| AG777 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu materiale impotriva religiei fie ea crestina, budista, islamista sau satanista (in general)?

M-ar interesa de asemenea site-uri care scriu frecvent despre acest subiect. Religia trebuie combatuta pana la disparitie, este cel mai spurcat lucru

31 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Desigur. În primul rând îți recomand cartea lui Enoch, căci de acolo este scrisă Biblia, interpretată de asemenea.
Și acest link în care o să ai de citit zile întregi.
https://extraterestriiprintrenoi.wordpress.com/page/3/

| RAY a răspuns:

Dar ce ai cu budismul? Sau cu comicul satanism? Imi spui te rog, bitte

| AG777 explică (pentru RAY):

Ma amuza faptul cum incerci sa disculpi unele religii, cand de fapt religia in general e o tampenie care incalca libertatea omului. Toate religiile au comis crime impotriva umanitatii

| RAY a răspuns (pentru AG777):

Ce a facut rau budismul?

| AG777 explică (pentru RAY):

Budismul este o religie la fel de coco ca si celalalte. Revino-ti in fire, te credeam om serios ce naiba.

| RAY a răspuns (pentru AG777):

Dupa un secol imi dai replica

| AG777 explică (pentru RAY):

Sunt un om foarte ocupat, imi cer scuze.

| RAY a răspuns:

Nu exista ma religie crestina, exista religi crestine, sunt 6000 la numar care interpterpteteaza diferit biblia si crede unica si adv

| RAY a răspuns:

Milan9 uiti de ce a facut biserica catolica, protestanta, angcliana, biserica ortodoxa au avut sclavi tigani https://historice.ro/......an-necula/

https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne

Hitler a fost un catolic devotat nu ateu, Stalin era sa devina preot,a salvat multe biserici,Mao a omorat tradatori de tara, plus ca acel nr este propaganda americana, culmea e ca populatia chinei crestea dar asta omora fara nr, ca si cu stalin populatia era in crestere dar cica stalin omora rusi, Khmerii Roșii, Pol Pot = au omorat si aia tradatori de tara, Africa de Sud (colonistii europeni- apartheidul) si in general intreaga Africa unde sunt incurajate la ordinea zilei conflagratii =erau crestini, protestanti nu atei

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Hitler

„În afară de asta, cred un lucru: există un Domn Dumnezeu! Și acest Domn Dumnezeu creează popoarele. " [1] ~ Adolf Hitler

„Am fost convinși că oamenii au nevoie și necesită această credință. Prin urmare, am întreprins lupta împotriva mișcării ateiste și asta nu doar cu câteva declarații teoretice; l-am șters " [2] ~ Adolf Hitler

Hitler era creștin. Acest fapt incontestabil nu putea fi lămurit decât prin propriile mărturisiri. Cu toate acestea, nu vă voi prezenta doar aceste mărturii, la fel de păguboase pe cât se întâmplă că sunt pe cont propriu, dar intenționez și să vă ofer o scurtă istorie a antisemitismului inerent al religiei creștine. Voi face acest lucru pentru a demonstra dincolo de orice îndoială rezonabilă că Hitler și Partidul său nazist creștin acționau în deplină concordanță cu antisemitismul creștin tradițional.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Stalin a respins teoria lui Darwin
Deși mulți îl acuză pe Stalin că a făcut ceea ce a făcut din cauza ateismului, de ce nu-l învinovățesc pentru lipsa de educație sau respingerea teoriei evoluției lui Darwin? De fapt, cei mai mulți susținători ai comunismului din secolul XX au respins evoluția darwiniană și au considerat că este părtinitoare în favoarea The Bourgeois și a capitalismului. Pentru ei darwinismul a fost eugenismul, nazismul și capitalismul. Au continuat să denunțe genetica și darwinismul împreună ca „curva capitalismului" (продажная девка капитализма) și au încercat să suprime cercetările ulterioare asupra acesteia. Ei au fost convinși de Trofim Lysenko, că atât evoluția darwiniană, cât și ideea geneticii mendeliene au contracarat cu doctrina partidului. Pe scurt, Stalin a opus teoria lui Darwin în favoarea lamarckianismului lui Trofim Lysenko

| Celcestietot a răspuns:

