| Holiday a întrebat:

Ma uitam la stiri. Cand ce sa vezi, au inceput sa se stranga lovitii in freza de credinta la nu stiu ce manastire pentru o traditie, ceva (ortodocsi). Ce am observat e ca raportul e de cam 20/1 in favoarea femeilor.
Si atunci poate ca musulmanii au observat mai demult asta si de aici ideea cu baxul de virgine care te asteapta in rai. Bine, ar putea fi babe nebune, nu virgine, dar un pic de marketing nu strica.

Cum isi explica ortodocsii asta?
Daca e vreun musulman pe aici, are idee cumva daca de aici porneste povestea cu virginele?

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Una dintre rasplatile Paradisului mentionate in Coran se refera la "fecioare pure" promise pentru dreptcredinciosi. Aceste pasaje au fost folosite in mod gresit pentru a defaima Islamul, calificandu-o ca o religie a dorintelor.
Ca Musulmani, trebuie sa le intelegem in primul rand pentru beneficiul nostru, precum si pentru a fi capabili sa raspundem ne-Musulmanilor daca aduc in discutie aceste Versete.

Allah a promis dreptcredinciosilor, barbati si femei care au fost casatoriti in aceasta lume ca ei vor fi reuniti si isi vor gasi fericirea spirituala impreuna in Paradis.

Allah ne spune:
"Ei impreuna cu soatele lor la umbra, vor fi rezemati pe divanuri." Coran 36:56

Dar ce se intampla cu barbatii sau femeile care nu au fost casatoriti in aceasta viata?

In Paradis vor fi barbati care nu au fost casatoriti in aceasta viata, iar acei barbati vor avea sotii dintre hur al-‘iyn si sotii dintre femeile acestei lumi, daca vor dori. Nu vor fi oameni singuri in Paradis. Iar dintre placerile Paradisului face parte si mariajul.
Deci nu e cum spun dezaxatii aia ca vezi doamne primesc ei 72 de virgine dincolo.

Iar in legatura cu ce spuneai de noi cu manastirile si alea.Eu sunt ortodoxa dar nepracticanta,nici nu sustin preotii, ridicatul de biserici si etc dar cred in Dumnezeu.
Acolo sunt foarte multe femei cei ii drept dar si foarte batrane ce cel mai probabil asa au fost crescute cu credinta, iar multe dintre ele poate au avut o viata destul de grea iar astea le-a fost singura speranta ca o sa le fie mai bine adica prin rugaciune au sperat ca le vine ajutorul cand au avut un necaz.
Si mie mi se pare exagerat sa te tarasti in genunchi pana in varful muntelui, sa pupi niste oase a nu stiu cui, sa ii pupi mana pomi ce e om ca si tine doar ca a facut teologia si tu dreptul sau etc dar nu judec credinta sau necredinta nimanui (decat daca mi-o baga fortat pe gat).

| Holiday explică (pentru Freya1):

"Allah a promis dreptcredinciosilor, barbati si femei care au fost casatoriti in aceasta lume ca ei vor fi reuniti si isi vor gasi fericirea spirituala impreuna in Paradis."

Vezi cum iei tu de bun orice gasesti prin diverse locuri?
Asta ar fi valabil daca ambii ajung in rai, dar nici lor nu le este garantata accederea in rai indiferent de conditii. Asa ca e posibil, chiar probabil, ca doar unul sa ajunga. Cu astia ce faci?
Observi cum in explicatia aia exista un singur citat din Coran care n-are de fapt nici o legatura cu subiectul explicatiei? Te-ai intrebat de ce? Sau macar ai sesizat asta?

De asemenea cand citezi de undeva (adica dai copy/paste ca sa intelegi), se pune intre ghilimele, pentru a intelege cel ce citeste ce ai citat si ce provine din propria ta gandire.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Ti-ai dat seama de asta nu trebuie sa iti spun ca si copiilor de gradinita.
Ce se spune despre alea 72 de virgine este vrajeala si inteles gresit.Stiu musulmani ce au spus asta, eu nu am cum sa iti spun cu cuvintele lor de aceia iti scriu dupa cum spun ei.Am auzi eu live chestia asta de la un musulman nu dor citite aiurea.Cum si la noi sunt o sumedenie de sectanti ce exagereaza totul asa si la ei sunt uni dezaxati ca isi inventeaza propria religie sau inteleg coranul cum vor.
Eu nu am treaba din partea mea aiba 1000, ce nu inteleg eu e inversunarea ta catre religi.Nici eu si nici altii nu suportam pe toata lumea da nu facem din asta o drama, fiecare cu aia masii...

| Holiday explică (pentru Freya1):

"Cum si la noi sunt o sumedenie de sectanti ce exagereaza totul asa si la ei sunt uni dezaxati ca isi inventeaza propria religie sau inteleg coranul cum vor."

