| Vernusio a întrebat:

Mai aveti incredere in preoti/biserica?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar am avut vreodata?
Am incredere in popii care sunt in afara bisericii si care fac munca de asistenta sociala.
In rest biserica si toti slujitorii ei oficiali e doar o institutie a statului, care functioneaza mai mult, precum toate institutiile statului nostru impotriva cetateanului decat pentru el.

| T0T a răspuns:

Întrebarea e de ce aș avea?

| Freya1 a răspuns:

Nu.Doar in Dumnezeu, Iisus etc

| milan9 a răspuns:

- NOUL TESTAMENT despre preoţii ACESTEI RELIGII: happy happy
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit." ETC... etc.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| VictorFenrir a răspuns:

Nu am avut niciodata si nici nu voi avea, nu pot sa am incredere in cele mai ipocrite fiinte, nesatule dupa banii prostilor creduli si multi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ungur_Andreea_1995 a răspuns:

Nu. Este chiar un proverb,, fa ce spune popa, nu ce face".