| Mădă0611 a întrebat:

Mai oameni, cine stie sa imi zica versetul/versetele in care Iisus zice ca daca ajuti in numele lui sa nu ceri/sa nu astepti rasplata? puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
23 răspunsuri:
| Ager a răspuns:

„Fără plată aţi primit, fără plată să daţi"

Când le-a poruncit apostolilor să predice vestea bună, să vindece bolnavi şi chiar să învie morţi, Isus a zis: „Fără plată aţi primit, fără plată să daţi" (Matei 10:7, 8). Adevăraţii săi continuatori nu trebuiau să pretindă bani pentru serviciile lor. Chiar Isus le-a dat un exemplu, slujindu-le altora fără să ceară vreun ban în schimb.

Imitându-l pe Isus, apostolul Pavel şi-a îndeplinit serviciul religios „fără plată" (1 Corinteni 9:18). Când a avut nevoie de bani, a muncit confecţionând corturi (Faptele 18:1–3). De aceea a putut spune despre el şi cei ce l-au însoţit în călătoriile de misionar: „Noi nu suntem vânzători ambulanţi ai cuvântului lui Dumnezeu, cum sunt mulţi" (2 Corinteni 2:17).

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca te astepti la rasplate esti muritor happy

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ma speriasem ca stii versetul. Ptiu! laughing)

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Se pare ca nu ai inteles ceea ce am spus

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu ma intereseaza ceva pe langa subiect. Am auzit ca l-a scuzat popa pe unu ca are masina de 800.000 de euro, cica o primise pentru ca vindecase un copil raised eyebrows Si ce? Popii vorbesc despre smerenie si numai smerenie nu gasesti la ei, iar scuza cu donatia sau cadoul nu merge cat timp scrie in biblie ce scrie, si stiu ca scrie, dar nu stiu unde laughing, in nt sigur. Daca vor averi, sa spuna, sa nu-i mai tina oamenii de sfinti.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si acuma daca tu ai fi un popa sa zicem si nu te-ar obliga nimeni sa iti spui averea si sa nu faci legea Domnului si nai pati nimic din partea societati crezi cai spune si ai vedea ca castigi la lume.

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Daca as fi popa, probabil as crede sincer in dumnezeu, si in cazul asta, siretlicurile se exclud. Sa luam exemplu un nutritionist, unul pe treaba lui, ala nici pe ascuns n-o sa manance cartofi prajiti + maioneza + paine. laughing Ai avea incredere ca o sa te ajute sa slabesti daca e gras de vai de el?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Probail da cand ai vedea ca faci avere s-ar schimba modu de gandire laughing

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Pentru un popa adevarul (obiectiv) e ca dumnezeu exista, cu tot cu rai si iad, trebuie sa fii extrem de prost sa stii ca iadul exista, sa stii cum e si sa il alegi. Asta se aplica tuturor crestinilor.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si eu ma pot fa popa pentru banii fara sa cunosc nimic

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Atunci nu esti de urmat, oamenii de genul trebuie demascati ca nu cumva sa-i creada naivii.

| Jeezy a răspuns (pentru Mădă0611):

Acum bazat pe logica si pe ratiune(cum va place voua) nici gigi becali nu are masina de 800.000 de euro asa ca sa fim seriosi

| Mădă0611 explică (pentru Jeezy):

Adica?

| Jeezy a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica ce nu intelegi...lasa vrajeala

| Mădă0611 explică (pentru Jeezy):

Daca nu esti capabil sa dai un raspuns pe intelesul majoritatii, tai-o!

| Jeezy a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei sa iti desenez? Poate ai vreo sansa sa intelegi...nimeni nu are masina de 800.000 euro sa nu vb de cadou asa ca lasa vrajeala... sper ca ai inteles de data asta

| Mădă0611 explică (pentru Jeezy):

"Am auzit ca l-a scuzat popa pe unu ca are masina de 800.000 de euro", ca are sau nu, nu ma intereseaza, si 75.000 de euro sunt bani, iar masini la pretul asta au popii nostri, deci tai-o daca ai chef de smecherii.

| Jeezy a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce ai invartit-o acuma laughing))

| Mădă0611 explică (pentru Jeezy):

Ce e intre ghilimele am zis inainte sa raspunzi tu, pentru acea poveste ma interesau versetele respective, daca ma interesa "barfa", as fi cautat daca chiar e adevarat. Eh, fiecare ce si cat poate.
http://adevarul.ro/......index.html

| Alexandr a răspuns:

Pai nu ai Biblie? (:

| Mădă0611 explică (pentru Alexandr):

N-am, exista pe net, dar cred ca tu nu sti nici cum arata una, nici despre ce e vorba in ea.