| anonim_4396 a întrebat:

Ma ateilor daca tot nu credeti ca Dumezeu exista, de ce atatea intrebari despre el si jigniri si blasfemi aduse asupra Lui, si comentrari, am vazut la uni dintre voi de paca ati avea cine stie ce dovezi ca Dumezeu nu exista, cu atatea miliarde de dovezi ce exista in existenta Lui voi inca continuati si vorbiti aiurea, Va veni ZIUA CAND VETI DA SOCOTEALA PENTRU ACEASTA!

Răspuns Câştigător
| doctorul5 a răspuns:

Ateii incearca sa se autoconvinga, deoarece au si ei dubii. Daca erau siguri pe ei, nu i-ar fi interesat soarta credinciosilor.

| RagingZeus a răspuns (pentru doctorul5):

Raspunsul tau poate fi scris si inpotriva credinciosilor.
Credinciosii incearca sa se autoconvinga, deoarece si ei au dubiile lor in ceea ce priveste existenta lui dumnezeu. Daca erau siguri pe ei, nu i-ar mai fi interesat soarta ateilor, din moment ce "o sa dea ei socoteala", sau nu asa ziceau balivernele religiei?

34 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Tu ești prostul ăla care dădea citate din Petre Țuțea fără măcar să precizeze că este citat?
Cât timp tu jignești și eu mă simt liberă să mă *** pe zeul tău și tot neamul lui.batting eyelashes

| Esperança a răspuns:

Pe site-ul asta e fiecare cu ce-l doare! Nu stiu de ce citesti toate balivernele spuse de unul si de altul? Ce sa stie un pusti de 14-15 ani? Studiind el stiinta? NU! Citind intr-o parte si in alta si gata a descoperit ca nu exista Dumnezeu, dar el nici macar sa scrie nu stie laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Miliarde de dovezi?
Zi-mi si mie cateva.batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

N-ar strica să pui mâna pe o carte de gramatică.
Poţi să dai măcar un exemplu din acele 'miliarde de dovezi ce exista in existenta lui'?

| anonim_4396 explică (pentru Paulla):

Pieri satano.

| aliceinchains a răspuns:

Ma, tu esti raymusic, de esti asa agramat?!

| n0matterman a răspuns:

Vin cu socotitoarea din clasa I? Sau are Dumnezeu?

"Ateii incearca sa se autoconvinga, deoarece au si ei dubii. Daca erau siguri pe ei,nu i-ar fi interesat soarta credinciosilor."
Sa inteleg ca pentru a-ti pasa de altii (sau a fi un om "bun" in general), trebuie sa fi crestin?
Nu e vorba de vreun dubiu (pentru majoritatea), ci e vorba ca traim intr-o tara in care avem peste 90% credinciosi, suntem minoritatea, nici daca vrem sa nu ne pese tot aici ajungem.
Cand traiesti intr-o societate (oricat de cool si tare vrei sa fi tu ignorand pe toti si alte prostii)nu ai cum sa ignori chestii de genul.

| doctorul5 a răspuns:

Ateii incearca sa se autoconvinga deoarece au si ei dubii. Daca erau siguri pe ei, nu i-ar fi interesat soarta credinciosilor.

| RagingZeus a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te omule, omul este liber sa aleaga intre credinta si necredinta fata de lucrurile ce il inconjoara.
Eu personal nu cred in Dumnezeu, pentru simplul fapt ca am o gandire personala si fac ce cred eu de cuviinta, nu ma iau dupa cine stie ce personaj mirific care a facut si a dres in colo si-n coace.

Ai spus "uni dintre voi de paca ati avea cine stie ce dovezi ca Dumezeu nu exista", pentru ce mi-ar trebui dovezi ca nu exista? Crezi ca eu am nevoie sa ii fac pe ceilalti sa gandeasca ca si mine? Pe asta o face doar biserica, ca doar ei vor sa adune prostimea de partea lor si sa profite de naivitatea oamenilor.

