| Dorugar a întrebat:

Mai are vreun rost ca si crestini sa credem in Dumnezeu si sa ascultam de cele 10 porunci date de El?
Pun aceasta intrebareape motivul ca Noul Testament ne invata in:
- Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGII,
- in plus de asta in Galateni 3:13 se spune ca: "Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, (lui Dumnezeu aia cu cele 10 porunci) făcându-Se blestem pentru noi!"
-In plus de asta in 2 Tesaloniceni 2; 7 "Căci taina FARADELEGII a şi început să lucreze;"!

In concluzie religia Noului Testament este cea a FARADELEGII!
Si intr-adevar asa este, pocaitii ne asigura ca si Hitler, (ca sa nu mai vorbim de curve si borfasi) ar fi ajuns in Rai daca s-ar fi cait sincer de faptele sale in ultimul minut dinaintea mortii sale!
Data fiind aceasta situatie, cum credeti ca vede Dumnezeu religia crestina, care ii desfinteaza Legea Veche inlocuind-o cu o Lege Noua (Noul Testament) care este data de Isus Christos cel care singur se autointituleaza Lucifer si Stapanul cheilor Iadului?
Chiar nu le este frica crestinilor de judecata si pedeapsa lui Dumnezeu pentru faptul ca acestia urmeaza o "ratacire" pusa la cale de sarlatanul si ucigasul cunoscut sub numele sau de mincinos drept falsul "apostol Pavel"?
Ce credeti, oare la momentul x, va va judeca Dumnezeu, sau falsul apostol Pavel ale carui minciuni diabolice le urmati in numele lui Isus Christos =Lucifer?

Răspuns Câştigător
| venusdoom a răspuns:

:)) nu esti crestin. Nici un crestin nu scrie Isus, ci Iisus...Am impresia ca orice subiect legat de Biblie, se bazeaza doar pe presupuneri, nu pe fapte concrete. Te intreb pe tine, crestinule, unde e dovada existentei lui Isus cum ii zici tu? Alta in afara de Biblie. Erau cronicari si pe vremea lui Iisus, din zonele in care el facea acele "minuni". Cum naiba nu s o gandit nimeni sa scrie despre ele?
Crede si nu cerceta...am impresia ca tot din sfanta voastra biblie vine.
Uita te la filmul asta http://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cristos a venit şi a împlinit Legea. În Matei 5:17, Isus spune că El a venit ca "să împlinească Legea". Cuvântul a împlini este pleroo, {play-ro'-o}. Înseamnă, a cuprinde, a umple; a desăvârşi în orice detaliu, a reda perfect; a duce la bun sfârşit, a îndeplini, a realiza (o anumită sarcină); a împlini, de exemplu a face ca voia lui Dumnezeu (aşa cum ne este relevată în Lege) să fie îndeplinită aşa cum se cuvine, iar promisiunile lui Dumnezeu (care ne-au fost date prin proroci) să ajungă la împlinire.' Isus a venit să împlinească Legea şi s-o păzească în chip desăvârşit în locul nostru. Asta nu înseamnă că El a terminat cu Legea, sau că a anulat-o. Nu acesta este înţelesul cuvântului folosit. În Matei 5:18, versetul imediat următor celui citit, El afirmă: "Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile." Isus nu numai că nu anulează Legea, El, dimpotrivă, face exact contrariul: având în vedere lucrarea Sa care urma să împlinească Legea, nicio iotă sau frântură de slovă nu avea să se piardă. Isus le-a dat creştinilor abilitatea, prin mântuire, de a lua hotărâri morale, din nou în numele Legii, şi aceasta datorită lucrării Sale ca Mântuitor fără de păcat. El a păzit Legea pentru ca şi noi s-o putem păzi. Lucrarea lui Isus ne dă puterea să alergăm în cursă, într-o aşa manieră, încât să câştigăm premiul. El nu invalidează Legea, ci ne-o pune înainte, ştiind că El va lucra prin noi, ca s-o ţinem. Şi chiar dacă ne mai împiedicăm pe această cale, El lucrează mereu în noi ca să îndepărteze orice piatră de poticnire.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Fato, Aici nu vorbim de Christos si de secta lui Mozaica, ci de religia crestina, o religie noua inventata la Conciliul Apostolilor care a avut loc in anul 50 in Ierusalim, cand falsul apostol Pavel a hotrat impreuna cu banda lui de sarlatani facerea unei noi religii puse in mod mincinos in contil bietului Isus care fiind mort copt nu avea cum sa protesteze la minciuna diabolica care i s-a pus in carca!

