| mentholinks a întrebat:

Mai vine odata sfarsitul ala al lumii? M-am saturat de tot si n-am curajul sa pun punct.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Traim in timpul sfarsitului.

| RAY a răspuns:

Unde te grabesti man,prima oara sa vina mesia, israel sa puna stapanire peste toate popoarele iar noi care credem in iahve sa primim un mic regat cu virgine, bere, gratare, iarba divina

| sierra1 a răspuns:

"Mai vine odata sfarsitul ala al lumii? "

Noi cu toții, sperăm că NU!

| anonimg a răspuns:

Gemeti! caci ziua Domnului este aproape: ea vine ca o pustiire a Celui Atotputernic! (Isaia.13:6)
Iata, vine ziua Domnului, zi fara mila, zi de manie si urgie aprinsa, care va preface tot pamantul in pustiu si va nimici pe toti pacatosii de pe el. (Isaia.13:9)
Pentru aceasta voi clatina cerurile, si pamantul se va zgudui din temelia lui de mania Domnului ostirilor, in ziua maniei Lui aprinse. (Isaia.13:13)

"Isi vor arunca argintul pe ulite, si aurul lor le va fi o scarba. Argintul sau aurul lor nu poate sa-i scape in ziua urgiei Domnului; nu poate nici sa le sature sufletul, nici sa le umple maruntaiele; caci el i-a aruncat in nelegiuirea lor." (Ezechiel.7:19)
"Caci se apropie ziua, se apropie ziua Domnului, zi intunecoasa: aceasta va fi vremea neamurilor." (Ezechiel.30:3)

Domnul face sa tune glasul Lui inaintea ostirii Sale, caci tabara Lui este foarte mare, si Cel ce implineste cuvantul este puternic. Dar mare este ziua Domnului si foarte infricosata: cine o poate suferi? (Ioel.2:11)
Soarele se va preface in intuneric, si luna, in sange, inainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare si infricosata. (Ioel.2:31)

Vai de cei ce doresc "ziua Domnului"! Ce asteptati voi de la ziua Domnului? Ea va fi intuneric, si nu lumina. (Amos.5:18)
Nu va fi oare ziua Domnului intuneric in loc de lumina? Nu va fi ea intunecoasa si fara stralucire? (Amos.5:20)
Caci ziua Domnului este aproape pentru toate neamurile. Cum ai facut, asa ti se va face; faptele tale se vor intoarce asupra capului tau. (Obadia.1:15)

| SilentRain a răspuns:

Vine maine la 08:30, mi-a spus mie Barbosul asta

| Romanul86 a răspuns:

Vine după cele 7 semne aratate în Evanghelie.

| SandraEve a răspuns:

Vine, e aproape...si eu ma intreb uneori cum de ne mai rabda Dumnezeu cand vede ce anomalii si tampitenii se intampla. Cat de rai si lipsiti de iubire fata de El si fata de cei din jur exista. Cum promovar lgbt si aruncam cu pietre in Hristos. E trist...dar se va sfarsi curand caci sfarsitul e aproape duoa oarerea mea

| alexxtreme a răspuns:

Sunt anumite evenimente ce trebuie sa se intample, las cateva versete Habacuc 2:3 " Căci este o prorocie a cărei vreme este hotărâtă, se apropie de împlinire şi nu va minţi; dacă zăboveşte, aşteaptă-o, căci va veni şi se va împlini negreşit." Căci este o prorocie a cărei vreme este hotărâtă*, se apropie de împlinire şi nu va minţi; dacă zăboveşte, aşteaptă-o, căci va veni şi se va împlini negreşit.
2Petru 3:3, 4)''Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor, si vor zice: "Unde este fagaduinta(promisiunea) venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"
(2Timotei 3:1-4)''Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele.Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine, vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu
(1Timotei 4:1)'' Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor,''
(2Timotei 4:3, 4)''Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. Isi vor intoarce urechea de la adevar si se vor indrepta spre istorisiri inchipuite.''
(Daniel 12:4)''Tu insa, Daniele, tine ascunse aceste cuvinte si pecetluieste cartea pana la vremea sfarsitului. Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste."
Iacov 5:1-9: "Ascultaţi acum* voi, bogaţilor! Plângeţi şi tânguiţi-vă din pricina nenorocirilor care au să vină peste voi.
Bogăţiile voastre au putrezit şi hainele voastre sunt roase de molii. Aurul şi argintul vostru au ruginit; şi rugina lor va fi o dovadă împotriva voastră: ca focul are să vă mănânce carnea! V-aţi* strâns comori în zilele din urmă!
Iată că plata* lucrătorilor care v-au secerat câmpiile şi pe care le-aţi oprit-o prin înşelăciune strigă! Şi strigătele** secerătorilor au ajuns la urechile Domnului oştirilor.
Aţi* trăit pe pământ în plăceri şi în desfătări. V-aţi săturat inimile chiar într-o zi de măcel.
Fiţi dar îndelung răbdători, fraţilor, până la venirea Domnului. Iată că plugarul aşteaptă roada scumpă a pământului, şi o aşteaptă cu răbdare până primeşte ploaie* timpurie şi târzie.
* Deut 11:14; Ier 5:24; Osea 6:3; Ioel 2:23; Zah 10:1;
8 Fiţi şi voi îndelung răbdători, întăriţi-vă inimile, căci* venirea Domnului este aproape.
Nu* vă plângeţi unii împotriva altora, fraţilor, ca să nu fiţi judecaţi; iată că Judecătorul este** chiar la uşă."
Romani 9:28 "Caci Domnul va implini pe deplin si repede pe pamant Cuvantul Lui.", Dumnezeu ne-a lasat evenimentele ce trebuie sa se intample inainte de a doua venire a lui Iisus Hristos, acest profetii s-au implinit si se implinesc foarte rapid, cartile Daniel si Apocalipsa, sunt cartile cu profetiile sfarsitului.
Oricum trebuie sa ne reamintim ca, Dumnezeu nu e limitat de timp, deci, doar noua fiind limitati de timp, ni se pare ca a trecut mult si nu mai vine, dar este chiar la usi.
Apocalipsa 22:12 „Iată*, Eu vin curând şi răsplata** Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui."

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Da. E aproape. Dar întâi vine Isus sa își răpească Mireasa

| doctorandus a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Corect, daca ai urmarit stirile sfarsitul lumii vine de cateva ori pe an.

| alexxtreme a răspuns (pentru doctorandus):

Păi este și normal, pentru că, dacă dai sfârșitul lumii, după sfârșitul lumii la televizor și acestea se dovedesc a fi false, atunci când va veni adevăratul sfârșit, lumea va râde și va lua în glumă. Este totul bine lucrat.

| doctorandus a răspuns (pentru alexxtreme):

Deci crestinii isi pun singuri contre?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De 2018 ani tot vine sfarsitul la crestini si nimic