Ai mai spus "cu atatea miliarde de dovezi ce exista in existenta Lui voi inca continuati si vorbiti aiurea", aici te inseli. Doar pentru ca biserica a bagat in capul atator oameni ideea ca ar exista o nu stiu ce entitate, asta nu inseamna ca exista vreo dovada clara pentru existenta lui.

Am sa iti spun acum cateva lucruri care sunt, dupa parerea mea, stupide la religie.

- Este stupid sa scrii numele cuiva cu litera mare, ca cica ar fi nu stiu ce facator de minuni.
- Este stupid sa mozolesti o icoana in biserica, pentru simplul fapt ca asa fac toate babele.
- Este stupid sa te inchini cand treci pe langa o biserica, care este rostul? Unde este logica aici, ratiunea, etc?
- Este stupid sa te spovedesti, ca cica un nu stiu ce preot ti-ar putea sterge tie pacatele, cand el face cine stie ce dupa altarul ala.
- Preotii vin iarna sa mozolesti icoana si sa te inchini? Serios? De parca nu ar veni ca sa cerseasca, nu mai stiu ei cum sa ceara bani de la prostime (Ca sa stii, eu i-am inchis usa in nas).
Cred, si sunt sigur, ca as putea continua sa vorbesc despre prostiile inpuse de biserica, dar nu cred ca este necesar.
Daca esti credincios, bravo tie, daca altii nu sunt, bravo lor, cine esti tu sa te iei de ei doar pentru ca nu cred in Mother of God.

In legatura cu "socoteala pentru necredinta", abia astept sa o dau, dar din pacate nu am in fata cui sa o dau, pentru ca NU exista un asa personaj.

Ah, si vezi ca se scrie dumnezeu, nu dumezeu, daca tot esti asa credincios macar invata sa il scrii corect, exact cum l-a inventat biserica.
Kthxbye.

| anonim_4396 explică (pentru RagingZeus):

Stai linistit iadul este destul de mare, nu ati fie frica ca nu o sa ajungi acolo.

| RagingZeus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios acum, nu iti dai si singur seama ce aiureli spui? Pe langa greselile de scriere, tu ai vrut sa spui ca eu o sa ajung in iad? Intreb pentru ca vad ca ai pus si o negatie acolo, "nu ati fie frica ca nu o sa ajungi acolo".
Pentru mine, prostia de care dai dovada creste cu fiecare raspuns pe care il dai, deci, ca in Dacia Literara, scrieti baieti, numai scrieti.

| anonim_4396 explică (pentru RagingZeus):

Sa dea domnu profesor sa ajungi de limba romana laughing) crezi ca stau eu sa ma concentrez pe raspunsul pe care al dau in felu in care scriu ca vai, va citi ateii cum scriu sa nu ma fac naibi de ras.

| RagingZeus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, este treaba ta, tu esti cel care isi face o imagine de retardat. Stii ce ai facut ^^? Ai ras de propria-ti prostie.

nony
| nony a răspuns:

... inseamna ca nu cunosti celelalte miliarde de dovezi care infirma existenta lui.

| alexandra5251 a răspuns:

Pentru devil9394, se vede ca sunteti plini de duh rau, nu intelegi uita-te mai atent la imaginile prezentate de tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vorbesc cu un ateu parca as vorbi cu o usa deci tot aia este, deci degeaba ati aduc tie argumente ca tu tot cu a ta o ti.

| RagingZeus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu, la fel ca si doctorul5, ce ai spus poate fi intors si contra credinciosilor.
"Cand vorbesc cu un credincios, parca as vorbi cu o usa, deci tot aia este, este degeaba sa iti aduc tie argumente contra lui dumnezeu, ca tu tot cu a ta o s-o tii.

Imi pare rau ca religia te invata numai prostii, si nu te inavata si cum sa scrii, caci propozitiile tale sunt pline de greseli, litere care lipsesc din cuvinte, si asa mai departe. Pana sa pui mana pe o carte de religie, pune mana pe una de limba romana, pentru ca, in situatia ta, ai mare nevoie de una.

