| emipenet a întrebat:

Mai are Sabatul importanta care o avea inainte de Hristos? caci uni spun ca nu si alti spun ca da, iar eu nu inteleg
Explicati-mi va rog!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar iisus nu a desfintat sabatul desi are rost

| anonimg a răspuns:

Sabatul are importanta lui; nu degeaba face parte din cele 10 porunci (este pounca a 4-a).
Sabatul este mai mult decat o zi de odihna:
-este ziua pe care Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o. Nu vorbeste astfel despre ziua de Duminica sau despre o alta zi.
-prin respectarea Sabatului Il acceptam pe Dumnezeu ca si Creator, deoarece porunca spune: "Caci in sase zile a facut Dumnezeu cerurile, pamantul, marea..."
-Sabatul este semnul/sigiliul dintre Dumnezeu si inchinatorii Lui. Cei ce pazesc Duminica pazesc o porunca a Bisericii Catolice:
https://www.youtube.com/watch?v=G22W3Kundrw

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu.Deși Sabatul, adică sâmbăta trebuia să fie așa zisa zi a șaptea.
De la Constantin în coace așa zisa zi a domnului a devenit Duminica(Sunday), adică ziua soarelui, că așa cum se știe Constantin cal Mare se închina soarelui înainte să inventeze ceea ce azi este creștinismul.

Răspuns utilizator avertizat