| anonim_4396 a întrebat:

Mă iartă Dumnezeu dacă eu l-am înjurat pe Isus intenționat, deși acum îmi pare rau. Se poate?
Iartă Dumnezeu neștiința și păcatele fără voie?

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai l-ai injurat pe Dumnezeu Tatal fiindca Domnul Isus ESTE Dumnezeu Fiul.
Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
10. Nu crezi cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatãl, care locuieste în Mine, El face aceste lucrãri ale Lui.
11. Credeti-Mã cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine; credeti cel putin pentru lucrãrile acestea.
Daca te ROGI lui Hristos te poate ierta fiindca la Tatal nimeni nu ajunge decat prin Domnul Hristos.

| RAY a răspuns:

Omule ocupatia ta e sa injuri?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu,dar am avut o perioadă când înjuram

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum injuri sfinti, ai trecut pe alt level

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De fapt, atunci eu nu-l înjuram pe Dumnezeu, tot nu-mi permiteam. Gândurile mi-au venit dintr-o dată, nu le puteam controla, plângeam și alte alea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista asa ceva, auto controlul ne determina sa fim oameni

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

În fine, ne vedem jos sad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine, nu mersy, ma vad doar cu fete

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Știi că în iad merg cei răi, nu? Că vrei, că nu vrei, vei merge acolo pentru că ești ateu, iar eu din cauza gândurilor de hulă

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man numa in crestinism sunt 4000 de religi,secte, culte, in cate iaduri vom ajunge? numai vb de alte religi gen islam, hinduism, budism

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Într-unul,deșteptule

| mentholinks a răspuns:

Intreaba-l pe El.

| Panamax a răspuns:

La judecata o sa afli.

| Mircea08 a răspuns:

Pacatele le iarta, dar numai cu o conditie, sa te pocaiesti :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Nestiinta insa, din cate stiu eu, nu o iarta. Tu de ex. poate ca ai vrea sa te pocaiesti, dar nu stii cum. Prin urmare tu esti cel care nu vrea sa-ti fie iertate pacatele, deoarece nici macar nu te intereseaza cum se poate face asa ceva. Daca ai vrea cu adevarat sa nu mai ai pacate ai studia Evanghelia pana ai intelege-o. Dar e mai usor sa intrebi pe altul, chiar daca riscul de a primi un raspuns gresit este de 90%

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

De ce nu iartă Dumnezeu nestiința?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus "nestiinta" m-am referit la a nu sti ceea ce vrea Dumnezeu de la noi, nu la a nu invata scoala. Este simplu - Dumnezeu a creat pe om NORMAL si l-a lasat sa traiasca pe pamant NORMAL, si ca sa stie omul ce inseamna normal, i-a lasat si un set de invataturi, si numeste Dumnezeu faptele anormale, pacate, si spune asa : este pacat sa furi, sa minti, sa ucizi, sa urasti, etc. Adica este ANORMAL sa faci aceste lucruri. Omul nu a putut sa traiasca normal deoarece a existat diavolul care spune exact invers, si anume ca e normal sa furi, sa ucizi, sa minti, etc. Omul a incurcat lucrurile si nu mai stiut ce este normal si ce nu, asa ca a facut pacate multe. Dumnezeu a vazut asta si a venit cu o metoda (sa-i spunem asa) cu care sa stearga aceste pacate, deoarece daca omul are pacate (adica nu este normal la cap ) nu are ce cauta in imparatia lui Dumnezeu. Aceasta metoda este descrisa in Evanghelie (Noul Testament), si se mai numeste si invatatura lui Iisus, sau invatatura crestina. Aceasta trebuie stiuta pentru ca altfel omul nu va sti cum sa faca sa i se stearga pacatele si sa iese de sub Lege pentru a nu putea sa mai faca altele. (iesirea de sub Lege se face prin botezul cu Duh Sfant, botez pe care numai Iisus il face celor care au hotarat sa traiasca potrivit invataturii lui (s-au pocait). Daca nu cunosti aceasta invatatura traiesti anormal, iar acest lucru nu se poate ierta deoarece de fapt este alegerea ta sa traiesti asa.