Majoritatea siteurilor despre care vorbesti tu nu au o inlantuire logica a ideilor. Acestea contin informatii ale unor necrestini neinformati sau a unor atei analfabeti functional si nu, nu ii jignesc. Macar daca vrei sa fii impotriva religiilor, vino cu argumente adevarate, logice, nu minti ca nu ai nimic de castigat, ci o sa traiesti in minciuna. Oricum, aceasta atitudine a ta este una care incearca sa lupte din toate puterile cu adevarul, una care se desprinde de realitate, pacat, caci nu ai cum sa demonstrezi inexistenta lui Dumnezeu, nu exista nimeni care a facut asta pe baza a ceva REAL, deci bafta cu goana aceasta dupa vant. Religia crestina (cea mai adevarata) aduce multe valori morale, uita-te in cele 10 porunci sau la cuvintele lui Iisus si vei vedea ca nu este nimic spurcat, deja ai inceput cu minciuna. Daca vei reusi vreodata sa ai argumentele adevarate si logice in ceea ce priveste inexistenta lui Dumnezeu, chiar te rog sa ma anunti si pe mine.

| milan9 a răspuns:

In intreaga istorie a Bisericii (de Rasarit) nu vei gasi nici macar o singura persoana - victima a moralei crestine, a invataturii de credinta. Vei gasi in schimb zeci de mii de preoti si sute de mii de credinciosi sacrificati in numele persecutiilor si intolerantei religioase, dictaturilor atee, in general a mentalitatii unor oameni fara religie (fara norme morale, 'fara nici un Dumnezeu').

Care este motivul acetei intolerante viscerale identica cu aceea a fratilor tai (fara religie si ei) care au generat genocide in Cambodgia (Khmerii Roșii, Pol Pot.), China (Mao), WWII (Hitler, Stalin- ultimul cu 20 mil de victime ucise din randul propriilor concetateni), Africa de Sud (colonistii europeni- apartheidul) si in general intreaga Africa unde sunt incurajate la ordinea zilei conflagratii...

| LPCTSTR a răspuns:

Din experienta iti pot spune ca nu vei gasi ceva veridic sau care sa "rezoneze" cu aspiratiile tale, in mare fiind numai opinii subiectivizate hiperbolic si din care nu vei scoate ceva relevant... adica fapte consumate a caror dispita a fost iar readucerea la viata a subiectului ar duce mai mult la priviri plictisite sau cu totul neinteresate.
Ca materiale de aprofundare pot spune ca simpla stiinta care demonstreaza inexistenta unei "forte" divine este un bun start.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ah. Cum demonstreaza "simpla stiinta" inexistenta divinitatii? M-ai facut curios.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai bine nu, ultimile 5 dăți cand am incercat sa spun ceva pe tema asta m-au asaltat mai-marii intelectuali ai TPU cum ca asa si pe dincolo.
Dar daca tot vrei: in Univers exista numai 4 forte care interactioneaza cu materia: electromagnetica, gravitationala, nucleara slaba si nucleara puternica.
De altfel cand am mentionat aste 4 forte mi-a venit un dobitoc diabetic "fan coclacola" ca "stiinta a mai evoluat de la 1900" si mi-a plesnit un link spe wiki intitulat "fizica cuantica" confused straight face rolling on the floor Na', am zis sa vad ce vrea si asta si m-a blocat fara drept de argimentare... pe cat de tipic dogmaticilor, pe atat de patetic pentru un inapt in a-si folosi functia cognitiva.
Revenind, mentionarea acelor forte inlatura cam orice argument asupra existentei unor "forte" misterioase apartinatoare unui "Demiurg" care sa mai si interactioneze cu materia, asta si ca avem relicve ale "neandertalilor", care dicteaza orice aparitie misterioasa a unui corp omenesc "perfect"(unii mai spun ca prima data Miezo i-o facut pe ăia 2 si dupa a pus semi-maimuto-oamenii aceia in pamant din motive... coerente si nedivulgate, desigur.
In orice caz, in mare m-am referit la fortele alea 4.

