| AvalohAlyn a întrebat:

Mă poate mântui Dumnezeu din oficiu tinand cont că sufăr de anxietate, depresie și TOC de peste 12 ani și cică ar fi pe viață că s-a cronicizat totul?
Eu însă incerc sa produc o ameliorare, am speranță.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca ar fi dupa. merite nimeni nu merita sa fie mantuit, pentru ca toti suntem pacatosi.Doar cinr il alege ca stapan al vietii sale pe Mantuitorul Hristos si crede ca El a murit pentru toate pacatele sale e curatit prin sangele lui Iisus Hristos si irrtat: " Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn( Stapan) si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu( Tatal) l- a inviat din morti, vei fi mantuit" Romani 10: 9

| Mayhem666 a răspuns:

Te poate mantui un psiholog. Trebuie doar sa te programezi.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mayhem666):

Dacă menționează toate aceste diagnostice, cel mai probabil a fost și la psiholog, și la psihiatru, și nu au reușit nimic, ÎN 12 ANI.
Singura lui nădejde a rămas la Dumnezeu.

Citiți mai cu atenție data viitoare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si sigur o entitate supranaturala si imaginara il ajuta sa scape de o boala psihica pe care si alte milioane de oameni o au si poate chiar de mai mult timp decat o are el. De ce sa ii ajute si pe ei, nu? Sa-l ajute decat pe el.
Si de ce a trebuit sa astepte 12 ani ca sa se intample asta? Trebuie sa astepti un anumit timp ca acest asa zis atotputernic si atotstiutor Dumnezeu sa stea pe ganduri daca sa te ajute sau nu?
De ce Dumnezeu nu a prevenit din timp ceea ce i s-a intamplat acestui om? De ce l-a lasat sa astepte 12 ani?
Sigur o entitate atotputernica si atotstiutoare, trebuia sa stie de situatia lui si ar fi avut puterea necesara sa il ajute imediat, poate chiar inainte sa se intample. De ce a trebuit sa astepte peste un deceniu ca sa primeasca acest ajutor, pe care btw, inca nu l-a primit. Cat timp trebuie sa mai astepte?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mayhem666):

Până acum a fost departe de Dumnezeu.
Trebuie să găsească un duhovnic bun, să se spovedească, să facă canonul, să nu mai păcătuiască, să facă ascultare, să se smerească.
Dacă nu te duci la doctor să te tratezi, cum vrei să te vindeci? E de datoria bolnavului să caute pe Doctor, să arate că vrea să se însănătoșească, nu că îi e lene și preferă să stea cu boala.

Milioanele de oameni care suferă de depresie, și ei sunt departe de Dumnezeu, și mulți dintre ei nu sunt creștini ortodocși.

Dacă vine vorba de prevenție, nu sunt biserici la tot pasul, nu sunt peste tot icoane? Nu are cam tot românul o icoană la locul de muncă, nu vezi câte o icoană sau o cruce chiar și într-o instituție publică, într-o primărie, într-o școală etc?
Nu avem toate aceste vorbe din popor, „Doamne ajută!", „cu ajutorul lui Dumnezeu", „Doamne Iisuse Hristoase" etc?
Toate ne avertizează de prezența lui Dumnezeu.

Chiar și în Occident, nu se văd nenumăratele contradicții pe care teologia protestantă nu le poate explica, și nici cea catolică de după 1054? Cei care au studiat cu ardoare textele religioase și filozofice, s-au convertit la ortodoxie. Avem exemple ca Jay Dyer și alții.

Problema e că omul e de obicei indiferent față de Dumnezeu, e prea preocupat de viața de zi cu zi: școală, părinți, colegi, prieteni, fete etc. cât e copil, după facultate, muncă, își găsește femeia care crede că e femeia visurilor lui, dar are probleme și uneori divorțează, și o caută din nou pe alta, se nasc copiii, are grijă de copii etc.
Din când în când se mai distrează printr-o vacanță, la o petrecere, la un grătar, chiar în zi de post, biserica e unde e, dar pe cine interesează, și omul uită de Dumnezeu.
Când vin probleme, uitând de Dumnezeu, prima dată caută în lume rezolvarea, la medic, la avocat, la judecător, la poliție, la autoritățile statului, la prieteni, la rude, și dacă nu găsește într-o parte, caută în alta.
Problemele lui chiar de aici vin, din noul mod de viață care s-a creat în societatea modernă, care îl dă pe Dumnezeu la o parte. Fix depărtarea de Dumnezeu îi creează aceste tulburări psihice, pentru că sufletul e flămând de comuniunea cu Dumnezeu.

Aici e un caz care se rezolvă ușor odată cu pocăința. Bine că nu a avut și alte probleme.
Dacă avea boli trupești serioase, cum ar fi cancerul, sau handicapuri cum ar fi mâini sau picioare lipsă, ar fi putut să trebuiască să trăiască cu ele până ce ajungea în mormânt, ca și pedeapsă pentru viața în păcate.
El în schimb, suferă acum de probleme ușor reversibile.

| Mayhem666 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu imi vine sa cred cata prostie si ignoranta pot incapea intr-un singur comentariu. Nu credeam vreodata ca o sa ajung sa vad asa ceva. Dupa faza asta, nimic nu ma mai surprinde. E clar ca esti spalat pe creier si indoctrinat pana la radacini.

| Mayhem666 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si mai vreau sa fac o remarca. Tu vorbesti de Dumnezeu de parca ai fi cel mai sfant dintre sfinti, dar ai ca poza de profil o poza cu bani, care se zice ca sunt ochiul diavolului, sau ceva pe acolo, nu mai stiu. Nu crezi ca asta e ipocrizie?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mayhem666):

E o poză veche, de când eram puștan laughing. Aș putea să o schimb, dar o păstrez ca amintire.

| BejanD a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu trebuie sa te apropii de Dumnezeu. Să cercetezi cuvântul lui. Ți-a dat Biblia, ți-a dat biserici, preoți, DUH sfânt. Cercetarea este continua. Vindecarea este continuă. Renașterea este continuă. Nu se ajută imediat, ci prin rugăciune.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BejanD):

De ce imi raspunzi la ceva ce am scris acum mai bine de 2 ani? Oamenii isi schimba parerile... ma rog, tot nu sunt religios, dar imi intelegi punctul de vedere! Sper...

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e personaj de poveste, deci nu poate face nimic. E ca Zina Măseluță. Omul singur trebuie să-și rezolve problemele ajutat și de ceilalți oameni.

| tudorvolcano a răspuns:

Fiecare avem de dus o cruce, care trebuie să o ducem fiind supuși lui Dumnezeu.

Dacă nu faci ascultare de poruncile lui Dumnezeu, și nu te pocăiești de păcate, nu te vei mântui, pentru că nimic necurat nu va intra în împărăția lui Dumnezeu.
Dacă te apuci de băut, de fumat, de curvit etc. și nu te lași de aceste patimi, ți-ai pregătit singur drumul spre iad.

Totuși, suferințele tale pe lumea aceasta se vor lua în calcul.
Zic să cauți să te rogi să găsești un duhovnic bun, care să te povățuiască.
El va spune dacă, date fiind circumstanțele tale, dacă trebuie să ții un post mai puțin aspru, ce ar trebui să mănânci, ce rugăciuni să spui.
În mod normal, când te cureți de toate păcatele, ar trebui ca starea de depresie și anxietatea să dispară. Vei simți o stare de bucurie și de desfătare duhovnicească, te vei întoarce la Viață prin pocăință.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Ai nevoie de un prieten bun si de incredere. Este foarte greu dar nu imposibil.