Eu m-am exprimat putin mai plastic pentru a te face sa intelegi, dar daca vrei putem discuta despre asta concret, cu citate care sa confirme orice afirmatie

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Când ziceam „neștiință", mă refeream ca atunci când faci un păcat, dar nu știi că faci un păcat

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Si asta face parte din nestiinta. Daca nu cunosti invatatura crestina este normal sa nu stii foarte exact ce e bine si ce e rau, sau ce este adevarat si ce este minciuna

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Deci să înțeleg că dacă fac n păcat, fără să știu că e păcat, mă iartă Dumnezeu?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te iarta. Fii atent la urmatorul verset :
"Căci le mărturisesc că au râvnă pentru Dumnezeu, dar sunt fără cunoştinţă. Deoarece, necunoscând dreptatea lui Dumnezeu şi căutând să statornicească dreptatea lor, dreptăţii lui Dumnezeu ei nu s-au supus."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/2, 3)
Aici se vorbeste despre cei care sunt foarte credinciosi, merg permanent la biserica si fac tot ce le spune preotul sa faca. Cu toate acestea ei sunt acuzati de nesupunere si asta pentru ca necunoscand invatatura lui Iisus ei fac dupa capul lor sau dupa cum le spun altii (preotii de ex.).
Corect este ca omul sa cunoasca, sa inteleaga perfect invatura lui Iisus ca sa stie cum sa traiasca si nu sa traiasca cum spun altii sau dupa cum crede fiecare ca e bine.
"Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22:29)

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Dar Pavel? Și el a fost un blasfemiator, dar a căpătat îndurare, deoarece lucra în neștiință, și lucra din necredință.Te mai răzgândiși?

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

În plus, eu vreau să mă pocăiesc, știu cum trebuie. Doar că mai demult, l-am înjurat pe Dumnezeu, deși nu știam că e păcat.Atunci,eu nu știam ce e aia hulă, blasfemie, nădejde etc.Fiind ceva mai mare,mi-am mărturisit păcatele, și mă luăt ca să nu le mai comit (în special blasfemiile mele din gând, mă lupt să nu le gândesc, chiar dacă sunt fără de voia mea, nu vreau să fiu despărțit de Hristos )

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul are niste insusiri, poate fi cinstit, curajos, hot, destept, milos, etc. In mod normal, el se poarta asa cum este felul lui de a fi. Daca nu se comporta asa inseamna ca se comporta altfel decat felul lui de a fi, ceea ce inseamna prefacatorie si inseamna pacat. De ex. daca cineva este un om rau si se comporta ca si cum ar fi un om bun inseamna ca se preface. El se preface din niste motive, cum ar fi frica de pacat, imbunatatirea imaginii publice, frica de justitie, etc.
Degeaba cineva se straduieste sa joace teatru, si sa fie amabil, saritor in a ajuta, milos, si asa mai departe, daca el de felul lui nu este asa. Omul trebuie sa cugete cu privire la fiecare insusire a lui si sa isi dea seama ca NU ESTE NORMAL sa minta de ex. Trebuie sa-i intre in cap ca a minti este ceva ce nu ii foloseste la nimic si ii aduce numai necazuri atat lui cat si celor pe care ii minte. Omul trebuie sa ajunga pana acolo incat sa urasca minciuna, si numai atunci nu va mai minti deoarece nimeni nu face ceva ce uraste.
Ai spus ca vrei sa te pocaiesti si ca stii cum trebuie. De unde stii? spune-ne si noua ce trebuie sa faci concret pentru a te pocai? Am pus aceste intrebari deoarece mi-am dat seama ca nu stii, ca daca ai sti cum sa te pocaiesti ai sti si ca atunci cad te pocaiesti ti se vor sterge toate pacatele, inclusiv acela ca l-ai injurat pe Dumnezeu
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Deci la pocainta se sterg toate pacatele. Dar nu exista pocainta fara a cunoste invatatura crestina deoarece una din conditii aceasta este sa citesti SI SA INTELEGI Evanghelia (invatatura crestina)
"Şi chemând la Sine mulţimile, le-a zis: Ascultaţi şi înţelegeţi:"
(Sfânta Evanghelie după Matei – 15/10)
"Dar faceti-va implinitori ai cuvantului, nu numai ascultatori ai lui, amagindu-va pe voi insiva"
(Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov – 1/22)

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Păi pentru a te pocăi,trebuie să ai o părere de rău sinceră (ceva ce eu am, dacă nu aș fi avut, nu aș fi plâns), să îți mărturisești păcatul pe baza morții lui Hristos, să ai credință că Dumnezeu îl va ierta și să părăsești respectivul păcat.La a 3-a parte, sincer să fiu, stau destul de prost

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea care s-a pocait a fost rea inainte de asta :
"Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.
Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/9-11)
Exista cei drept si fii diavolului, cei care nu au cum sa se mantuiasca deoarece nu pot intelege invatatura crestina :
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)
"Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie, Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine, Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia. Căci dintre aceştia sunt cei ce se vâră prin case şi robesc femeiuşti împovărate de păcate şi purtate de multe feluri de pofte, Mereu învăţând şi neputând niciodată să ajungă la cunoaşterea adevărului."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 3/2-7)
"Cel ce are ( le cunoaste, le stie)poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 14/21)