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum poti sa demonstrezi ca cv nu exista?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Simpla existenta a unor forte fizice nu exclud posibilitatea unei fiinte supreme de a exista. Am zis "fiinta suprema" dar ar putea fi dincolo de conceptul de fiinta si categoric dincolo de niste simple forte. Ca argumentul tau sa fie valid ar trebui sa fie ilogic ca fortele enumarate de tine si Dumnezeu sa exista dar nu e nimic ilogic in asta. Dumnezeu si fortele respective pot coexista bine mersi in aceeasi realitate fara sa se excluda unul pe altul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Teoretic ai putea sa demonstrezi ca ceva nu exista folosindu-te de legile fundamentale ale logicii. De exemplu eu pot demonstra logic ca un cerc patrat nu poate exista. Fiindca e o absurditate logica. In schimb cand vorbim de Dumnezeu pana acum nimeni n-a reusit sa demonstreze ca ideea de Dumnezeu ar fi ilogica deci ma indoiesc ca CookieDog va oferi un argument valid.

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exista paradoxe in cea priveste puterile lui Dumnezeu
Paradoxul omnipotenței, Omniscienței

https://www.tpu.ro/......sa-dea-cu/

https://simple.wikipedia.org/wiki/God_paradox

desi ideea unui dumnezeu este ilogica

| LPCTSTR a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Scuza-ma daca nu suna pe masura asteptarilor tale, dar ce pseudostiinta exotico-fantastica frecventezi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Ideea asta idioata despre omnipotenta lui Dumnezeu e gandita extrem de gresit. Dumnezeu e omnipotent in interiorul naturii sale. Asta inseamna ca Dumnezeu nu se poate face pe sine sa nu fie Dumnezeu fiindca ar fi ilogic, ar fi impotriva propriei Lui naturi. De asemenea Dumnezeu nu poate face un cerc patrat, nu fiindca Dumnezeu nu e omnipotent ci fiindca e o absurditate verbala. La fel cu "muntele pe care nu-l poate ridica" sau orice alt "paradox" de genul. Nu e niciun paradox, e doar o greseala de gandire a unor prosti care nu au idee despre ce vorbesc. De asemenea Dumnezeu nu poate pacatui. Asta Îl face sa nu mai fie omnipotent? Bineinteles ca nu. Dumnezeu este omnipotent in limita naturii sale.

| DeyCj a răspuns:

Bucuria lui satan, dar ia în calcul că ei sunt paracreştini şi te orientează spre doxa lor.Dar, ca dovezi împotriva creştinismului, da sunt ok, şi activi.
Personal recomand istoria bisericească. Acolo există mai mult decât dovezi clare cum că creştinismul este doar un program impus cu forţa în regimul inchizitoriu de către Catolici, şi lista continuă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După Biblie cine nu crede in Dumnezeul creator, automat este de partea dumnezeului văzduhului, adică Satan. Si chiar daca nu conștientizați acest lucru sunteți simpatizanții religiei sataniste, care ca si voi căuta sa-l denigreze pe Dumnezeul Bibliei Iahve, insa nu si sa il combată pentru ca ei stiu ca exista si se înfioară, după cum sta scris in Biblie : "Si dracii cred ca exista Dumnezeu si se infioara".

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dupa biblia interptetata in 6000 mii de feluri doar de catre crestini,dupa iudaism nu conteaza ce cred non evrei,dupa islam toti trebuie sa creada in alah ca de nu moarte, dupa crestinism asta o sa arda in iad, in fapt toti care nu cred in jesus, 5, 5 miliarde de persoane, eu vad ca crestini fac rau si se ursasc reciproc nu satanisti

| AG777 explică (pentru TamplaruAnisoara):

TamplaruAnisoara Esti prea incuiat la minte, imi pare rau pentru tine

| Digikey a răspuns:

Ignoranta este cel mai spurcat lucru.Si se pare ca tu cam exagerezi.

| Algo098 a răspuns:

Http://worldpopulationreview.com/countries/least-religious-countries/ Se vede ca in tarile mai slab dezvoltate, mai dezvoltata e religia.

| BlackOldSun a răspuns:

Citeste cartea lui Christopher Hitchens - dumnezeu NU este mare.
sau Richard Dawkings - The god dilusion; Outgrowing god