O tii sus si tare ca ai dovezi, dar nu ai aratat nimic inca. Sa nu imi vii acum cu ideea de biblie, ca pot si eu sa scot acum o carte si sa zic ca a fost scrisa de mama omida. Icoane? Ma lasi? Eu sunt la liceul de arte, si iti pot face si eu un tablou acum, o sa te inchini si la el? O sa il mozolesti si pe el? Doar admite frate ca totul este o mare idiotenie, plina de inventiile unor retardati.

Este si patetic ca un asa-zis credincios sa scrie "Dumezeu", de mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu n-am vazut vreun ateu care sasi jigneasca amicul imaginar, el doar il neaga cum negi tu cei 2000 de alti zei in care nu crezi, tu de ce i negi ai vreo dovada ca nu exista? deci pentru tine tot ce nu-i real e real de fapt pentru ca nu avem dovezi ca sa afirme ca nu exista? tu sigur traiesti in comunism, democratia inseamna libertatea de exprimare, ai facut scoala sti ce inseamna libertatea de gandire? dovezi in favoarea lui dumnezeu exista ca cand ai afirma ca zana maseluta isi canta la masea noaptea, nu exista nici o dovada nici istorica, dovezi reale, religia inseamna a crede si nu cerceta, va veni ziua cand o sa murim cu toti tu care ne judeci ar trebui sa regreti mai mult ca o sa intri in iad, mie nu mi frica ca dumnezeu e ateu metaforic vb, un ateu nu judeca alt ateu din contra il respecta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti posedat de diavol.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum poate iadul sa arda miliarde de oamenii de unde atat energie crestinule?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrie cumva pe undeva că asta este categoria religioşilor şi creştinilor? Scrie undeva că nu avem voie să dezbatem idei, indiferent de convingerile religioase?
Ar fi minunat dacă nu aţi mai încerca să ne impuneţi dogmele voastre şi să credem, pentru că lupta e pierdută din start. Ar fi bine să ignorăm ideile religioase pe care le avem în judecarea caracterului unei persoane, nu credeţi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vechea amenitare tipica, crede sau o sa arzi in iad ne lasi cu de astea, numai tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma omule tu ai numai intrebari si raspunsuri la adresa lui dumnezeu, deci nici ateu nici crestin nu te putem numi ce naibi esti? esti samanta lui satana aiai esti

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o singura intrebare pentru el cum o aparut? ma numesc ateu, satana a plantat ceva in iad si a rasarit ce a plantat?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma asa de curios macar citeste o rugaciune din sfintele carti sa vezi cum satana va iesi din tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uita-te tu la asta cum explici fapul ca horus are acelasi poveste ca isus?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZkmEmSagGEQ#!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Care sfinte carti? eu stiam de una singura biblia mai sunt alte carti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca o ruda din neamul tau sar intoarce din morti si ar zice ca exista dumnezeu si iad tu tot nai crede, sincer mi.ar fi frica sa traiesc cu gandul cas ateu, azi a fost ultima zi cand intru pe situ asta, numai ateii si numai intrebari de nimic, bafta la toata lumea, amin voua!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vb de ceva care nu s-a intamplat si culmea si sti ce se va intampla esti cumva dumnezeu de sti viitorul? de unde sti ca daca sar intoarce cineva din morti nu am crede? a invitat cineva pana acum? de ce judeci asta e invatatura lui isus sa judeci, sa jignesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca zice popa ca exista, nu inseamna ca asta-i o dovada. Si dac-o fi sa existe, mai intii or sa dea socoteala credinciosii prefacuti si abia apoi ateii care de cele mai multe ori s-au dovedit mult mai milostivi si sufletisti. Si evident, care sint mult mai sinceri, pentru ca n-au ce ascunde, recunosc verde-n fata ca sint atei.