| DanionM a întrebat:

"Mai întâi fii liber; apoi cere libertatea!" (-Fernando Pessoa-)

Este acesta doar un aparent paradox?

4 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Da, este mai mult decat un simplu paradox.
Este o prostie.

| zurick a răspuns:

Da este un paradox. Daca esti liber de ce ai mai cere libertatea?

| Mădă0611 a răspuns:

Degeaba ai libertate daca nu stii ce e si ce sa faci cu ea.

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, mai intai fi liber... Se refera la libertatea ratiunii, si odata cu ratiunea libera, te poti AFIRMA, aici vine partea a doua. Eu consider ca nu se cere libertatea propriei persoane care este considerata libera (Interior), ci a intregii comunitati/ umanitati. Nu este un paradox, este doar o problema de interpretare :]