| Nilsson a întrebat:

Mai demult s-a pus o intrebare ``de ce a creat Dumnezeu animalele?`` dar as intreba si eu cum ar arata aceasta lume fara animale?

Nu s-ar simti omul atat de singur incat ar ajunge la disperare?

Pamantul a fost creat ca sa fie locuinta omului iar Dumnezeu ne-a decorat aceasta casa cu obiecte de arta vii care sa ne aduca bucurie, nu ca sa fie mancate, orice animal are frumusetea lui, de la cerb si tigru pana la pasarile cerului si pestii din mari.

Biblia ne spune inca din Geneza 1:30 ca animalele nu se mancau intre ele:
``Iar tuturor fiarelor pamantului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamant, care au in ele o suflare de viata, le-am dat ca hrana toata iarba verde.``

In Isaia 65:25 aflam ca acesta ordine va fi restabilita ca la inceput:
`` Lupul si mielul vor paste impreuna, leul va manca paie ca boul, si sarpele se va hrani cu tarana. Niciun rau, nicio vatamare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfant, zice Domnul."

Ne-a dat Dumnezeu motive sa speram la acest lucru?
Eu spun ca da, intr-o rezervatie din Rusia un tigru si o capra convietuiesc pasnic:
https://www.youtube.com/watch?v=IdtOfd1rr14

Tigrii nu sunt neaparat masinarii de ucis, ghiarele le pot folosi la catarat, mustatile au rol de detectare a zgomotelor iar coada o folosesc pentru a-si mentine echilibrul sau in scop de comunicare.

Am vazut chiar caini sau pisici care mai infulecau iarba din cand in cand.

Mai sunt si alte exemple in natura care de dau optimism: in cazul tantarilor femelele preponderent se hranesc cu sange, masculii se hranesc cu nectar, deci nu e imposibil ca o specie considerata insetata de sange ca sa spunem asa sa devina complet inofensiva.

Conteaza cum privim lucrurile, si omul ar putea considerat o masinarie de ucis doar pentru ca are pumni, dar mainile le poti folosi fie ca sa creezi, fie ca sa distrugi.
Aveti cumva alte pareri?

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

Ar fi tristă o lume fără animale
Omul poate trage multe învățămite de la animale cum ar fi: loialitatea câinelui, hărnicia albinelor și a furnicilor, răutatea cucului care aruncă ouăle din cuibar să-l pună pe al lui, grija colșcăi față de pui, blândețea oilor, încăpăținarea măgarului etc.

Vezi și Isaia 11

6. Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul şi leopardul se va culca lângă căprioară; şi viţelul şi puiul de leu vor mânca împreună şi un copil îi va paşte.
7. Juninca se va duce la păscut împreună cu ursoaica şi puii lor vor sălăşlui la un loc, iar leul ca şi boul va mânca paie;
8. Pruncul de ţâţă se va juca lângă culcuşul viperei şi în vizuina şarpelui otrăvitor copilul abia înţărcat îşi va întinde mâna.
9. Nu va fi nici o nenorocire şi nici un prăpăd în tot muntele Meu cel sfânt! Că tot pământul este plin de cunoştinţa şi de temerea de Dumnezeu, precum marea este umplută de ape!

1 răspuns: