| sullivan a întrebat:

Mai un pic si se apropie Haloweenul. adica in Romania "Ziua Mortilor"! La americani si la catolici ziua tutror sfintilor!
Oare din ce cauza romanii nu il astepta pe Isus de Haloween?
Oare din cauza ca Nu a fost sfant?

16 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Haloween este American nu Roman, se foloseste si aici dar nu ca in America ci in terte mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Gresit Haloween-ul original provine din Iralanda dupa care sa raspandit pe teritoriul europei, pana acolo ca a devenit sarbatoare internationala.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici tu, mie unu nu imi place haloween-ul

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu provenienta in irlanda, dar ulterior devenit sarbatoare americana.
Si traditia impodibirii bradului are origini germanice, dar a devenit practicata si in Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Eu cam acelasi lucru l-am zis.

| Maxim96 a răspuns:

Hristos este Dumnezeu Adevarat.Lumina oamenilor pe care intunericul nu a cuprins-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mata de ce nu a fatat altaceva? nu putut? nu a vrut? nu a stiut cum? tu ce crezi? mai e un pic si capeti si ceva minte daca ai cap.ii vei face cinste mamei tale ori rusine? ce asteptari are ea de la tine? conteaza? sau mai da-o naibii de hoasca? ia zi asa de control? sa vedem cu cine stau de vorba fara sa mai trec pe la contul tau?

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Singura si Marea asteptare a mamei mele este aceea sa nu cred totul asa a proasta, adica de ex. sa nu cred ca un rabin evreu, a ajuns dupa moartea sa,... tineti-va bine, Dumnezeul Universului!
Oare cat de istet trebuie sa fi sa crezi o asemenea prostie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Fii destept si fara frica.lasa prostii ce creada ce vor.sant multi.foarte multi.si destepti ca voi sant 22% din acei multi.si uite ca soarele rasare pentru toti.asa a proasta.ba mai mult.ii si incalzeste pe toti.dar ii si poate arde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Rabin evreu pe naiba, acest rabin evreu nici nu a existat, e creatia unor minti ingenioase.

| sempreinvolo30 a răspuns:

„Halloweenul este, în esenţă, încercarea de a intra în legătură cu forţe spirituale, multe dintre ele fiind ameninţătoare sau înspăimântătoare
http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201309/adevarul-despre-halloween/
Deci aceasta sarbatoare pagana chiar nu are nici o legatura cu Dumnezeu sau cu Isus

| maychanges a răspuns:

Haloweenul este ziua in care sunt sarbatoriti dracii nu sfintii.Nu stiu de unde ai auzit asa ceva dar nu este adevarat

| sullivan explică (pentru maychanges):

Poi tocmai de aceea ar trebui sa-l sarbatoreasca de Halooween pe Christos!
Sau nu stii ca el singur se lauda in Apoc 1.18 ca detine cheile mortii si ale Iadului (nu si ale vietii si raiului) ...si orice copil de 5 anisori stie ca stapanul Iadului este Dracu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Si orice om care gandeste rational stie ca toate aceastea sunt basme.

| maychanges a răspuns (pentru sullivan):

Vrea sa spuna ca el este mai presus decat draci.

| sullivan explică (pentru maychanges):

Da intr-adevar, el ca seful Dracilor este mai presus decat toti dracii!