| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc sa incerc eu sa readuc in actualitate o religie antica. Cred ca ar fi mult mai atragatoare decat cele din prezent. Sunt sigur ca si copiii ar indragi-o. Si sunt pregatit deja sa plec in lume ca misionar, sa fac adepti. Am ceva bani la mine, un costum de haine, o geanta si un toiag. Daca n-o sa-mi ajunga banii, poate o sa-mi mai dea si aia. Continutul ar fi cam asa: La inceput a fost Uranus. El era casatorit - nu stiu daca numai civil sau si religios - cu Geea, adica Pamantul. Au avut impreuna multi copii, intre care cei mai insemnati au fost Titanii. Cronos, mezinul, era favoritul mamei sale si impreuna au pus la cale sa-l detroneze pe tata-su, pe Uranus; lucru ce l-au si facut. Intr-un acces de furie Cronos a inceput sa-si ucida copiii. Au scapat doar trei: Zeus, Hades si Poseidon...Ei, n-o sa m-apuc acum sa spun toata povestea. Cine vrea s-o stie pe toata sa ma contacteze pe privat. Cum vi se pare ideea? Credeti ca o sa am succes? O sa gasesc inimi receptive? Daca o sa ma intrebe ce dovezi am, sunt pregatit cu raspunsul: Pai daca somitati din lumea antica, precum Pitagora, Anaxagora si toata pleiada de filosofi au crezut, trebuie sa fi fost ceva adevar acolo, ca altfel n-ar fi crezut. Poate or sa ma intrebe cine i-a cununat pe Uranus si Geea. Aici chiar nu stiu ce le-as putea spune. Aveti cumva vreo idee? Astept si alte sugestii.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi oamenii sunt preocupați tot mai puțin de lucruri spirituale, apoi sigur te-ai opri din activitatea ta când vei vedea atitudinea oamenilor.Singurii care predica neîncetat de aproape 150 de ani și care continua sa facă acest lucru, în ciuda opoziției oamenilor, sunt Martorii lui Iehova.

| zurick a răspuns:

Eu cred că o să ai succes.În primul rând,ai o groază de fani Percy Jackson,începe lor să le vorbeşti laughing
Şi apoi, ca dovezi pentru ăştia mai bătrânei, poţi folosi volumele lui Rick Riordan şi Alexandru Mitru.
După spune-le că cei mai dislexici pot fi semizei, o să ai o tonă de 'falşi' care vor contribui la povestea ta.
Ah, şi ca ultim sfat încearcă să creezi obiecte din antichitate ce ar putea fi dovezi.
Baftă!

| vocea a răspuns:

Legendele Olimpului, eu sunt sigur ca a fost ceva adevarat acolo si lumea a interpretat altfrl, s-ar putea sa fii fost o influneta extraterestra deoarece sa nu uitam ca prima generatie de oamnei au disparut atunci cu potopul lui Noe, nimeni nu stie daca corpul uman arata ca cel din secolul 21

| Clockwork a răspuns (pentru vocea):

Da de unde stii ca potopul lui noe s-a intamplat?

| BlackRose03 a răspuns:

Da.Dumnezeu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce zici tu este o poveste (de care nu am auzit, este inventată de tine sau?) nu o religie antică.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Legendele Olimpului

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

...Cei trei (Zeus, Poseidon si Hades) au fost dusi, in ascuns, pe insula Creta. Acolo s-au hranit cu laptele caprei Amalteea si i-au avut tovarasi pe Coribanti, niste preoti ai cultului Cibelei. Ei, cum nu stii? Legendele Olimpului. happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Da am vazut acum despre tot ce ai zis.
Am auzit de Legendele Olimpului, dar nu mi-a dat in gand niciodata sa le citesc. Eram mai interesat de altele "legende".

| Louys a răspuns:

Astea-s Legendele Olimpului, din mitologia Greaca.
Pe astea le stie toata lumea, dar nu este o religie.