| Angel0 a răspuns:

Nene Soimos iar bati campii.De ce nu ceri ajutorul unui rabin sa te lamureasca?

| EmaS a răspuns (pentru Angel0):

Cred ca are nevoie de ajutorul unui medic!

| Dorugar explică (pentru Angel0):

Nana AngelIO, eu nu bat campii ci dupa cum ai vazut dau linkuri catre versete Biblice lamuritoare, deci nu e vorba de parerea mea ci de argumente biblice si nici nu am nevoie de rabini sa ma lamureasca pentru ca m-am lamurit singur documentandu-ma

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Medicul?
Poi asta inseamna ca mai este o speranta in cazul meu!
Pacat ca pentru cei ca tine care sunt lobotomizati, deci morti din p de v spiritual... nici medicul nu va mai poate ajuta cu nimic si asta inseamna ca sunteti pierduti definitiv!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Da, ne-a pierdut satan definitiv! Suntem spalati de pacatele noastre prin Sfant Sange al Domnului Isus. Cand Dumnezeu intra in viata ta, El iti da abilitateade a-L lasa pe El sa traiasca prin tine. Capacitatea Lui care curge prin tine iti transforma viata.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Intr-adevar Ema ai dreptate, cand sacrifici oamenii ca si pe vite, nu poate fi vorba decat de mana Satanei... pe care voi crestinii o numiti Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dar crestinii nu sacrifica pe nimeni!

| shadovv a răspuns:

Iisus a venit sa implineasca legea...

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Evident ca Isus a venit sa implineasca Legea!
Doar ca noi vorbim nu de secta de religia MOZAICA a nazariteanului Isus, ci de RELIGIA CRESTINA, o religia noua pusa la cale de ucigasul fals apostol pe nume Pavel!
Acum intelegi diferenta intre secta Mozaica a rabinului Isus care a venit sa implineasca Legea si religia noua numita crestina inventia ucigasului Pavel?

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Ha ha ha... esti haios omule. De unde le scoti?

| Dorugar explică (pentru shadovv):

1 Nu sunt haios ci vorbesc serios!
2 Le scot pe toate din Biblie, si mai sunt multe de scos pe aceeasi tema!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

1. Seriozitatea si faptul de a fi serios sunt subiective si difera de la o perceptie la alta. Seriozitatea ta are o anume tenta de comedie.
2. Este o metoda gresita. E considerat nestiintific sa preiei citate, mai ales dintr o carte care foloseste mai mult limbaj mistic ce tinde spre poetic precum Biblia, in argumentari de genul. Si eu pot sa iau citat din Biblie "Dumnezeu nu exista".

| Dorugar explică (pentru shadovv):

1 Eu cand vorneam de seriozitate nu ma refeream la perceptiile altora ci la felul in care eu tratez problema religioasa!
2 Poi atunci este si mai gresit sa-ti randuiesti viata, caci asta fac crestinii, dupa o carte de poezii!
Din partea mea poti sa le iei, si in mod sigur ca acel verset isi va gasi sustinere in argumente bazate pe realitate, adica pe Adevar!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Deci sunt foarte curios de unde vine ideea asta tampita ca crestinii sunt atat de "biblici". Eu nici nu am o Biblie in casa.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Nici n u e nevoie sa ai, e suficient sa te prosteasca popa ca sa devii credincios dupa Biblie!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Eu merg la Biserica de cand ma stiu si tot ce am auzit prin predici erau doar sfaturi etice. Deci unde e prostia?

Plus urasc modul in care tu faci "propaganda" asta: < Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, (lui Dumnezeu aia cu cele 10 porunci) făcându-Se blestem pentru noi! > Cine te a invatat sa pui in paranteze gandurile tale subiective atunci cand dai un citat? Ai tu consotinte teologice sau de istorie a religiilor pentru a interpreta Biblia? E ca si cum m as apuca eu acum sa interpretez Ghilgamesh, Moartea lui Baldr sau invocatii catre zeii vedici.

