| DanionM a întrebat:

"Mă îndoiesc, deci cuget. Cuget, deci exist. Exist, deci Dumnezeu există". (-Descartes-)

De ce în general s-a făcut cunoscută doar prima parte a acestui citat?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cogito ergo sum (în latină tradus prin „cuget deci exist") este un concept filosofic al lui René Descartes apărut în Discurs despre metodă (1637) la sfârșitul perioadei Renașterii, punctând astfel începutul unei noi etape în istoria culturii umanității: perioada modernă.

| MMihai a răspuns:

Orișice om poate greși.
Dacă "Mă îndoiesc, deci cuget. Cuget, deci exist. ", au o legătură cât de cât logică.
„ Exist, deci Dumnezeu există ", este o afirmație de om super cretin.
Exist spusă de vorbitor este o afirmație 100% adevărată, că există dacă stă în fața ta și îți vorbește.
De la eu exist, la există deci și Moș Gerilă, este o cale lungă!
„ Exist, deci Dumnezeu există", ar avea o oarecare logică, dacă eu m-aș considera Dumnezeu.
Eu nu cred că Descartes a afirmat, ca un cretinoid cu totul îndobitocit de religie, „ Exist, deci Dumnezeu există"!
Sau cine știe în ce context a fost făcută aceasta afirmație, că omul ăsta a trăit în vremuri tulburi, când Biserica Creștină ( aici, în particular în acest caz, cea Romano-Catolică ) era un factor foarte important de propagare al inculturii și obscurantismului.

| Exilee a răspuns (pentru MMihai):

O-HO, buna seara monsieur MMIHAI. AM vazut ceva prin raspunsurile dumitale, si presupun ca ai uitat sa mai adaugi in ''s'' pentru a forma substantivul ''crestin'' si nu ''cretin''.
BIneinteles, ca fara mila si dragostea Creatorului, nu am mai exista. Este cat se poate de logic si rational.
Dumnezeu eixsta, deci si noi existam.
Cugetam, deci existam.
SImtim, deci existam.

| Thunderstruck a răspuns:

Asta-i cel mai tampit rationament care l-am auzit in viata mea, am ramas putin nemiscat, gandindu-ma, poate vroia sa zica altceva omul, dar...

| RAY a răspuns:

Mă îndoiesc, deci cuget. Cuget, deci exist. Exist, deci alba ca zapada, zeus, unicornul invizibil exista

ce argument ilogic partea a doua ma refer

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu prima parte, ci a doua ''cogito, ergo sum''!
si au facut-o cunoscuta cei care se bazeaza doar pe ratiune!

| ArinaRya a răspuns:

De ce nu citesti Biblia? cred ca te-ar ajuta mai mult happy