| AvalohAlyn a întrebat:

Mai are rost sa mai sper, exista viata sau "ceva" dupa moarte sau asta e singura mea viata si asa amarata de tot si trebuie sa ma multumesc doar cu ea?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu știe nimeni. Cine-ți zice că știe minte.

| ania a răspuns:

Convingerea mea e că viața aceasta e doar un test pentru viața care urmează. Citește noul Testament și roagă/te înainte.Creatorul meu, dacă e cartea ta vorbește=mi prin ea.Așa devine o carte vie care aduce lumină și siguranță pentru viitor,

| Algo098 a răspuns:

Asta e singura viata si dupa ce se termina nu mai e nimic. Nu exista alta viata, nu exista suflet in afara corpului. Daca un om isi pierde o parte din creier, isi pierde amintiri, isi pierde capacitatea de a intelege, de a vorbi si asa mai departe. Daca ar exista suflet independent de corp, nu s-ar pierde amintirile si alte lucruri, deci "sufletul" e informatia si structura creierului. Ai murit, s-a dus si sufletul. Viata vesnica e o speranta falsa, o iluzie. Asta e viata pe care o avem si trebuie sa ne multumim cu ce avem. Nici nu trebuie sa ne temem de moarte ca oricum murim. Nu e nimeni vesnic.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Minti, nu mai duce in eroare lumea!

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Mortul de la groapa nu se mai intoarce.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Mortul nu, dar sufletul da!

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Depinde ce intelegi prin suflet. Eu consider suflet = viata si atunci nici sufletul nu se intoarce de la groapa, fiind inseparabil de corp. Un om care are creierul afectat de o boala, de un medicament, de un accident, isi pierde din memorie, din capacitatile normale pe care le avea inainte de a avea creierul afectat. De aici se trage concluzia ca toate amintirile si ceea ce defineste un om sunt stocate in creier si nu sunt separabile de acesta. Daca ar fi separabile, la o afectare partiala a creierului, memoria ar ramane intacta. Daca sufletul nu contine nici macar amintirile, atunci sufletul nu e nimic. Sufletul poate fi definit doar ca stare de bine a intregului corp si in special a creierului. Daca ramane "sufletul" si acel suflet nu contine nimic din amintirile omului, inseamna ca acel suflet nu e nimic, e fara valoare, e doar o speranta a noastra la nemurire si in realitate nu exista. Eu vad care e realitatea si nu ma las inselat de povesti si legende, chiar daca e tentant sa cred si eu in minuni. Am sa fiu rational si voi accepta doar lucrurile demonstrabile.

| Irinel15123532 a răspuns:

Acelasi lucru il specifica sfantul apostol Pavel in
1 corinteni 15:19 '' Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!
Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi.
Căci dacă moartea a venit prin om, tot prin om a venit şi învierea morţilor. Şi după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos, dar fiecare la rândul cetei lui. Hristos este cel dintâi rod, apoi, la venirea Lui, cei ce sunt ai lui Hristos.''

Hristos a inviat, sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru noi, viata aceasta nu este totul, trebuie sa o traim frumos, in ascultare de Domnul, pentru ca la final vom primi cununa din partea Lui Dumnezeu, o cununa care nu se va vesteji niciodata, cum spune biblia.