Daca e sa luam Biblia ad litteram, sectantii au in general ceva mai multe in legatura cu Biblia decat ortodocsii. E drept ca exclud parti intregi din ea, sau interpreteaza fantezist ce nu le convine (ca si ortodocsii dealtfel), dar macar partile pe care le pastreaza le aplica mai "corect", adica mai in spiritul povestii. Nu trebuie sa uitam totusi ca Biblia e un mare fals si atunci practic ei intr-adevar se adancesc in prostie, dar macar sunt mai consecventi, cel putin de fatada, in raport cu ortodocsii.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Ortodocsi sunt mai liberi sa aleaga decat sectanti si nu sunt chiar asa cu ochelari de cal.Se roaga, merg la o biserica dar nu isi fac un mod de viata in totalitate din religi precum altii.Au si ei viata sexuala, pacate, libertate si macar nu se prefac ca ei sunt sfinti si cei mai buni.
Cu mine nu prea poti sa discuti pe tema asta foarte multe despre biblie si ce scrie in ea pentru ca eu percep altfel religia si pe Dumnezeu.

| Holiday explică (pentru Freya1):

"....pentru ca eu percep altfel religia si pe Dumnezeu."

Dumnezeu nu exista in afara Bibliei. Este un personaj din Biblie si atat. Nu apare nicaieri in alta parte, iar caracteristicile lui pot fi doar acelea. Restul scrierilor unde apare sunt doar comentarii despre Biblie si personajele ei.
Iar daca nu-ti asumi descrierea lui inseamna ca tu ai alt spiridus in cap, nu asta crestin. Poti sa-i spui tot Dumnezeu ca nu e marca inregistrata, dar e altul.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu exista pentru ca spui tu?
Fiecare crede in ce vrea, eu asa consider.
Ba da cred in Dumnezeu dar il percep altfel.Nu trebuie neaparat sa crezi ca este un persoanaj care te omoara sau te chinuie daca pacatuiesti ca sa fi credincios.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cum isi explica ortodocsii asta?

Ateii ''e'' de vina. Nu sunt impacati spiritual si se baga in viata altora, incercand ZADARNIC sa rastalmaceasca Scriptura. Posibil le dau tarcoale dracii arhiconi.

Fratilor crestini, lasati ateii sa fie atei, lasati musulmani sa fie musulmani. Aveti grija de sufletele voastre si castigati mantuirea urmand lui Hristos. Nu va pierdeti timpul si nici nu plecati urechea la clevetitori si defaimatori.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ateii ''e'' de vina. Nu sunt impacati spiritual si se baga in viata altora, incercand ZADARNIC sa rastalmaceasca Scriptura. Posibil le dau tarcoale dracii arhiconi.

daca esti impacat spiritual esti ortodox? deci catolici nu sunt impacati, care ateu s-a bagat in viata ta? ca ne exprimam liber nu inseamna ca ne bagam, nu fugim dupa voi cu pliante si carti da, faza cu le da tarcoale draci, inseamna ca la toti care nu sunt ordoxi le da tarcoale draci ca na nu pupa icoane si moaste

| DeyCj a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Uneori ar trebui, mai ales cei ce se țin mari creștini, dar real habar n-au cu ce se mănâncă creștinismul, să puie mâna și să-și învețe credința în care au fost învățați din tată-n fiu să creadă.NU este suficient doar să crezi, mai ales să crezi în tot ce ai auzit de la altul.E aproape obligatoriu să te documentezi despre ceea ce crezi, și dacă simți că te ajută să te conformezi credinței tale, NU să fi un creștin rebel, adică să-ți trăiești viața creștină după ureche.
PS
E persoana I nu e persuasiv.Am preferat să folosesc persoana I ca să accentuez ceea ce am vrut să exprim.