Aici blestemul legii se refera la pacatul primordial.

| Polaris a răspuns:

Ești mai plictisitor decât credeam că poate fi o ființă umană.

| Dorugar explică (pentru Polaris):

Daca te plictisesc intrebarile mele ...de ce bu-ti cauti de lucru, ca nu te obliga nimeni sa le citesti si cu atat mai putin sa raspunzi la ele!

| Dorugar explică:

Vocea pe care a auzit-o mama ta putea sa fie vocea constiintei ei, adica vocea pe care o auzim fiecare atunci cand stam de vorba cu noi insine!
Daca Isus este mielul neprihanit, de ce nu urmezi tu frumos religia sa, adica religia Mozaica in spetza Secta Nazariteanului din aceasta religie, si de ce urmezi tu religia Romei cea care este religia ucigasilor lui Isus?
Chiar nu constientizezi ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inutil.esti prea destept.desteptule.nu mai ai scapare.cred ca vei merge intr-un loc cu verdeata.la picnic?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Ia vezi nu ai treaba acolo in israel?

| Dorugar explică (pentru Allrc24Orthodox):

NU am treaba in Israel, pentru ca Israelul e la mii de km departare, dar vezi bibe ca am treaba cu incultii ca tine care nu stiu sa raspunda la intrebarea pusa!

| Ghiti2011 a răspuns:

Eu cred ca daca esti in stare sa respecti o lege esti in stare sa respecti si ala iar dumnezeu stie

| Dorugar explică (pentru Ghiti2011):

Hallo! Trezeste-te ca nu intelegi tema intrebarii!
Una este sa respecti o lege data de Dumnezeu ...si alta este sa urmezi o Lege data de un ucigas precum falsul "apostol Pavel) care te invata ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI! (vezi Filipeni, capitolul 3, versetele 6, 7, 8, )
Tie iti lipseste discernamantul? de nu stii sa faci deosebirea intre o Lege data de Dumnezeu si o lege data de un ucigas aflat in slujba Diavolului = Lucifer =Isus Christos?

| Ghiti2011 a răspuns (pentru Dorugar):

Aham bun dar am o simpla intrebare AI FOST thu pe timpul apostolului pavel sa vezi ca e un criminal lol de unde sti tu ma ce s-a intamplat cu 2 mi de ani poblema e ca tu nu intelegi biblia NICi apostoli nu au fost fara pacate dar au fost oameni buni

| HighParadox a răspuns (pentru Dorugar):

Scuze ca intervin, dar vreau o mica lamurire, daca se poate. Deci tu sustii ca Iisus Hristos ( Isus Christos) este Diavolul? Ca nu am prea inteles.

| Dorugar explică (pentru Ghiti2011):

Ma buturuga! Daca esti atat de habarnist si nu cunosti biblia ce te bagi in seama?
Vrei sa dovedesti tuturir ca esti bita sau ce?
Cum sa nu stii daca in Biblie chiar Pavel recunoaste ca a fost un prigonitor al nazaritenilor si ca l-a ucis pe Sfantul Stefan!
Daca nu stii nimic, ci doar crezi ca un nestiutor, macar taci naibii din gura si nu te fa de ras cu incultura ta!

| Dorugar explică (pentru HighParadox):

Eu nu sustin nimic!
Eu doar spun ceea ce scrie in Biblie!
Si anume in Apoc 22, 16, Isus se recunoaste ca fiind insusi Lucifer!
In Apocaliosa 1.18 Christosul inviat recunoaste ca este stapanul mortii si al iadului...iar in Apoc 12.12 Tatal ceresc il numeste pe Isus inainte de a-a azvarli pe pamant ca fiind Diavolul!
Asa ca nu este corect sa ma faci responsabil pe mine pentru ceea ce scrie in Biblie!

| HighParadox a răspuns (pentru Dorugar):

Pai nu te faceam responsabil. Te-am intrebat doar ca nu am inteles. Merci de raspuns.

| Dorugar explică (pentru HighParadox):

Raspunsul l-ai primit in versetele pe care ti le-am dat!
Dar mai sunt muuuulte altele care confirma acelasi lucru... asta fara sa mai pomenim de evidentele istorice.
Informatii suplimentare gasesti pe forumul:
www.forum-anti-christi.forumers.ro

| duck a răspuns:

Prea multa vorbaraie...

De fapt religia romanilor e Religia ortodoxa. Asa ne-am nascut si asa vom muri.Dar prin 1900 si ceva (nu stiu exact cand) sau format 2 tipuri de ortoxi -Cei ce au ramas pe Stil vechi adica stilul de cand sa infiintat poporul nostru si stilul Nou calendarul de pe care ne ghidam in ziua de azi... Care este diferenta intre stilul nou?!happy Diferenta este de 14 zile intre sarbatori, Neputand sa mute si Pastele cu 14 zile inainte il tin ambele odata, deoarece inainte cu 14 nu se aprinde lumina la sfantul mormanthappy.