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar asa. Este logic ca omul sa aiba o parere de rau atunci cand ajunge sa inteleaga cum era normal sa traieasca, si cum a trait el de fapt. Dar ca sa faca aceasta diferenta trebuie sa stie cum a trait si CUM ESTE CORECT SA TRAIASCA. Modul corect pentru a trai este explicat pe larg in Evanghelie, deci trebuie sa cunoasca Evanghelia. Cum explici versetul urmator :
"Si sa se propovaduiasca in numele Sau pocainta spre iertarea pacatelor la toate neamurile, incepand de la Ierusalim. "
(Sfânta Evanghelie după Luca – 24/47)
Ce inseamna "sa se propovaduiasca pocainta "? Inseamna ca sa sepropovaduiasca parerea de rau aia sincera? Nu! inseamna sa se propovaduiasca Evanghelia, deoarece Evanghelia este mijlocul prin care te poti pocai.
Ai spus o propozitie fara inteles : - "să îți mărturisești păcatul pe baza morții lui Hristos,". Acest tip de propozitii folosesc nestiutorii pentru a impresiona ascultatorii (alti nestiutori) cu scopul de a recruta enoriasi pentru religia lor. Fereste-te de ei. Invata din ce spune IIsus nu ce spun cei interesati sa mareasca numarul enoriasilor din biserica lor, iar ce spune Iisus este scris in Noul Testament, si in afara de acele invataturi altele nu mai exista.
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Tu nu ai precis nimic.Eu ți-am răspuns, mă refeream la un creștin, nu la un păcătos care începe să-l caute pe Dumnezeu (ateu )În plus, iată ce zice Biblia „Căci* prin har aţi fost mântuiţi, prin** credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul† lui Dumnezeu.Nu* prin fapte, ca să nu se laude nimeni."(Efeseni 2:8-9)

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Și mna, dacă am greșit, am greșit și eu, dar cine nu greșește? Ai greșit și tu, greșeala se plătește

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Cât despre iad, asta e, mpcar știu ce mă așteaptă sad

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intotdeauna. Cei care nu se pocaiesc platesc, iar cei care se pocaiesc nu mai platesc nimic deoarece li se sterg toate greselile (mai precis pacatele)

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am spus tot ce am spus la modul general, si nu m-am referit la crestini sau atei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ți-ar părea rău pentru un păcat dacă Dumnezeu n-ar vrea să te ierte.

Fapte 17:30 „Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască"

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vremurile de nestiinta " - aici se face referire le perioada Vechiului Testament, perioada in care omul nu stia cum sa se mantuiasca, si incerca sa faca asta prin respectarea Legii ceea ce era insuficient
"Stiind ca omul nu se indrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta in Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va indrepta "
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 2/16)
" Caci Legea n-a desavarsit nimic, iar in locul ei isi face cale o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu."
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/19)
Am facut aceasta precizare pentru ca nu se intelegea bine din ceea ce ai spus la ce fel de nestiinta se face referire in verset

| AG777 a răspuns (pentru anonim_4396):

E revoltator ce spui tu aici, inseamna ca Dumnezeul tau nu numai ca e dictator, mai e si corupt

| Helper07 a răspuns:

Nu mai te consuma degeaba punand iar si iar acelasi fel de intrebari. Eu ti-am mai spus: du-te la Biserica Adventista de Ziua a 7-a daca vrei sa afli mai multe.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Cum să mă duc dacă la zona mea nu e una?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te poti informa despre una. Oare este un drum prea mare de parcurs pentru Dumnezeu? Nimic nu e greu pentru El. Roaga-L sa te calauzeasca spre o astfel de Biserica.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Și dacă biserica aceea este greșită?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii nu sunt perfecti caci fiecare om e pacatos dar asta nu inseamna ca se complac in pacat (majoritatea). Biserica aceea are adevarul Biblic curat. Eu fac parte din ea. Mai bine covinge-te singur ca e biserica potrivita. Participa Sambata dimineata la un program de-al lor care incepe la 9.00. Intrarea e deschisa pentru oricine. Ce ai de pierdut?

| popM188 a răspuns:

Unde este dragoste este si iertare. Adauga cainta si se vor ierta,

| AlinHda a răspuns:

Prietene laughing oamenii l-au omorat pe Isus si totusi El pe cruce a zis : Tata iarta-i caci nu stiu ce fac. - cu alte cuvinte a zis: hai sa mergem mai departe, eu va iubesc.

| anonim_4396 explică (pentru AlinHda):

Da dar ai auzit ce zice Biblia în Matei 12:31-32? Hă, hă? Ai auzit