii satanist este ceva deplorabil si de rau augur?

| y0nutz3ly a răspuns:

Du-te la politie, ei vor avea grija de tine... poate iti vei gasi o familie care sa te iubeasca, sper ca ti-am fost de ajutor